سد آبریز کهگیلویه کام تشنه شهرهای دهدشت، چرام، سوق و لنده را سیراب می کند؟
سد آبریز کهگیلویه کام تشنه شهرهای دهدشت، چرام، سوق و لنده را سیراب می کند؟
احداث سد آبریز یکی از دغدغه های اصلی مردم شهرستان های چهارگانه کهگیلویه است که آن را علاجی برای رفع عطش و کم آبی در این شهرستان ها، درد توسعه نیافتگی و بیکاری جوانان منطقه می دانند، طبق گفته های مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد این سد در سال ۱۴۰۳ کلنگ زنی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد که قرار است به عنوان دومین سد بر روی رودخانه مارون ساخته شود با داشتن امتیازهای هیدرولوژی، ژئوتکنیکی و منابع آبی موجب رفع عطش مردم شهرستان های چهار گانه کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده، کنترل سیلاب های مخرب و تحول در کشاورزی منطقه خواهد شد.

مردم استان معتقدند این سد تنها سدی است که منافع زیادی برای استان دارد و به رونق و توسعه این منطقه کمک خواهد کرد.

مارون از رودخانه‌های جنوب غربی ایران جزو ظرفیت های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص شهرستان کهگیلویه که سالهای زیادی است آب این رودخانه رونق کشاورزی استانهای پایین دست را شتاب بخشیده است.

این رودخانه پرآب و دائمی با عبور از رشته کوه زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد در پایین دست با اتصال دو رودخانه دائمی چاروسا و موگرمون شهرستان لنده سد بزرگ مارون را طی این سالها به یکی از سدهای مهم در جنوب کشور تبدیل کرده است.رودخانه مارون به همراه دو رودخانه دیگر شهرستان کهگیلویه ولنده بیشترین آب را از استان خارج می‌کند.

به گفته مسئولان این سد نه تنها مزیت های فراوانی برای استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد داشت بلکه استان های همجوار نیز از مزیت ها و قابلیت های این سد بهره مند خواهند شد.

کهگیلویه و بویراحمدی که ۲ میلیون مترمکعب تولید آب در مارون دارد و حدود ۴۹۰ میلیون متر مکعب هم سهم دارد ۱۳۵ میلیون متر مکعب آن را حق دارد در زمستان بگیرد لذا سد آبریز با این وضعیت مطالعه شد و مجوز تخصیص آب، زیست محیطی، پدافند غیرعامل، باستان شناسی و فنی گرفت.

طبق اعلام حجت الاسلام سید نورالله افشار حجت الاسلام سید نورالله افشار امام جمعه چرام، چنانچه سد آبریز احداث نشود با سیل مهاجرتی که از روستاها به شهرها سرازیر شده است در آینده نزدیک شاهد متروکه شدن بسیاری از روستاها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: احداث سد آبریز باعث رونق کشاورزی در دو شهرستان محروم و مظلوم چرام و کهگیلویه می شود اما تا حال نتیجه مطلوب برای مردم حاصل نشده است.

یکی از اهالی کهگیلویه گفت: به دلیل اینکه بهره وری مناسبی از آب های موجود در این شهرستان ها صورت نگرفته، مردم این شهرستان ها هر ساله برای گوجه چینی به بهبهان و لیشتر عزیمت می کنند.

عیسی محمدی تاکید کرد: محرومیت های این منطقه به دلیل نبود زیرساخت هاست و ایجاد آبریز سبب بهبود معیشت مردم، اقتصاد و رفع بیکاری خواهد شد.

وی ابراز کرد: رود مارون با دبی بسیار خوبی که دارد بدون اینکه نفعی برای استان داشته باشد از کهگیلویه خارج می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه اظهار کرد: برخی از مردم نیز نگران بودند که اعتبار تخصیصی سد گذشته است، اما بعد از پیگیری‌هایی که انجام شد با امضای معاون وزیر تمدید تخصیص آب سد آبریز تا سال ۱۴۰۵ تمدید شد و نگرانی از این بابت نداشته باشند.

آرش مصلح افزود: تمام مقدمات برای عملیات اجرایی سد فراهم هست و کلنگ زنی سد آبریز در سال ۱۴۰۳ انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: احداث سد آبریز باعث می‌شود تمدن تاریخی بلاد شاپور دوباره احیا شود، چون حداقل ۲۰ هزار هکتار از اراضی دیم کهگیلویه بزرگ تبدیل به آبی می‌شود، تأمین آب شرب پایدار شهرستان‌های چرام، کهگیلویه و لنده انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: آب صنایع فعلی و آتی تضمین می‌شود، گردشگری پیرامونی سد ایجاد خواهد شد، چون این سد در نزدیکی جاده دهدشت پاتاوه است که جاده بنادر به اصفهان است، همچنین این سد نیروگاه دارد و بخشی از برق منطقه را تأمین می‌کند. رفاه، اشتغال، و توسعه در زمان ساخت و بهره‌برداری ایجاد خواهد کرد.

مصلح گفت: پروژه‌های آبی به دلیل ویژگی های اجرایی زمانبر بودن، در چند دولت ادامه دارند، از زمانی که قرار بود سد کلات اجرا شود که به دلیل شرایط آن، در سفر آقای احمدی‌نژاد بررسی شد و قرار شد که بازنگری انجام شود و سدی بر روی رودخانه مارون جهت نیازهای کهگیلویه بزرگ مطالعه و اجرا شود.

وی ابراز کرد: در مردادماه سال ۱۳۹۰ مطالعات سد آبریز رسماً با امضای بنده ابلاغ شد، آن موقع سد وارد فاز مطالعه شد. مطالعات سدها نیز زمان بر هست. الان سد آبریز بعد از طی فرآیندهای مختلف مطالعاتی مجوزهای خود را اخذ کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: با حجم ۱۳۵ میلیون متر مکعب و همراه با نیروگاه به گروه طراحی سپرده شده است و رسماً تأیید شده است، اهداف آن تأمین ۱۶ میلیون متر مکعب از کمبود آب شرب شهرهای دهدشت، چرام، سوق و لنده است، ۹۵ میلیون متر مکعب این سد برای حوزه کشاورزی است، ۲۳ میلیون متر مکعب برای صنایع درنظر گرفته شده است.

مصلح تاکید کرد: در چند ماه اخیر آخرین مکاتبات انجام شد و آخرین تأییدیه‌های سد آبریز گرفته شد، این سد در سطح وزارتخانه مطالعه می‌شود، کارفرما شرکت توسعه منابع آب نیرو ایران است.

وی ادامه داد: این سد در سال ۱۳۹۶ به هر دلیلی به تهران سپرده شد. اعتقادم بر این است که اگر این سد در همان زمان به استان سپرده می‌شد، اکنون عملیات اجرایی آن نیز شروع می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین بهره برداران سد در کشور مطرح است و ۲۲ سال است که سد کوثر را بهره‌برداری می‌کند.

مصلح اضافه کرد: اکنون مجری طرح آقای کامکار هستند و امید است با حضورش کلنگ زنی سد آبریز را در سال ۱۴۰۳ داشته باشیم.

سد آبریز در یک نگاه

مارون از رودخانه‌های جنوب غربی ایران جزو ظرفیت های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص شهرستان کهگیلویه که سالهای زیادی است آب این رودخانه رونق کشاورزی استانهای پایین دست را شتاب بخشیده است.

این رودخانه پرآب و دائمی با عبور از رشته کوه زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد در پایین دست با اتصال دو رودخانه دائمی چاروسا و موگرمون شهرستان لنده سد بزرگ مارون را طی این سالها به یکی از سدهای مهم در جنوب کشور تبدیل کرده است.

رودخانه مارون به همراه دو رودخانه دیگر شهرستان کهگیلویه ولنده بیشترین آب را از استان خارج می‌کند.

عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های تشنه شهرستان‌های کهگیلویه و چرام که مورد تاکید وزیر وقت نیرو در سفر مهرماه سال ۹۸ به این استان بود.

با ساخت این سد، آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت‌های شهرستان‌های کهگیلویه و چرام انتقال می‌یابد.

مطالعات فاز اول و دوم این طرح از سوی منابع آب اجرایی شده است. این سد با ارتفاع ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اجرا می‌شود.

بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت‌های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد. سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان‌های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده است شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی شهرستان کهگیلویه احداث می‌شود.

به گفته مسئولان این سد نه تنها مزیت های فراوانی برای استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد داشت بلکه استان های همجوار نیز از مزیت ها و قابلیت های این سد بهره مند خواهند شد.

کهگیلویه و بویراحمدی که ۲ میلیون مترمکعب تولید آب در مارون دارد و حدود ۴۹۰ میلیون متر مکعب هم سهم دارد ۱۳۵ میلیون متر مکعب آن را حق دارد در زمستان بگیرد لذا سد آبریز با این وضعیت مطالعه شد و مجوز تخصیص آب، زیست محیطی، پدافند غیرعامل، باستان شناسی و فنی گرفت.

طبق آخرین مطالعات از سد آبریز قرار است این سد ۳۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان های کهگیلویه و چرام را پوشش دهد به معنای آنکه ۱۲ هزار هکتار در کهگیلویه و هشت هزار هکتار در چرام عملیاتی شود.

از مجموع این ۳۰ هزار هکتار شاید ۱۷ هزار هکتار جزو بهترین اراضی زراعی دیم کشور به لحاظ حاصلخیزی خاک، شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی هستند.

Views: 4