زائران اربعین امسال از مسیر دریایی به عراق می‌روند
زائران اربعین امسال از مسیر دریایی به عراق می‌روند
امسال زائران اربعین می‌توانند از مسیر دریایی عازم عراق شده و حدود یک ساعت با کشتی از بندر خرمشهر به بندر بصره بروند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، بسیاری از ایرانیان در حالی که کم‌تر از یک ماه تا اربعین حسینی باقی مانده است، در حال برنامه‌ریزی برای تشرف به عراق هستند. به دلیل محدودیت‌های پروازها و البته بالا بودن هزینه بلیت پرواز، بیش از ۹۰ درصد زائران از طریق مرزهای زمینی به جمع زائران اربعین می‌پیوندند.

در سال‌های گذشته در کنار مرزها هوایی و زمینی، مرز دریایی هم برای انتقال زائران به عراق در ایام اربعین پیش‌بینی شده بود. امسال با برنامه‌ریزی ستاد مرکزی اربعین و هماهنگی با طرف عراقی، مرز دریایی بیش از گذشته مورد توجه قرار دارد.

احمد وحیدی، وزیر کشور با اشاره به اینکه ظرفیت مسیر دریایی محدود است، گفته است: هر مقدار مسیر را برای زائران اربعین حسینی آسان‌تر کنیم، قطعا کار خوبی است.

در سامانه سماح نیز زائران هنگام ثبت‌نام، مرز دریایی را نیز می‌توانند برای خروج از کشور در ایام اربعین و سفر به عراق انتخاب کنند. امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین می‌گوید: امسال برنامه‌های ویژه‌ای برای سفر دریایی زائران اربعین در نظر گرفته شده که یکی از آنها برپایی موکب دریایی است.

مسؤولان، پیش‌بینی اعزام روزانه حدود چهار هزار زائر اربعین از بندر خرمشهر به بندر بصره را کرده‌اند و امکانات لازم نیز فراهم است. بر همین اساس زائران می‌توانند به جای حضور در ازدحام جمعیت مرز شلمچه در ایام اربعین، از مسیر دریایی و با کشتی‌ عازم عراق شوند. مسیر خرمشهر ـ بصره از طریق دریایی ۱۶ مایل دریایی و حدود یک ساعت است.

هزینه سفر دریایی به عراق از طریق بندر خرمشهر در استان خوزستان پس از قطعی شدن هزینه سفرهای اربعین اعلام می‌شود. همچنین قرار است وسایل حمل و نقل عمومی در بصره مستقر شده و زائران را تا شهرهای زیارتی عراق منتقل کند.

زیارت اربعین از ۲۷ مرداد آغاز می‌شود و بر اساس تصمیم مسؤولان مسیر ریلی خرمشهر ـ شلمچه به صورت رایگان در ایام اربعین در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

Views: 1