رکود ساخت و ساز در دهه ۹۰ از دلایل نابه‌سامانی بازار مسکن است
رکود ساخت و ساز در دهه ۹۰ از دلایل نابه‌سامانی بازار مسکن است
کارشناس مسکن گفت: رکورد صنعت ساخت و ساز در ابتدای دهه 1390 اصلی‌ترین دلیل انباشت تقاضا و نابه‌سامانی بازار مسکن است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از مهمترین دلایل نابه‌سامانی بازار مسکن در سال‌های اخیر، عدم تناسب بین میزان تقاضای مسکن و ساخت واحد مسکونی در کشور بوده است. موضوعی که زمینه انباشت تقاضا را به وجود آورد و زمینه قابل توجه قیمت مسکن را فراهم کرد.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران از سال ۱۳۹۲ به بعد، میزان ساخت و ساز مسکن با یک سقوط همراه بود، عدم تامین حداقل نیاز ۵۰هزار واحدی ماهانه که از سال ۹۳ شروع شد،زمینه انباشتگی تقاضا در بازار مسکن فراهم کرد.

بر این مبنا، انباشتگی تقاضا، افزایش هزینه ساخت و ساز و عدم حمایت مناسب دولت برای تامین مسکن مصرفی مردم در دهه نود موجب شده است تا موضوع مسکن در کشور به یک کلاف سر درگم تبدیل شود.

*آخوندی مسبب نابه‌سامانی بازار مسکن است

در این راستا، حمید احمدی، کارشناس مسکن به خبرنگار فارس گفت: ایده آخوندی در ابتدای دهه نود و رکود سنگین در صنعت ساخت مسکن اصلی‌ترین دلیل نابه‌سامانی فعلی بازار مسکن است.

*نیاز کشور به ساخت مسکن سالانه یک میلیون واحد است

طبق سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۹۵ انجام شد، برای رسیدن به نقطه مطلوب در بازار مسکن تا سال ۱۴۰۵ نیاز است تا هر سال یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود؛ در حالی‌که طبق گزارش‌ها سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده است.

اولین مسئله تأمین مسکن برای خانوارهای کشور است. طبق سرشماری نفوس و مسکن تعداد خانوارهای کشور ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار است درحالی‌که تعداد واحدهای مسکونی کشور ۲۲ میلیون و ۸۲۵ هزار واحد بوده است. این اختلاف آمار نشان می‌دهد که نزدیک به یک میلیون و ۳۷۱ هزار خانه کمبود در کشور وجود دارد.

Visits: 2