روند رسیدگی به لایحه حجاب مطابق اصل ۸۵ چگونه خواهد بود؟
روند رسیدگی به لایحه حجاب مطابق اصل ۸۵ چگونه خواهد بود؟
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اعضای کمیسیون مشترک برای رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب از اعضای کمیسیو‌ن‌های قضایی و فرهنگی انتخاب می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موافقت نمایندگان در صحن مجلس با رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون مشترک گفت: طبق تصمیم هیأت رئیسه مجلس، اعضای کمیسیون مشترک برای رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب از اعضای کمیسیون‌های فرهنگی و قضایی مجلس انتخاب می‌شوند.

وی افزود: هر یک از این کمیسیون‌ها در جلسه خود نمایندگان‌شان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی انتخاب می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در صورت موافقت اکثریت نمایندگان در صحن مجلس، لایحه یا طرح برای رسیدگی سریع‌تر به‌جای بررسی در صحن در کمیسیون مشترک مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و گزارش مصوبات آن به عنوان مصوبه مجلس برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

راستینه خاطرنشان کرد: قوانینی که به این شکل به تصویب می‌رسند، اجرای آنها به صورت آزمایشی و سقف زمانی که برای آن در نظر گرفته شده، ۵ سال است.

وی افزود: در مورد مدت زمان اجرای مصوبه کمیسیون مشترک در صحن مجلس رأ‌ی‌گیری می‌شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: با توجه به اهمیت مسائل معیشتی و اقتصادی مردم و بررسی لوایح و طرح‌های مرتبط با این حوزه و همچنین حجم بالای متن لایحه عفاف و حجاب، تصمیم نمایندگان بر این شد تا به منظور رسیدگی به مسائل معیشتی مردم و همچنین تصویب سریع‌تر لایحه عفاف و حجاب در مجلس، این لایحه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون مشترک مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

Visits: 2