رشد ۱۰ درصدی پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی شیراز
رشد ۱۰ درصدی پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی شیراز
مدیرکل فرودگاه های استان فارس گفت: سال گذشته در بحث گسترش شبکه پروازی پروازهای خارجی توانستیم با تشویق ایرلاین جزیره برای پیوستن به شبکه پروازی بین المللی ما و از سوی دیگر با افزایش تعداد پروازهای ایرلاین های قطر ایرویز، فلای دوبی و ترکیش رشد ۱۰ درصدی را ایجاد کنیم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،فخرالدین کشاورز، چهارشنبه افزود: این افزایش تعداد پروازها منجر شد که تعداد مسافران خارجی نیز در ۱۰ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۰ درصدی داشته باشد.

وی ادامه داد: سال گذشته در مسیرهای بین المللی از طریق فرودگاه شیراز سه هزار و ۹۰۰ پرواز انجام شد که این تعداد در ۱۰ ماه امسال به چهار هزار و ۳۵۰ پرواز برسد و بالغ بر ۴۸۰ هزار مسافر نیز توسط این پروازها جا به جا شدند.

او اظهار کرد: در بحث پروازهای داخلی فقط توانستیم وضع موجود را حفظ کنیم و به رغم کمبود ناوگان دچار کاهش نشدیم که هم اینک به طور میانگین روزانه ۸۰ پرواز از طریق فرودگاه شیراز انجام می شود.

وی افزود: در مجموع در ۱۰ ماه امسال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از طریق فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز جا به جا شده اند.

۴۰۰ میلیارد ریال پروژه نگهداری فرودگاه شیراز در سال جاری
مدیر کل فرودگاه‌های فارس در خصوص اجرای پروژه های تعمیراتی و نگهداری زیرساخت های فرودگاه شیراز نیز گفت: در این زمینه و در مجموع امسال ۴۰۰ میلیارد ریال پروژه های نگهداری در فرودگاه شیراز داشته ایم.

کشاورز افزود: همچنین به منظور احیای پروژه نیمه تمام ترمینال پروازهای بین‌المللی این فرودگاه توانستیم مشکلات فنی و حقوقی در این زمینه را با پیمانکار و مشاور حل و فصل کنیم و مشاور نیز برای ادامه کار انتخاب شده و بزودی آگهی فراخوان انتخاب پیمانکار را هم منتشر خواهیم کرد تا حداکثر تا پایان فروردین سال آتی پیمانکار این پروژه مشخص شود.

وی ادامه داد: همچنین توانستیم با جلب موافقت هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها، مجوز تعمیر ترمینال فعلی پروازهای بین‌المللی فرودگاه شیراز را نیز اخذ کنیم.

او اظهار کرد: این ترمینال دچار فرسودگی های خاصی در حوزه ساختمانی و تاسیسات بود که توانستیم مجوز حدود ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار را از هیات مدیره دریافت کنیم و در اعتبارات سال ۱۴۰۳ شرکت فرودگاه ها بگنجانیم.

مدیر کل فرودگاه های فارس گفت: بزودی فرایند انتخاب مشاور این پروژه تعمیراتی را نیز آغاز خواهیم کرد تا قبل از نیمه اول سال ۱۴۰۳ کار اجرایی شروع شود و بهبودی را در فضای این ترمینال شاهد باشیم.

کشاورز افزود: در بحث زیرساخت های تخصصی فرودگاه از جمله بحث ناوبری و مسیریابی هواپیما نیز عملیات اجرایی فنداسیون یک سیستم جهت یاب را نیز آغاز کرده‌ایم و بر اساس برنامه زمان بندی ظرف ۲۰ روز آتی فنداسیون آن به تمام خواهد رسید و در نهایت پایان فروردین ماه ۱۴۰۳ آماده ارائه خدمت خواهد شد.

وی افزود: در رابطه با توسعه متوازن زیرساخت فرودگاهی در استان نیز با توجه به اینکه فارس یکی از استان هایی دارای فرودگاه‌های تابعه شامل فرودگاه شهدای جهرم، فرودگاه شهدای فسا، فرودگاه شهدای داراب و فرودگاه شمال استان (آباده) و همچنین فرودگاه زرقان است، ۲ پروژه توسعه‌ای از بهمن ماه ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ در فرودگاه های شهدای جهرم و شهدای داراب داشتیم که این پروژه ها به مراحل پایانی خود نزدیک می شود.

او ادامه داد: این پروژه‌ها شامل توسعه باند پروازی و پارکینگ هواپیما است که با تکمیل و بهره برداری از آنها زیرساخت های این فرودگاه ها می توانند هواپیماهایی که کار انتقال بار و مسافر را انجام می دهند پذیرش کنند.

مدیر کل فرودگاه های فارس افزود: پیگیری هایی نیز برای اجرای دیوار فرودگاه و باند و مسیر خزش هواپیما در فرودگاه شمال فارس (آباده) صورت گرفته و در این زمینه مناقصه‌ای انجام و یپمانکار نیز مشخص شده تا با اجرا و تکمیل این زیرساخت ها بتواند شمال استان را خدمت رسانی کرد.

کشاورز افزود: در مجموع توسعه فرودگاه جهرم دارای ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار است و حدود ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای فرودگاه داراب و ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای فرودگاه شمال فارس (آباده) برنامه‌ریزی شده که متناسب با پیشرفت پروژه‌ها این اعتبارت جذب و هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: با نهایی شدن بحث پیمانکار اجرایی پروژه ترمینال پروازهای بین‌المللی فرودگاه شیراز، برآوردهای اولیه این است که این پروژه حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که بر اساس کارکرد پروژه جذب و هزینه می شود.

او اظهار کرد: برنامه مشاور و برآوردی که برای اجرای این پروژه انجام شده ۳۶ ماه است که می کوشیم تا شروع آن با روش هایی این زمان به ۲۴ ماه برسانیم.

نوسازی ناوگان تاکسی فرودگاه شیراز
مدیر کل فرودگاه های فارس افزود: بحث نوسازی ناوگان تاکسی فرودگاه را نیز از سال گذشته آغاز کردیم و جلساتی در این ارتباط با متولیان امر برگزار شد که توانستیم تعدادی از رانندگان را جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی کنیم و هم اینک نیز تعدادی از تاکسی های فرودگاه نوسازی شده اند اما نوسازی کل ناوگان را دنبال می کنیم.

کشاورز افزود: همچنین بحث استفاده از تاکسی های برقی نیز با توجه به اینکه فرودگاه در اولویت استفاده از این تاکسی ها قرار گرفته را نیز دنبال می کنیم تا ۵۰ درصد ناوگان فعلی به تاکسی برقی تبدیل شود.

Visits: 2