رشد قیمت دلار به دلیل تصمیمات هیجانی و غیراقتصادی خریداران‌
رشد قیمت دلار به دلیل تصمیمات هیجانی و غیراقتصادی خریداران‌
تحلیلگر مسائل پولی و ارزی گفت: از روز گذشته تاکنون نه منابع ارزی ما محدود شده و نه سطح تقاضا افزایش پیدا کرده است، بلکه با موج رفتارهای هیجانی و غیراقتصادی در بازار ارز مواجه شده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، یحیی لطفی‌نیا، درباره هیجانات ایجاد شده در بازار ارز و افزایش قیمت دلار غیررسمی به دلیل مسایل و اتفاقات روز گذشته در منطقه، اظهار داشت: ‌طبیعی است که بازار به تحولات روز گذشته و درگیری‌های به‌وجود آمده در منطقه واکنش نشان داده است، در واقع اتفاقات اخیر منطقه، روی انتظارات بازار تاثیر داشته وگرنه هنوز اتفاق واقعی نیافتاده تا قیمت ارز با توجه به آن تحت تاثیر قرار گیرد.

وی ادامه داد: از روز گذشته تاکنون نه منابع ارزی ما محدود شده و نه سطح تقاضا افزایش پیدا کرده است، بلکه این انتظارات است که بالا رفته و با موج رفتارهای هیجانی و غیراقتصادی در بازار مواجه شده‌ایم؛ معتقدم برای تحلیل دقیق بازار باید فعلا منتظر آثار و تبعات و نتایج تحولات منطقه باشیم و مطمئنا از روز گذشته تاکنون هر اتفاقی در بازار رخ داده به دلیل هیجانات و موج روانی بوده است.

این کارشناس اقتصادی در گفت‌‌وگو با رسانه بانک مرکزی به آثار منابع ارزی آزاد شده در کره جنوبی و لوکزامبورگ اشاره کرد و گفت: برای پرداختن به تاثیرگذاری این منابع ارزی بر اقتصاد و بازار ارز باید ابتدا به این نکته توجه کرد که اقدامات عملیاتی برای هزینه‌کردن این منابع چگونه انجام خواهد شد، در واقع آثار واقعی این منابع ارزی زمانی مشخص می‌شود که اقدامی در پرداخت و تخصیص آن در بخش‌های مختلف اقتصاد صورت گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی برای پرداختن به آثار واقعی منابع ارزی آزاد شده نیاز به زمان بیشتری داریم و قطعا تاثیر این منابع ارزی طی ماه‌های آتی مشخص خواهد شد، ضمن اینکه باید تاثیر منابع ارزی آزاد شده بر اقتصاد را با توجه به میزان تامین و تخصیص ارز، کاهش میزان کالا‌های رسوبی در گمرک و یا برطرف شدن محدودیت‌های تجاری برخی کالاها، نقد و بررسی کرد.

از روز گذشته و پس از وقوع درگیری بین نیروهای حماس و رژیم اشغال‌گر صهیونیست، قیمت دلار غیررسمی در بازار آزاد که ماه‌ها ثابت بود، در نمودار‌ افزایش قیمت قرار گرفت.

امروز ‌قیمت دلار آزاد در کانال‌‌های غیررسمی تلگرامی در کانال ۵۱ هزار تومان اعلام شد.

Visits: 4