رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از سنددار شدن موقوفات خبر داد
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از سنددار شدن موقوفات خبر داد
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تا پایان سال 1403 تمامی موقوفات سنددار می شوند، گفت: مهمترین بخش و تابلوی کار ما در سازمان اوقاف، حفظ و نگهداری و افزایش منافع و اجرای نیات است، بنابراین خود را حافظ شأن موقوفات و نیات واقفان و وقفیاتی که انجام شده می دانیم و از حقوق آنها دفاع می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز،حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در اولین گردهمایی سراسری و دوره آموزشی اعضای شوراها و ستادهای هماهنگی امور خیریه سراسر کشور که در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد مقدس برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه «بروج» گفت: در بخشی از این سوره آمده است: «قُتِلَ أَصحَب الاُخْدُودِ • النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ • إِذْ هُمْ عَلَیهَا قُعُودٌ • وَ هُمْ عَلی مَا یَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِینَ شهُودٌ • وَ مَا نَقَمُوا مِنهُمْ إِلا أَن یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الحْمِیدِ»؛ (مرگ بر صاحبان گودال (پر آتش). همان آتش پر هیزم. آنگاه که آنان بالاى آن نشسته بودند. و تماشاگر شکنجه‌اى بودند که نسبت به مؤمنان روا مى‌داشتند. آنان هیچ ایرادى به مؤمنان نداشتند، جز آنکه به خداى عزیز و حمید ایمان آورده بودند.) معنای این آیات مصداق جنگی است که در غزه اتفاق افتاده و دشمن در این سرزمین که وسعت بسیار اندک دارد دست به قتل عام افراد مظلوم و بی دفاع زده است.
 وی اظهار کرد: امروز ما باید به رهبرمان افتخار کنیم که امنیت را به ما و خانواده‌هایمان هدیه داده است. امروز دشمن امکان حمله به سرزمین ما را ندارد وگرنه همان بلایی که بر سر غزه آورده بر سر ما هم می آورد، اما امروز دشمن نگران است نکند ما غزه را حمایت کنیم.
حجت‌الاسلام خاموشی افزود: بر اساس سخن یکی از سران رژیم اسرائیل، دو ایده برای حضور اسرائیلی‌ها در فلسطین مطرح شد، ایده اول این بود که برادرانه زندگی کنند و ایده دوم اینکه بکشند و قدرتمند شوند که ایده دوم دنبال شد. همه دنیا می‌دانند اینها اشغالگر هستند. ما در اینجا خدمت امام رضا(ع) عرض می‌کنیم که دست شما قدرتمند است به داد مردم مظلوم برسید. انشالله این مسیر پیش برود. «بِکُم یُنَزِّلُ الغیثَ وَ بِکُم یُمسکُ السَّماءَ أن تَقَعَ عَلى الأرض إلّا باذنِهِ وَ بکُم یُنَفِّسُ الهَمَّ وَ یَکشِفُ الضُّرَّ»؛ (به سبب شماست که (خداوند) باران را فرو مى‌فرستد و به سبب شما آسمان را از این‌که بى‌رخصت او بر اهلش فرو ریزد باز مى‌دارد. به وسیله‌ى شماست که اندوه را مى‌زداید و پریشانى‌ها را زایل مى‌گرداند.)
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تشکر از سازمان ثبت اسناد و املاک عنوان کرد: تعامل فی مابین باید معنا شود؛ یعنی ید واحده شویم و مشکلات را حل کنیم باید کاداستر را در املاک موقوفه حاکم کنیم و املاک دارای مدرک و سند مالکیت شوند.
وی بیان کرد: حفظ العین گزاره اصلی سازمان اوقاف است بر اساس آن افزایش منافع صورت می پذیرد و بر اساس این دو گزاره، اجرای نیت صحیح انجام می شود. درصد زیادی از این اقدامات با تعامل دو دستگاه اوقاف و ثبت اسناد و املاک انجام شده که شرح اقدامات به سمع و نظر مسئولان خواهد رسید.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه ما زمانمان گسترده نیست باید همت کنیم کارها در زمان درست انجام شود، اظهار کرد: وقتی سندها درست شود، میدان جبلان افرادی که مقرضانه می خواهند به موقوفات تعرض کنند از بین می رود. این اقدام از اولویت برخوردار است زیرا حفظ العین اولویت دارد و مهمترین اقدام در این زمینه سنددار کردن موقوفات است. انشاالله پایان سال ۱۴۰۳ شاهد سنددار شدن تمامی رقبات خواهیم بود.
وی با بیان اینکه مهمترین بخش و تابلوی کار ما در سازمان اوقاف، حفظ و نگهداری و افزایش منافع و اجرای نیات است، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد موقوفات قریب دو نیم برابر افزایش یافته است، البته موقوفات از نظر مساحت و حجم بیشتر بوده که در زمان حاضر شاید چنین مالکیتی وجود نداشته نباشد اما مردم و خیرین بر اساس دارایی خود در طبق اخلاص وقف می کنند. آنچه مسلم است اینکه مردم آمار کارکرد ما را مشاهده کنند موجب جذب آنها و اعتمادسازی می شود.
حجت الاسلام خاموشی بیان کرد: ما به عنوان سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام می کنیم که خود را حافظ شأن موقوفات و نیات واقفان و وقفیاتی که انجام شده می دانیم و از حقوق آنها دفاع می کنیم. سازمان اوقاف از نگاه درآمدی یک آماری دارد، از نگاه افزایش منافع و کمک به اقتصاد وقف یک آمار دیگری دارد و در خدمات دهی و اجرای نیت آمار دیگری ارائه می کند. به عنوان مثال برای اجرای نیت در سال گذشته بیش از دو هزار میلیارد تومان اجرای نیت داشته ایم در حالی که چهار سال قبل ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. به میزانی که افزایش درآمد داشته باشیم می توانیم اجرای نیت قوی تر از لحاظ حجمی و کیفی تر از لحاظ روشی داشته باشیم. این افزایش‌ها از تبدیل اجارات زراعی به مشارکت و اجاره ندادن عرصه و … بدست آمده قطعا در طول زمان باید آبهای موقوفه با نظم و نسق بهتری اداره شود. این مسیر را داریم طی می کنیم و امکانات رقبات را به فعلیت می رسانیم.

Views: 1