دیدار معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با شاعر و پیر غلام اهل بیت حاج غلامرضا سازگار
دیدار معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با شاعر و پیر غلام اهل بیت حاج غلامرضا سازگار
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به همراه مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف از شاعر و پیرغلام اهل بیت(ع) عیادت کردند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز،حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به همراه حجت‌الاسلام محمد نوروزپور، مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف، امروز چهارشنبه ۱۵ آذرماه از استاد حاج غلامرضا سازگار، شاعر و پیرغلام اهل بیت(ع) در منزل شخصی وی عیادت کردند.
در این دیدار، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تقدیر از خدمات این ذاکر اهل بیت(ع) برای وی سلامتی و شفای عاجل از خداوند منان مسئلت نمود.
 استاد غلامرضا سازگار از شاعران و ذاکران باسابقه اهل بیت(ع) است که در سال ۱۳۲۰ شمسی در شهر قم متولد شد. اغلب اشعار استاد سازگار در مدح و رسای اهل بیت(ع) است و درکنار آن اشعار فراوانی برای انقلاب و شهدا سروده است. از جمله آثار ایشان، مجموعه اشعار با نام «نخل میثم» است که کمتر مداحی است که از آن بهره نبرده باشد. کتاب غزلیات آتش مهر ماه خون گرفته در ۶ جلد، بهار امامت در ۵ جلد، صدف نبوت در ۵ جلد، مرآت ولایت در ۵ جلد، از سیام تا قیام در ۵ جلد از دیگر آثار ایشان است و قبل از اینها هم سروده هایی در غالب آوای مجمع و جزوات ماه محرم و صفر تهیه شده بود.
اغلب نوحه های استاد غلامرضا سازگار علاوه بر شیوایی و روانی کلام، به دور از تحریفات محتوایی است. ایشان معتقد است: «تأثیر شعر خوب در امر مداحی در معرفت، بصیرت و اشتیاق نسبت به اهل بیت(ع) است».
 در کلام خودش
وی با بیان اینکه لطف ائمه شامل حال ذاکران اهل بیت(ع) است، به ذکر خاطره ای در این زمینه پرداخت و اظهار کرد: در ایام محرم بیماری بر من عارض شد و پزشکان به دلیل بیماری من را از خواندن و مداحی کردن منع کردند. دلم شکست و ناراحت شدم از امام حسین(ع) خواستم حال که من را لایق دانستند و در این مسیر قرار دادند مرا یاری کنند تا بر بیماری فائق آیم. خانواده در منزل روضه امام حسن(ع) برگزار کردند و در حالیکه همان شب در مشهد به یک هیئت دعوت شده بودم شفای خود را گرفتم و توانستم مداحی کنم.
وی می‌گوید: تخلصم را میثم گفتم چون علاقه خاصی به جناب میثم تمار داشتم و دارم. کسی که در راه مجیت امامش مقاوم بود تا به شهادت رسید.
استاد سازگار با اشاره به برگزاری کلاس های آموزش های مداحی در روزهای چهارشنبه و صبح جمعه در بقعه متبرکه سیدملک خاتون(س) گفت: این جلسات از قدمت طولانی برخوردار است و تقریبا بیش از ۷۰ نفر از تهران و شهرستانهای دیگر در این جلسات حضور می یابند.
ذاکر اهل بیت(ع) در ادامه به ذکر قصیده ای که برای حضرت زهرا(س) سروده پرداخت:

تـو کیستـی؟ تمـام بهشـت پیمبــری نه!
از بهشت هم به مشامش نکوتری
گفتــم تـو مـادر حسنینی ولی درست 
دیـدم همـه پیـامبـران را تـو مادری
گفتــم شبی مقـایسـه‌ات بـا علی کنم
دیدم علی سر از تو و تـو از علی سری
پـاکیـزه‌تـر ز آیــۀ تطهیــر دیـدمـت               
صدیقه، زهره، فاطمه، زهـرای اطهری
هر همسری که حامی حیدر نمی‌شود 
هر دختـری که مـام پیمبر نمی‌شود
گر خلق آسمان و زمین مدحتت کنند 
تفسیـر کـاف سـورۀ کوثـر نمی‌شود
نقش جبین نـاقۀ نـورت روایتی‌ست
محشر بدون فاطمه محشر نمی‌شود
مریم اگرچه مادر عیسی‌بن‌مریم است 
هـرگز بـه زینـب تـو بـرابر نمی‌شود
حجت الاسلام نوروزپور با بیان اینکه در جلسات روضه خوانی که توفیق می شود و حضور می یابیم اغلب از اشعار شما استاد بزرگوار بهره می بریم چون برگرفته از آیات و روایات است و خداوند به شما توفیقی داده که اشعارتان بسیار پرمحتواست و این حاکی از این است که اهل بیت(ع) عنایت داشته اند و این اشعار را بر زبان شما جاری کرده اند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه با حضور شما در بقعه متبرکه سیدملک خاتون(س) اتفاقات خوبی را در امامزاده شاهد بوده ایم و علاوه بر رونق و آبادانی بقعه، برگزاری کلاس های آموزشی موجب جذب بیشتر مردم به این مکان مقدس شده است و نخل میثم درواقع برکت مجالس امام حسین(ع) است.

در پایان هدیه معنوی به رسم یادگاری از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه خدمت استاد حاج غلامرضا سازگار اهدا شد.

Visits: 5