دهقانی: تولید فناوری‌های پیشرفته صنایع فولاد و مس به نخبگان سپرده شد
دهقانی: تولید فناوری‌های پیشرفته صنایع فولاد و مس به نخبگان سپرده شد
روح الله دهقانی معاون علمی رئیس جمهور گفت در راستای رفع نیازهای راهبردی و هوشمندسازی صنایع مس و فولاد، پس از یک سال تلاش و پیگیری مستمر، 26 نیاز راهبردی در این صنایع شناسایی شد و تولید فناوری‎‌های موردنیاز آن توسط نخبگان در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، روح الله دهقانی در آیین امضای توافق‌نامه‌های همکاری معاونت علمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ملی مس و فولاد مبارکه با شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای توسعه و ارائه محصولات فناورانه و گلوگاهی این صنایع گفت: توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از برنامه‌های اصلی و راهبردی در صنایع کشور است که امروز در قالب توافق‌نامه‌های همکاری با دو صنعت بزرگ کشور یعنی مس و فولاد، جلوه‌ای درخشان از این همکاری‌ رقم خورد.

وی با اشاره به همکاری ارزشمند با صنعت مس، جریان توسعه بازار را یکی از مهم‌ترین ارکان نگه‌داری شرکت ها دانست و بیان کرد: معتقدم این وظیفه دولت است که بازار را برای شرکت ها فراهم کند تا با آرامش خیال به توسعه و آینده بیاندیشند و امیدوارم که این اسناد همکاری به رونق صنایع مختلف بیانجامد.

دهقانی افزود: در راستای رفع نیازهای راهبردی و هوشمندسازی صنایع، برنامه همکاری بین شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع مس و فولاد، پس از یک سال تلاش و پیگیری مستر در قالب نشست‌های کارشناسی و تخصصی به شناسایی ۲۶ نیاز راهبردی در صنایع یاد شده منجر شده که از این میان، ۲۱ محصول و خدمت در قالب قرارداد و ذیل قانون جهش تولید دانش‌بنیان، مورد حمایت معاونت علمی قرار می‌گیرد و پنج قرارداد همکاری برای هوشمندسازی پنج معدن مس منعقد می‌شود. از این ۲۱ قرارداد توسعه دهنده فناوری‌های روزآمد و پیشرفته که قریب به ۸۶۰ میلیارد تومان هزینه دارند حداقل به میزان ۴۰۰ میلیارد تومان در قالب اعتبار مالیاتی توسط معاونت علمی، حمایت خواهد شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امضای این توافق‌نامه‌های همکاری، سبب پیوند صنایع بزرگ ‌فولاد و ‌مس کشور با دانش بنیان ها خواهد شد، عنوان کرد: یکی از رویکردهای محوری معاونت علمی، توسعه فناوری‌های راهبردی با نگاه به فناوری‌های مطرح و برافکن دنیا، برای آینده و ‌با شعار کاشتن برای آینده است.

دهقانی بیان کرد: رویکرد دیگری که ‌توسط ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دنبال می شود، کارآمد شدن دستاورد‌های فناورانه‌ای است که طی سه، چهار دهه گذشته به دست آورده ایم‌ و می‌خواهیم آن‌ها را در حوزه‌های مهم اقتصادی از کشاورزی، سلامت و امنیت غذا تا سایر حوزه‌ها به‌کار ببندیم.

وی ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس و دست‌اندرکاران بنیان نهادن قانون مترقی و راهبردی جهش تولید دانش‌بنیان، افزود : این قانون امروز زمینه‌ساز حمایت از پروژه‌های مهم و راهبردی در حوزه‌های مختلف صنعت و اقتصاد شده و ۲۱ قراردادی که امروز مورد حمایت معاونت علمی قرار می‌گیرند از محل اعتبار مالیاتی مندرج در قانون جهش تولید دانش‌بنیان حمایت می‌شوند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهوربا بیان این‌که عزم جدی وزارت صمت به سوی این همکاری ها الگوی موفقی برای سایر دستگاه‌هاست ابراز امیدواری کرد که سال آینده شاهد رونمایی و بهره‌برداری از این محصولات باشیم.

Visits: 1