دمای بالای ۵۰ درجه در ۱۳ استان عراق به تعطیلی یا کاهش ساعات کار ادارات انجامید
دمای بالای ۵۰ درجه در ۱۳ استان عراق به تعطیلی یا کاهش ساعات کار ادارات انجامید
دمای بالای 50 درجه در 13 استان عراق به کاهش ساعات کار یا تعطیلی ادارات منجر شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، اداره کل هواشناسی و پایش لرزه‌ای عراق امروز یکشنبه اعلام کرد که دمای هوا در ۱۳ استان این کشور از نیمی از نقطه جوش فراتر رفته و استانداری‌ها ساعات کاری رسمی را تعطیل یا کاهش داده‌اند.

در بیانیه‌ای که از سوی این مرجع صادر شده آمده است: امروز یکشنبه حداکثر دمای ثبت شده در بغداد، دیالی، الانبار، بصره، واسط و کرکوک به ۵۰ درجه سانتیگراد و در کربلا، نجف، میسان، ناصریه و المثنی ۵۱ درجه سانتیگراد و دمای روز دوشنبه به آنچه امروز ثبت شده نزدیک خواهد بود.

وی افزود: هوای سه شنبه و چهارشنبه در سراسر کشور عراق صاف است و دمای هوا در همه مناطق تغییر چندانی نمی‌کند، همچنین هوای پنجشنبه آینده در نواحی مرکزی و شمالی صاف و گاهی نیمه ابری و در منطقه جنوبی کمی ابری خواهد بود.

نهاد دفاع مدنی عراق توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی را در رابطه با دمای بالا به مردم صادر کرد.

جودت عبدالرحمن، رئیس بخش اطلاع رسانی نهاد دفاع مدنی عراق گفت: با افزایش دما به نصف نقطه جوش، اداره دفاع مدنی از شهروندان می‌خواهد نکات ایمنی را رعایت کرده واز نگاه داشتن کپسول گاز در خودروها خودداری کرده و شیشه های خودرو را تا اندازه ای برای ورود هوا و جلوگیری از بروز آتش سوزی احتمالی باز گذارند.

وی افزود: همچنین لازم است از پرکردن لاستیک خودرو بیش از حد مقرر اجتناب شود و از تردد در ساعات اوج گرما بین ساعت ۱۱ تا ۱۶ خودداری شود و باک بنزین را در اوایل صبح یا عصر و نه در مواقع شدیدا آفتابی پر کنند.

وی  همچنین خواستار عدم بارگذاری بیش از حد مجاز در خطوط انتقال برق و نظارت بر یخچال ها، کولرها و وسایل حفاظتی برای اطمینان از عدم وجود آسیب الکتریکی در آنها شد که یکی از مهم ترین دلایل وقوع آتش‌سوزی‌ها در تابستان عراق است.

این در حالی است که استانداری‌های ذی قار و کرکوک امروز یکشنبه ساعت کاری رسمی خود را به دلیل افزایش دمای هوا تعطیل کردند، در حالی که استان دیالی ساعات کاری را تا پایان هفته یک ساعت کاهش داد.

ادارات محلی ذی قار و کرکوک در بیانیه‌ای اعلام کردند که این اقدام به دلیل افزایش دمای هوا صورت گرفته است و تا پایان هفته جاری ساعت کاری رسمی روزانه یک ساعت کاهش می‌یابد، اما ادارات امنیتی، خدماتی و بهداشتی از این تصمیم مستثنی هستند.

Visits: 1