جریان اربعین، پیشران انقلاب اسلامی است/امکانات مواکب را سال به سال ارتقا می دهیم
جریان اربعین، پیشران انقلاب اسلامی است/امکانات مواکب را سال به سال ارتقا می دهیم
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از جریان اربعین به عنوان پیشران انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: وقتی به عنوان ایرانی از ام القری جهان اسلام وارد عتبات می شوید باید ناقل فرهنگ نظم، عزت نفس و گوش شنوای سایر ملل باشید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز،نشست هماهنگی مواکب محور سامرا و بلد در ایام اربعین حسینی، دوشنبه نهم مرداد با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ساختمان شهید سلیمانی این سازمان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی با اشاره به جریان مسافرت عظیم اربعینی ها از نقاط مختلف عراق، ایران، پاکستان، کشمیر، آذربایجان، کشورهای آفریقایی، آمریکا و اروپا و… که از مسیر ایران یا از مسیرهای دیگر وارد کشور عراق می شوند و موکب دارند، گفت: آنچه از این جریان فهمیده می شود این است که انقلاب اسلامی در درون این جریان قرار دارد؛ ما فرهنگ ایثار و شهادت را از اباعبدالله(ع) گرفتیم. این مکتب ایثار و شهادت، اربعین را ایجاد کرده و از سایر نقاط جهان دارند از این مکتب الهام می گیرند.

وی اظهار کرد: آن قرآن سوز ملعون هم، اول قرآن را هتک حرمت می کند، سپس با عکس رهبر معظم انقلاب اسلامی هتک حرمت می کند. مفهومش این است که ترس آنها از انقلاب اسلامی است. چرا حاج قاسم سلیمانی می گوید من دوست دارم در عتبات شهید شوم؟ و همان جا هم شهید می شود و با شهادتش یک خط بطلان بر همه تنازعها می کشد و امروز حاج قاسم فرماندهی است که لازم نیست بگوییم در عراق شهید شده، مردم عراق خودشان برای این شهید بزرگوار سالگرد می گیرند و ایده های حاج قاسم، ایده های تراز برای آنها شده است. این موضوع، مفهوم جدیدی را القا می کند، اینکه دشمن برنامه ریزی بسیاری راجع به اربعین می کند که پس از این مراسم در ایران چه اقداماتی انجام دهد، بنابراین نگرانی ها مستدام است. این پدیده مدیون گوهر قیمتی ایثار و شهادت در نظام انقلاب اسلامی ایران است که از مکتب اباعبدالله گرفته شده است. 

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه در اربعین، نفس حضور پررنگ و برادرانه و ارتباط با سایر ملل معیار است، افزود: باید حواسمان را جمع کنیم، مردم از اقوام مختلف، پله پله در بستر انقلاب اسلامی آمده اند. اگر تاریخ دهه اخیر عراق را مطالعه کنید کاملاً روشن است که جریان سیاسی مردمی به سمت انقلاب اسلامی پیش می رود و اربعین برندی برای پرچمداری ایثار و شهادت در جهان معاصر شده است و در حالی که تمام اقدامات رسانه ای غرب می خواهد این جریان را بایکوت کند اما این امکان وجود ندارد. 

وی با بیان اینکه دولت عراق در حال فراهم کردن زیرساختهای زیادی در حوزه رفاه و درمان و رسیدگی به زوار است و هزینه های زیادی برای آن صرف شده که قابل تقدیر است، گفت: نکته ای که وجود دارد این است که جریان اربعین، پیشران انقلاب اسلامی است. حال برای این پیشران چه برنامه ای داریم؟ ما می خواهیم اربعین را تا سایر ملل ببریم. بنابراین گستره جغرافیایی جریان اربعین مهم است به همین منظور اصرار ما این است که مبادی ورودی غرب را باز کنیم، شمال غرب هم باز شده امیدواریم بتوانیم سرویس بیشتری از خسروی داشته باشیم. 

حجت الاسلام خاموشی اظهار کرد: اولین هدف این است که ایرانی ها به سلامت به این سفر معنوی بروند و برگردند و علاوه بر اینکه از سفر خود لذت معنوی می برند، ناقل فرهنگ نظم و عزت نفس باشند و گوش شنوای سایر ملل باشند چون ما ایرانیان ام القری جهان اسلام هستیم و این حس دردمندی و اخوت دینی و نقش ام القری را در فرهنگ و سیاست پیاده کردن خیلی مهم است. وقتی به عنوان ایرانی وارد عتبات می شوید، این نقش را باید ایفا کنید.
وی تصریح کرد: علاوه بر مواکبی که به صورت مستقیم زیر نظر ماست، مواکبی هم هستند که به صورت غیر مستقیم با سازمان اوقاف در ارتباط هستند. ما در سازمان اوقاف و امور خیریه وظیفه خود می دانیم که امکانات مواکب را سال به سال ارتقاء دهیم. تاکنون اقدامات بسیاری انجام شده که برطرف کردن فشار کم آب در نجف و راه اندازی کارخانه یخ از جمله آنهاست.

Visits: 5