توفان شن و کاهش کیفیت هوا در ۴ استان
توفان شن و کاهش کیفیت هوا در ۴ استان
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری‌ وزش باد شدید و توفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و توفان شن‌ در شرق و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، صادق ضیائیان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت:امروز و فردا تا چهارشنبه در سواحل خزر و اردبیل افزایش دما داریم و روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه جوی آرام در کشور حاکم است.

وی افزود: روز آینده در ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده داریم و در شرق هرمزگان و جنوب کرمان رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: پنج شنبه ۱۲ مرداد در شمال غرب و غرب کشور و استان‌های ساحلی خزر بارش خواهیم داشت و در سه روز آینده در شرق کشور به ویژه زابل وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

* طوفان شن و کاهش کیفیت هوا در ۴ استان

وی بیان کرد: روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری‌ وزش باد شدید (۱۲۰ روزه)، در نواحی مستعد توفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و با احتمال توفان شن‌ در شرق و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در این‌ راستا در مناطق مستعد توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: توصیه می‌شود اجتناب از رفت وآمد‌های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی در دستور کار باشد.

* گرمای ۵۰ درجه در اهواز

ضیائیان درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا قسمتی ابری در برخی ساعات وزش باد پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۳۷ و ۲۷ درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار داشت: روز آینده اهواز با بیشینه دمای ۵۰ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد و سنندج با کمینه دمای ۱۷ درجه بالای صفر خنک‌ترین مراکز استان خواهند بود.

Views: 2