توافق تاریخی : همه یک اندازه پول می گیریم
توافق تاریخی : همه یک اندازه پول می گیریم
تیم ملی زنان و مردان آمریکا تمام جوایز حاصل شده از جام‌های جهانی زنان و مردان را به طور مشترک تقسیم خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ورزش سه ، جام جهانی ۲۰۲۳ زنان درحال حاضر به میزبانی مشترک نیوزلند و استرالیا درحال برگزاری است و فیفا در دوره فعلی، تغییرات قابل توجه‌ای در برگزاری جام جهانی زنان ایجاد کرده است. این نخستین بار است که میزبانی جام جهانی زنان به طور مشترک به دو کشور واگذار می‌شود. همچنین فیفا برای اولین بار این رقابت‌ها را با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌کند و جام جهانی ۲۰۱۹ زنان با حضور ۲۴ تیم برگزار شده بود.

همه چیز رو به جلو در جام جهانی زنان

یکی دیگر از مهم‌ترین تغییرات جام جهانی نهم زنان با هشت دوره قبلی مربوط به جوایز این رقابت‌هاست. فیفا در مجموع ۱۱۰ میلیون دلار جایزه برای فدراسیون ها و تیم‌های ملی حاضر در این رقابت‌ها در نظر گرفته است که نسبت به جام جهانی ۲۰۱۹ که تنها ۳۰ میلیون دلار جایزه داشت، پیشرفت قابل توجه‌ای محسوب می‌شود اما کماکان در مقایسه با جایزه ۴۴۰ میلیون دلاری جام جهانی مردان در قطر، این رقم بسیار پایین محسوب می‌شود که البته می‌تواند توجیهات مالی و مارکتینگی خود را داشته باشد.

اما از حدود یک سال گذشته بود که فعالیت بازیکنان زن برای دریافت جوایز بیشتر از فیفا آغاز شد. برای مثال ۱۵۰ بازیکن از ۲۵ تیم ملی زنان با امضای یک درخواست، از فیفا خواستند درآمد اعطایی به بازیکنان زن از جام جهانی را تضمین کند و شرایط به شکلی نباشد که فدراسیون‌ها بعد از دریافت جوایز، مبالغ کمی را برای بازیکنان در نظر بگیرند. پیرو همین درخواست بود که در تاریخ ۸ ژوئن فیفا اعلام کرد؛ حداقل ۳۰ درصد از جوایز به بازیکنان اعطا خواهد شد. اینفانتینیو همچنین تعهد شفاهی داد که در دوره بعدی جام‌‌های جهانی زنان و مردان در سال های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۷ جوایز برابر خواهد شد. همچنین او نوید برابری امکاناتی همچون سفر، اسکان و … را به تیم‌های ملی زنان داد.

آمریکا جلوتر از جهان، اشتباه فیفا را خودمان جبران می‌کنیم

علی‌رغم تمام اقدامات رو به جلو فیفا برای فوتبال زنان، فدراسیون فوتبال آمریکا فراتر از تعهدات خود و ابلاغ‌های فیفا، تصمیم به تقسیم جوایز جام‌های جهانی زنان و مردان میان بازیکنان تیم‌های ملی خود گرفت. بر اساس وافق بازیکنان مردان و زنان آمریکا با فدراسیون فوتبال این کشور، از مجموع جوایز تیم‌های ملی مردان و زنان آمریکا تنها۱۰ درصد به فدراسیون تخصیص داده می‌شود و ۹۰ درصد باقی‌مانده به طور مساوی میان دو تیم زنان و مردان تقسیم خواهد شد.

با در نظر گرفتن این نکته که آمریکا از معدود کشورهای جهان است که فوتبال زنان نمود بیشتری در جامعه دارد و برای مثال مردم آمریکا مگان راپینو و الکس مورگان را بسیار بیشتر از فوتبالیست‌های تیم ملی مردان خود می شناسند، می‌توان تصمیم فدراسیون فوتبال این کشور را منطقی دانست.

زنان آمریکا اگرچه در این دوره از رقابت‌ها جام جهانی بدترین عملکرد ادوار خود را نشان دادند و در مرحله یک هشتم در ضربات پنالتی برابر سوئد حذف شدند اما تاکنون در هشت دوره قبلی جام جهانی، چهار بار قهرمان این مسابقات شدند و همواره در تمام این هشت دوره روی سکوی اول تا سوم قرار داشتند.

با این شرایط و بر اساس توافق‌نامه رسمی تیم‌های زنان و مردان آمریکا با فدراسیون فوتبال این کشور، تمام جوایز حاصل از جام جهانی قطر و جام جهانی ۲۰۲۳ زنان به طور مشترک میان دو تیم تقسیم خواهد شد. نکته قابل توجه در خصوص این جوایز این است که تیم ملی مردان آمریکا با حضور در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی قطر و علی رغم شکست برابر هلند با نتیجه سه بر یک، ۱۳ میلیون دلار جایزه توسط فیفا دریافت کرده است و تیم ملی زنان این کشور با حضور در همین مرحله و حذف برابر سوئد، ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد و در واقع جمع این مبلغ و تقسیم آن میان بازیکنان دو کشور، به نفع ستاره‌های تیم ملی زنان خواهد بود.

Visits: 0

  • منبع خبر : ورزش سه