تاکنون ۱۰۰ هزار گذرنامه زیارتی صادر و تحویل زائران شده است
تاکنون ۱۰۰ هزار گذرنامه زیارتی صادر و تحویل زائران شده است
ثبت درخواست گذرنامه زیارتی از اول محرم آغاز شده و روزانه بیش از 20 هزار نفر، متقاضی صدور این گذرنامه‌ هستند. رئیس اداره مهاجرت و گذرنامه می‌گوید: تاکنون 100 هزار گذرنامه زیارتی صادر و تحویل زائران شده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، امسال با توافق صورت گرفته با طرف عراقی، به جای برگ گذر موقت اربعین که سال گذشته جایگزین گذرنامه شده بود، امسال برای زائران گذرنامه‌های زیارتی صادر می‌شود. گذرنامه‌ای شبیه گذرنامه‌های بین‌‍‌المللی که البته فقط برای ایام اربعین معتبر است.

افراد برای اخذ گذرنامه زیارتی از ۲ روش می‌توانند اقدام کنند؛ یکی از طریق سامانه «پلیس من» و دیگری به صورت حضوری با مراجعه به دفاتر اداره گذرنامه.

از ابتدای ماه محرم ثبت درخواست گذرنامه زیارتی در سامانه پلیس من آغاز و مقرر شد این گذرنامه برای افرادی که گذرنامه نداشتند یا اعتبار آنها منقضی شده بود، صادر شود.

ثبت روزانه ۲۰ هزار درخواست برای صدور گذرنامه زیارتی

علی ذوالقدری، رئیس اداره مهاجرت و گذرنامه با بیان اینکه اول محرم هم‌زمان با نخستین روز ثبت درخواست گذرنامه زیارتی ۳۰۰  نفر درخواست خود را در پلیس من ثبت کردند، می‌گوید: تاکنون ۱۰۰ هزار گذرنامه زیارتی صادر و به زائران تحویل داده شده است.

وی با بیان برخی از زائران با گذرنامه زیارتی در هفته‌های گذشته به عراق سفر کردند، می‌افزاید: افراد با این گذرنامه تا پایان صفر می‌توانند به عراق بروند. اعتبار گذرنامه زیارتی پنج ساله و هزینه آن هم ۵۰ هزار تومان است.

ذوالقدری با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۲۰ هزار درخواست صدور گذرنامه زیارتی ثبت می‌شود، می‌گوید: بیش از نیمی از این درخواست‌ها از طریق سامانه پلیس من صورت می‌گیرد که این امر نشانه استقبال مردم از اقدامات غیرحضوری است. البته ما هم در حال حاضر روزانه ۱۵ هزار گذرنامه زیارتی صادر می‌کنیم که در روزهای آینده این تعداد افزایش می‌یابد.

علاوه بر صدور گذرنامه زیارتی، افرادی که گذرنامه آنها سال ۱۴۰۰ منقضی شده است و ۲ سال از اعتبار آن گذشته، می‌توانند با مراجعه به دفاتر اداره گذرنامه سراسر کشور با یک برچسب گذرنامه خود را برای زیارت اربعین معتبر کنند.

Visits: 1