تاریخ‌سازی در ورزش زنان؛ شهسواری رکورددار شد
تاریخ‌سازی در ورزش زنان؛ شهسواری رکورددار شد
ملی‌پوش تنیس‌روی‌میز ایران با کسب سهمیه المپیک پاریس، یک رکورد خاص را در ورزش زنان به جا گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،حافظه ورزش ایران سرشار از قهرمانانی است که در ادوار مختلف برای ایران اسلامی تاریخ‌سازی کرده‌ند. برخی از این ورزشکاران با مدال و شماری از آنان با حضور در المپیک صاحب یک رکورد ویژه در ورزش کشور هستند. ایران تا کنون ۱۷ دوره در ادوار المپیک حضور داشته که ۸ دوره آن مربوط به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

المپیک پاریس نهمین حضور ایران بعد از انقلاب در المپیک است. در ۹ دوره پیش از انقلاب قهرمانان ایران چهار مدال طلا کسب کردند، اما در هشت دوره بعد از انقلاب شمار این مدال‌ها به عدد ۲۰ رسیده که هادی ساعی و حسین رضازاده با ۲ طلا متوالی، پرچمدار ورزش ایران هستند. البته ساعی یک برنز را نیز در کارنامه دارد و این موجب شده تا عنوان پرافتخارترین المپین ایران را یدک بکشد.

سوای نتایج تجربه ورزشکاران نیز در المپیک بسیار مهم است. در بین قهرمانان ایرانی جهان پهلوان غلامرضا تختی سابقه چهار حضور( ۱۹۵۲ هلسینکی، ۱۹۵۶ ملبورن، ۱۹۶۰ رم و ۱۹۶۴ توکیو) در ادوار مختلف المپیک دارد. تختی در چهار حضور خود، یک مدال طلا و ۲ نشان نقره کسب کرد. محمد نصیری نابغه وزنه‌برداری ایران نیز توانسته چهار حضور متوالی در المپیک را ثبت کند.

نصیری در توکیو ۱۹۶۴ نخستین المپیک خود را تجربه کرد. این قهرمان جهان همچنین در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی، ۱۹۷۲ هیلسینکی و ۱۹۷۶ مونترال حضور داشت که حاصل کار او یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز بود.

در رشته کشتی همچنین امیررضا خادم چهار دوره به المپیک اعزام شده که حاصل تلاش وی، ۲ مدال برنز بود. خادم در المپیک‌های ۱۹۸۸ سئول، ۱۹۹۲ بارسلون، ۱۹۹۶ آتلانتا و ۲۰۰۰ سیدنی حضور داشت.

احسان حدادی نیز چهار دوره در المپیک حضور پیدا کرده که حاصل تلاش وی یک مدال نقره در پرتاب دیسک (لندن ۲۰۱۲) بود. مرد تاریخ‌ساز دوومیدانی ایران در المپیک‌های ۲۰۰۸ پکن، ۲۰۱۲ لندن، ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو حضور داشت.

هادی ساعی پرافتخارترین المپین ایرانی سابقه سه دوره حضور در بزرگترین آوردگاه ورزشی جهان را دارد. وی در بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی، ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن حضور داشت و ۲ طلا و یک برنز را به نام خود ثبت کرد.

حسن یزدانی نیز در سال ۱۴۰۲ برای سومین مرتبه به سهمیه رسید. یزدانی با کسب نشان نقره مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد به این مهم دست یافت.  شیرشاه کشتی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو حضور داشته و صاحب گردن‌آویز طلا و نقره شده و با کسب طلای پاریس می‌تواند به پرافتخارترین المپین ایران تبدیل شود.

نیما عالمیان ملی‌پوش تنیس ایران دیگر ورزشکار ۲ المپیکی است. وی در بازی‌های المپیک‌ ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو حضور داشته و سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را نیز کسب کرد.

با این حال، یزدانی و عالمیان تنها ورزشکار ایرانی نیستند که به رکورد سه دوره رسیده‌اند. در مسیر المپیک، اکنون ندا شهسواری به بانوی تاریخ‌ساز ادوار المپیک ایران تبدیل شده است. شهسواری با کسب این سهمیه از رکورد ۲ دوره ورزشکارانی مانند لیلا رجبی، الهه احمدی، نجمه خدمتی و مه‌لقا جام‌بزرگ عبور کرد.

Visits: 4