بیمه سلامت به بیش از ۴۴ میلیون بیمه‌شده چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
بیمه سلامت به بیش از ۴۴ میلیون بیمه‌شده چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، اهم‌ خدمات سازمان بیمه سلامت به بیش از ۴۴ میلیون بیمه‌شده را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، محمدمهدی ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه بیمه سلامت یک سازمان بیمه‌گر پایه در خدمت‌رسانی به مردم در حوزه سلامت و درمان است، گفت: بیمه سلامت در حال حاضر بیش از ۴۴ میلیون نفر بیمه شده دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: بر اساس قانون تمامی افراد باید تحت پوشش بیمه باشند، از این جهت در بحث عدالت در سلامت اول دهک‌های پایین مورد توجه قرار گرفتند، به‌ویژه سه دهک‌ اول جامعه به صورت رایگان و با مصوبه مجلس و حمایت دولت در سال گذشته (۱۴۰۱) و با اعتبار ۶ هزار میلیارد تومانی بیمه شدند. 

وی تصریح کرد: این سه دهک کاملا رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، علاوه بر این با همکاری ستاد توانمندی محلات کم برخوردار و‌ سایر نهادهای ذی ربط ۲۰۲۰ منطقه در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، بنابراین ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر هم در این محلات بیمه رایگان شدند.

ناصحی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ دو دهک دیگر نیز به مجموعه بیمه شدگان رایگان اضافه شدند، لذا در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون نفر در این ۵ دهک بیمه رایگان دارند، برای دهک های ۶ تا ۹ نیز تخفیفات حق بیمه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: بیمه سلامت هزینه‌های بستری را به میزان‌ ۹۰ درصد و هزینه‌های خدمات سرپایی را به میزان ۷۰ درصد پرداخت می‌کند، در حوزه دارو نیز هزینه‌ها به میزان ۷۰ درصد و البته برای بیماران صعب‌العلاج حدود ۹۵ درصد و در برخی شرایط تا ۱۰۰ درصد پوشش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۲ میلیون نفر در بیمه سلامت تحت پوشش بیمه رایگان هستند، اظهار کرد: فرد دارای بیماری پرهزینه مثل بیماران صعب‌العلاج هزینه‌های بسیار زیادی دارند، در همین رابطه صندوق حمایت از بیماری‌های خاص، صعب‌العلاج و نادر تشکیل شد و تعداد بسیاری از بیماری ها به میزان ۱۰۷ بیماری تحت پوشش صندوق قرار گرفتند.

ناصحی گفت: در بحث توانبخشی نیز برای اولین بار در بیمه پایه به این مسئله توجه ویژه شده است، با اتفاقات خوبی که رخ داد به‌عنوان مثال فرد دارای طیف اتیسم خدمات مورد نیاز خود را توسط بیمه دریافت می‌کند، حتی در مراکز خصوصی به شرط نشان دار شدن خدمات را با پوشش ۷۰ درصدی دریافت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران درباره خدمات دندان پزشکی افزود: ۱۴ خدمت دندان پزشکی تحت پوشش بیمه به ۱۷ خدمت افزایش پیدا کرده و‌ بیشتر این خدمات بهداشتی و درمانی هستند، ضمن اینکه پیشنهاد شده تمامی خدمات دندانپزشکی بجز ارتودنسی و ایمپلنت نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند که در شورای عالی بیمه بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: پیشگیری امری مهم بوده و اگر به آن توجه نشود هزینه‌های درمان قابل کنترل نیست، لذا با توجه به بحث پیشگیری مخصوصا پیشگیری سطح چهارم می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، درباره ورود بیمه سلامت به گردشگری سلامت افزود: کشور ما از نظر طب و پزشکی در منطقه سرآمد است، البته باید سازماندهی بهتری برای متقاضیان ورود به کشور که برای پیگیری درمان خود به ایران سفر می‌کنند انجام شود و بیمه سلامت با همکاری بیمه آتیه‌سازان حافظ در حال برنامه‌ریزی است تا در آینده به توسعه این حوزه مهم کمک کند.

Visits: 1