بیستمین روز جنگ غزه؛ شهادت ۷۰۲۸ فلسطینی از جمله ۲۴ خبرنگار
بیستمین روز جنگ غزه؛ شهادت ۷۰۲۸ فلسطینی از جمله ۲۴ خبرنگار
وزارت بهداشت فلسطین از افزایش شمار شهدای بمباران‌های نوار غزه به ۷۰۲۸ نفرخبر داد و اتحادیه خبرنگاران فلسطین نیز شمار شهدای خبرنگار را 24 نفر اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت بهداشت فلسطین، امروز (پنجشنبه، ۲۶ اکتبر) از افزایش شمار شهدای بمباران‌های نوار غزه به ۷۰۲۸ خبر داد و اعلام کرد که از این میزان، ۲۹۱۳ نفر کودک، ۱۷۰۹ زن هستند.

«اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت در غزه، اعلام کرد که طی ساعات گذشته، رژیم اشغالگر ۴۳ جنایت جدید مرتکب شده که ۴۸۱ قربانی برجای گذاشته است. ۱۶۵۰ نفر هنوز مفقود هستند که از این میزان ۹۴۰ نفر کودک و زیر آوارند. شمار مجروحان نیز به بیش از ۱۸ هزار نفر رسید.

وی  پیشتر اعلام کرده بود مجروحانی نزد ما هستند که بالای ۸۰ درصد سوختگی دارند، امری که بیانگر استفاده اسرائیل از یک سلاح جدید است. در جریان بمباران‌های مستمر نوار غزه، فعالیت ۱۲ بیمارستان و ۳۲ مرکز بهداشت در نوار غزه متوقف شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت شب گذشته نیز با تاکید مجدد بر فروپاشی کامل نظام سلامت در بیمارستان‌های غزه گفت که باز بودن در بیمارستان‌ها به معنای امکان خدمات‌رسانی آن‌ها به مجروحان نیست. جامعه جهانی هشدارهای ما در خصوص از کار افتادن بیمارستان‌ها را جدی نمی‌گیرد. تنها طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۵۶ نفر از جمله ۳۴۴ کودک و ۳۹۷ سالمند به شهادت رسیده‌اند. 

از سوی دیگر، اتحادیه روزنامه‌نگاران فلسطین نیز اعلام کرد که در جریان بمباران‌های مستمر نوار غزه، از هفتم اکتبر جاری (آغاز عملیات طوفان الاقصی) تا امروز که بیست روز از آن می‌گذرد، شمار خبرنگاران شهید به ۲۴ نفر افزایش یافته است. 

این نهاد ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در نوار غزه، اعلام کرد که از آغاز تجاوز اسرائیل به نوار غزه در هفتم اکتبر تا به امروز، ۲۴ خبرنگار شهید و چندین خبرنگار مجروح شده‌اند. علاوه بر آن، تداوم بمباران‌های غزه به شهادت و مجروحیت اعضای خانواده‌های این خبرنگاران نیز منجر شده است. 

اتحادیه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فلسطین ضمن تسلیت به خانواده‌های این شهدا، اعلام کرد پنج خبرنگاری که از چهارشنبه (۲۵ اکتبر) به صف همرزمان شهیدشان پیوسته‌اند، عبارتند از:  سلمى مخیمر، سائد الحلبی، أحمد أبو مهادی، جمال الفقعاوی. آخرین خبرنگار شهید «دعاء شرف» از رادیو «صوت الاقصی» است که به همراه «عبیده» فرزند کوچکش به شهادت رسید. 

پیشتر این نهاد، اسامی ۱۹ تن از خبرنگاران شهید را در نوار غزه اعلام کرده بود که عبارتند از: محمد عماد لبد، احمد شهاب، محمد الصالحی، محمد فایز ابو مطر، هشام النواجحه، ابراهیم لافی، سعید الطویل، محمد جرغون، اسعد شملخ، محمد ابو رزق، سلام میمه، حسام مبارک، عصام بهار، عبد الهادی حبیب، محمد بعلوشه، خلیل ابو عاذره، سمیح النادی، محمد ابو علی و رشدی السراج.

این در حالی است که مقاومت فلسطین، همچنان در حال شلیک موشک به سوی مناطق مختلف در اراضی اشغالی فلسطین و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و مواضع ارتش اشغالگر است و روز گذشته نیز با موشک «R۱۶۰»، حیفا را هدف قرار داد و با موشک «عیاش ۲۵۰»، منطقه «ایلات» هدف قرار داد و مقر فرماندهی یگان ضد غزه (رعیم) را نیز موشک‌باران کرد. 

امروز نیز شاخه نظامی حماس، تل‌آویو و اطراف آن و پایگاه نظامی «مارس» را با موشک هدف قرار داد و آن را پاسخ به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌گناه غزه دانست.

رسانه‌های صهیونیستی امروز، همچنین از شنیده شدن صدای آژیر در شهرک‌های اطراف نوار غزه خبر دادند و پس از آن «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از هدف قرار دادن «کرم ابوسالم» با راکت و خمپاره و تائب شهید ابوعلی مصطفی از هدف قرار دادن شهرک «مفلاسیم» با راکت خبر دادند. 

Visits: 3