به سد کوثر نزدیک نشوید؛حجم رهاسازی به ۶۰ مترمکعب در ثانیه رسید
به سد کوثر نزدیک نشوید؛حجم رهاسازی به ۶۰ مترمکعب در ثانیه رسید
مناطق پایین دست اعم از روستاییان، عشایر و کشاورزان از استان های کهگیلویه وبویراحمد ، خوزستان و بوشهر که در پایین دست سد مخزنی کوثر هستند و همچنین مسافران نوروزی این هشدار جدی آب منطقه ای را جدی بیگرند؛ با ادامه بارش های سیل آسا حجم رهاسازی آب این سد از ۶۰ متر مکعب در ثانیه عبور کرد و هر لحظه به میزان دبی خروجی آب افزوده می شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،آرش مصلح مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تاکید کرد که مردم و مناطق پایین دست در آمادگی کامل برای رهاسازی آب بیشتری از سد کوثر باشند و از جوامع محلی و روستاییان و عشایر و کشاورزان پایین دست سد خواست که از نزدیکی و اتراق در حاشیه رودخانه ها و اطراف سد به طور جد پرهیز کنند.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: هم اکنون دبی آب رهاسازی شده سد کوثر از ۳۰ به ۶۰ مترمکعب در ثانیه افزایش یافته است تا مخزن سد ظرفیت ورود و ذخیره سازی آب بیشتری داشته باشد.

اکبری خدری روز دوشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حجم ذخیره آب سدکوثر اکنون ۵۲۰ میلیون متر مکعب است گفت: با این میزان ذخیره، ۹۶درصد از گنجایش مخزن۵۴۷ متر مکعبی این سد پُر است.

وی بیان کرد: میزان ورودی آب به این سد هم اکنون ۱۵۶ متر مکعب بر ثانیه است و دبی رها سازی این سد نیز به ۶۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا ۶۲۵متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد بیش از ۶۲۳ متر است.
خدری ابراز کرد: میزان بارندگی در بالا دست سد کوثر در لیستگاه طسوج ۱۶۳ میلی متر و در ایستگاه سپیدار ۱۲۶ میلی متر گزارش شده است.

وی گفت: سد کوثر یک سد مهم و استراتژیک است که آب بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب کشور را تامین می‌کند.

خدری گفت: سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می کند.
وی ابراز کرد: از کشاورزان، دامدارن، عشایر و مسافرین نوروزی که قصد اسکان یا تردد در نزدیکی سد کوثر را دارند انتظار می رود در نزدیکی سد کوثر اسکان نیابند چون به دلیل بارندگی چشمگیری امکان رهاسازی آب با دبی بیشتر از سد وجود دارد.

شهرستان ۱۵۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

Views: 2