بهره‌برداری از ۲۷۲ پروژه آب و فاضلاب فارس در دولت سیزدهم
بهره‌برداری از ۲۷۲ پروژه آب و فاضلاب فارس در دولت سیزدهم
مدیرعامل آب و فاضلاب فارس گفت:در دولت سیزدهم ۲۷۲ پروژه آب و فاضلاب با اعتباری نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان در فارس به بهره‌برداری رسیده که بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها در بخش تصفیه و جمع‌آوری فاضلاب بوده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،علی شبانی سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه‌جویی اظهار کرد: مساحت استان فارس ۱۲۳ هزار کیلومتر مربع است که هفت هزار کیلومتر از این مساحت مربوط به شهرستان شیراز و ۱۱۷ هزار کیلومتر هم مساحت دیگر شهرستانهای فارس است.

اهمیت مدیریت مصرف به منظور صرفه‌جویی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب فارس تأمین آب شرب و جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب را در ۳۶ شهرستان به عهده دارد؛ در واقع خدمات این شرکت ۱۲۰ شهر و ۲هزار و ۱۰۰ روستا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

شبانی اضافه کرد: این استان از حدود هزار و ۲۰۰ حلقه چاه، ۲۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و۱۰هزار کیلومتر خط انتقال و جمع‌آوری فاضلاب بهره می‌برد؛ در ۱۲ شهر این استان شبکه جمع‌آوری فاضلاب وجود دارد و حدود هشت روستا دارای پروژه فاضلاب هستند.

وی با بیان اینکه ۶واحد شهری و سه واحد روستایی دارای تصفیه خانه فاضلاب فعال هستند، گفت: این استان از یک میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک آب بهره می‌برد که حدود ۷۶۰ هزار مشترک از این مجموعه مشترکان بخش شهری را تشکیل می‌دهند؛ این استان در بخش فاضلاب هم به ۶۷ هزار و ۵۰۷ مشترک خدمات ارائه می دهد.

تاکید بر مدیریت مصرف و صرفه جویی

مدیرعامل آبفا فارس بر اهمیت مدیریت مصرف به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب نیز تأکید کرد و گفت: امسال ۲۵ تا ۳۱ خرداد ماه به عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نامگذاری شده؛ نیاز است از مشارکت مردم، سازمان‌های مردم نهاد و آموزش و پرورش و سایر بخش‌های تأثیرگذار برای فرهنگ‌سازی جهت مصرف بهینه آب بهره گرفته شود.

شبانی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان فارس تمام تلاش خود را برای پیشبرد امور در ۲بخش مدیریت تأمین و تقاضا به کار گرفته است، گفت: در استان فارس با رشد سه درصدی تعداد مشترکین مواجه هستیم؛ بنابراین تمام تلاش خود را برای خدمات‌رسانی به جمعیتی که سالانه در حال افزایش است به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم نگرانی و دغدغه مردم را در این حوزه برطرف کنیم.

وی یادآور شد: استان فارس با کمتر شدن دما، کاهش منابع از جمله برق، افزایش پدیده‌های جوی، وقوع سیلاب‌ها و خشکسالی مواجه است؛ در حال حاضر در یکی از مناطق شهرستان جهرم عمق چاه به ۶۵۰ متر رسیده که این عمق چاه برای استحصال آب، سنگین است.

او با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد از آب استان فارس از منابع زیرزمینی و ۱۰ درصد از آب این استان از منابع سطحی تأمین می‌شود، افزود: برنامه‌های بلندمدت و میان مدت برای بهره‌گیری از منابع آب سطحی برای تأمین آب مشترکین تدوین شده که در دستورکار است.

گذشتن از تابستان با ۲۰ درصد کاهش مصرف آبوی با اعتقاد به اینکه در حوزه صرفه‌جویی ۲ رویکرد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارد، گفت: تدابیر لازم برای مدیریت مشکلات کم‌آبی اتخاذ شده است.مدیرعامل آبفا استان فارس بیان کرد: این استان در پایان سال ۱۴۰۲ حدود ۸۰ درصد کاهش بارندگی را تجربه کرده و جزو سه استان اول کشور در بحث خشکسالی شناخته شد؛ با این حال در سال ۱۴۰۳ شاهد بارش‌های خوبی بودیم که اگر این بارندگی‌ها اتفاق نمی‌افتاد با بحران جدی در برخی مناطق فارس مواجه می‌شدیم.

وی شعار امسال در هفته صرفه‌جویی در مصرف آب را «آب، محور امنیت و ضامن توسعه» عنوان کرد و گفت: هفته صرفه جویی در مصرف آب از ۲۵ لغایت ۳۱ خرداد و با هدف ترویج فرهنگ مصرف بهینه و حفظ منابع آب برگزار و طی آن با انجام برنامه های متعدد در بین اقشار مختلف جامعه، راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب تبیین می شود.مدیرعامل شرکت آبفا فارس افزود: براین اساس، روزهای هفته صرفه جویی با نام «آب، ارزش های دینی و ملی»، «خانواده، فرهنگ و مدیریت مصرف» و «آب، رسانه و افکار عمومی» نامگذاری شده است.وی اضافه کرد: «پساب، صنعت و محیط زیست»، « آب، اقتصاد و بهره وری»، «آب، عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی» و «آب، آموزش شهروندی و مسئولیت پذیری» دیگر عناوین روزهای هفته صرفه‌جویی در مصرف آب است.

نقش رسانه در فرهنگسازی مصرف بهینه آبشبانی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت رسانه برای فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب و بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب توسط مردم در تمام فصول به ویژه فصل تابستان تأکید کرد و گفت: اگر مردم فهیم فارس فقط ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی داشته باشند، ۴۲ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی به دنبال دارد، لذا نیاز است رسانه‌ها در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند.مدیرعامل شرکت آبفا فارس گفت: بدون شک عدالت اجتماعی در قالب توسعه پایدار محقق می‌شود؛ توسعه پایدار این است که در شرایط کنونی به گونه‌ای نیازمان را برطرف کنیم که به نسل آینده ضرری وارد نشود.وی عنوان کرد: برخی معتقدند بخش کشاورزی مصرف کننده بیشترین میزان آب است اما من معتقدم اگر از هر جا که هستیم شروع کنیم و درست عمل کنیم، وضعیت منابع آب بهتر می‌شود.

شبانی با بیان اینکه شرکت آبفا فارس در بحث اجرای پروژه‌ها از ظرفیت خیرین و فرصت مسئولیت اجتماعی بهره گرفته است، گفت: خیرین در بخش آب کمک قابل توجهی داشته‌اند و جا دارد که باز هم از ظرفیت خیرین در این بخش استفاده شود؛ لذا نیاز است به ترغیب و تشویق این قشر برای ورود به این حوزه بپردازیم تا خدمات پایداری به مردم فارس ارائه شود.

رئیس هیأت مدیره شرکت آبفا فارس با بیان اینکه در حال حاضر نگرانی بابت تأمین و توزیع آب وجود ندارد، گفت:در دولت سیزدهم ۲۷۲ پروژه آب و فاضلاب با اعتباری نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان در فارس به بهره برداری رسیده که بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها در بخش تصفیه و جمع‌آوری فاضلاب بوده است.

وی ادامه داد: سفر دوم رییس جمهور شهید به استان فارس پنج مصوبه در قالب پروژه‌هایی در حوزه آب و فاضلاب داشت که این پروژه‌ها در حال حاضر اجرا شده و قرار است در هفته دولت به بهره‌برداری برسد.

تدوین برنامه‌ها ساختاری و رفتاری متنوع برای گذر مطلوب از تابستان آتی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس، تدوین برنامه‌های مناسب ساختاری(فنی و مهندسی) و رفتاری(فرهنگی) به منظور عبور مطلوب از تابستان سال جاری خبرداد و گفت: با فعالیت‌های برنامه محور به استقبال فصل گرم سال می‌رویم.

وی ادامه داد: به منظور تأمین آسایش مشترکین‌ برنامه‌ریزی گسترده‌ای در حوزه‌های ساختاری(فنی و مهندسی) و رفتاری( فرهنگی) به منظور عبور مطلوب از تابستان سال جاری صورت گرفته تا بتوانیم ماه‌های گرم پیش رو را به نحو مطلوب پشت سر بگذاریم.

شبانی با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب ادامه داد: برای شهرها و روستاهایی که دارای مشکل هستند برنامه‌های لازم پیش بینی شده که بعضی از این پروژه‌ها در مدار بهره برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی برخی دیگر نیز در دست اقدام است.

مدیرعامل آبفا فارس افزود: با اصلاح شبکه‌های توزیع آب، بازسازی تأسیسات آبرسانی، مهندسی مجدد چاه‌ها و بهسازی چشمه‌ها و قنات های موجود، استانداردسازی انشعابات آب شهری و روستایی و انجام مستمر مدیریت فشار شبکه‌های آبرسانی به دنبال ارتقای بهره‌وری منابع آب موجود هستیم.

وی اظهار کرد: برای بعضی از شهرها و روستاها که مشکل کمبود آب شرب داشتند نیز چند حلقه چاه آب شرب کشاورزی با کیفیت مناسب اجاره شده و در برخی مناطق شهری و روستایی به صورت مستمر یا متناوب از سامانه آبرسانی سیار استفاده می‌شود.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس در خصوص اقدامات این شرکت در حوزه رفتاری نیز گفت: چندین جشنواره فرهنگی آموزشی در مدارس شهرها و روستاهای استان برگزار شده و از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی فعالیت‌های خوبی به منظور ترویج فرهنگ صرفه جویی و مدیریت مصرف آب صورت گرفته است.

شبانی با بیان اینکه کارگاه‌های آموزش مقدماتی در شهرستان‌های استان برای آموزش بانوان خانه دار برگزار شده گفت: طی تفاهم‌نامه فرهنگی با شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب از طریق تریبون‌های نماز جمعه و مساجد، توسط ائمه جمعه و جماعات استان به صورت مستمر انجام می‌شود و این اقدام از دیگر اقدامات شرکت آبفا فارس در حوزه رفتاری محسوب می‌شود.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس افزود: باید تلاش شود تا متوسط مصرف آب شرب و بهداشتی در استان به استانداردهای موجود نزدیک شود که این امر با مشارکت و همراهی مردم و توجه ویژه به مقوله ی مدیریت مصرف محقق خواهد شد.

برنامه ایمنی آب در فارس

شبانی از اجرای مستمر برنامه ایمنی آب (Water Safety Plan)در استان، طبق برنامه‌ای مدون خبر داد و گفت: برنامه ایمنی آب (Water Safety Plan ) بر اساس یک برنامه جهانی و بنا به دستور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت نیرو، از سال ۱۳۹۳ با هدف حفظ بهداشت و سلامت آب از حوضه آبریز تا نقطه مصرف، در استان‌های کشور با همکاری ارگانهای ذیربط ، آغاز شد.

وی افزود: این برنامه در سه شهر و ۲ روستای فارس، شامل شهرهای نی ریز، زرقان، فسا و روستاهای علی آباد شهرستان اقلید و دالین شهرستان سپیدان به طور کامل اجرایی شده و افزون بر تایید ممیزین کشوری، گواهی نامه اجرای این برنامه در این شهرها و روستاها از طرف دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعطا شده است.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس اضافه کرد: در شهرهای اقلید، استهبان و روستای جوی سفید شهرستان بوانات نیز اجرای این برنامه(Water Safety Plan ) انجام شده که پس از ۲ مرحله ممیزی در شرف اخذ گواهینامه ایمنی آب هستند؛ همچنین در سال ۱۴۰۳ اجرا و پیاده سازی این برنامه در شهر ارسنجان و روستای دهنو شهرستان خنج آغاز شده است.

Visits: 1