بهبود تقاضا در بورس با تخلیه فشار کاهش قیمت دلار در بازار سرمایه
بهبود تقاضا در بورس با تخلیه فشار کاهش قیمت دلار در بازار سرمایه
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، با تخلیه فشار کاهش نرخ دلار، بورس به روزهای متعادل خود بازخواهد گشت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز از ابتدا با فشار فروش سنگینی همراه بود، اما این فشار فروش از اواسط معاملات کم شد و تقاضا در بازار سهام افزایش یافت. به عبارت دیگر، بورس دو نیمه متفاوت داشت، در نیمه اول نزول اندکی داشت و در نیمه دوم صعود کمتری را ثبت کرد تا در نهایت در سطح کمتری نسبت به روز قبل بایستد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، با تخلیه فشار روانی ناشی از کاهش قیمت دلار، افت بورس تمام و بازار سهام متعادل معامله خواهد شد.

* تداوم روزهای کم‌نوسان در بازار سهام

ثبت نمودار منفی بورس در روز گذشته موجب شد که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در نمودار تکنیکالی خود برای دومین بار خط روند میان‌مدت خود را به سمت پایین بشکند و فشار مضاعفی بر معاملات ایجاد کند.

با این حال هنوز نمی‌توان برای کاهش شدید نتیجه‌گیری کرد؛ زیرا در در محدوده ۱.۹۵ تا ۱.۹۷ میلیون واحدی، حمایتی وجود دارد که طی چند وقت اخیر بارها توانسته موجب برگشت بورس به مسیر صعودی شود. حال انتظار می‌رود که از منظر تکنیکالی، بورس تهران فعلا در شرایط نوسانی و کم‌حجم به کار خود ادامه دهد.

* خودداری از رفتارهای هیجانی؛ توصیه مهم به سهامداران 

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: کاهش قیمت دلار، بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده و هیجان افت دلار در بورس زودگذر است و به سهامداران توصیه می‌شود، از بروز هیجان در تصمیم‌گیری‌های خود جلوگیری کنند.

وی اضافه کرد: نرخ دلار همواره به عنوان یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در بازار سرمایه نقش آفرین بوده است. با کاهش آن برخی صنایع از جمله صنایعی صادرات محور و شرکت هایی که درآمد ارزی دارند، از این ناحیه تاثیر بپذیرند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در حال حاضر رکود سنگینی بر سایر بازارها حاکم است که این موضوع موجب شده تا شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو و مسکن نیز باشیم. بنابراین با توجه به رکودی که در سایر بازارها وجود دارد، بازار سرمایه نیز از این موضوع مستثنی نیست و نباید انتظار داشت که در شرایط رکودی اقتصادی، بازار سرمایه رشد قابل توجهی را تجربه کند.

* افت بی رمق شاخص‌های بورس

در معاملات روز یکشنبه بیست و دوم مرداد ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران هزار و ۷۱۳ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۹۲۷ واحد رسید. یعنی شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با کاهش ۰.۰۹ درصدی همراه شد.

شاخص کل هم وزن بورس نیز با کاهش ۲ هزار و ۴۱ واحدی در رقم ۶۹۱ هزار و ۸۱۶ واحدی ایستاد. این شاخص نیز در پایان معاملات امروز با کاهش ۰.۲۹ درصدی همراه شد.

شاخص کل  فرابورس نیز با افت ۲۰ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۷۵۲ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با ریزش ۹۹ واحد به سطح ۱۲۵ هزار و ۷۳۰ واحد رسید.

* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۹۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در آن سوی بازار اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچون درآمد ثابت و مختلط نیز از خروج پول در امان نبودند و ۲۷ میلیارد تومان پول حقیقی از این بخش هم خارج شد.

امروز نماد خکمک (کمک فنر آیند امین)، ثفارس (عمران و توسعه فارس) و خساپا (سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود  پول حقیقی به نمادهای شیران (سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران)، فسوژ (سوژ میران) و فن افزار (توسعه فن افزار توسن) اختصاص داشت.

* کاهش مجدد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۰ هزار و ۲۱۱ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۹۰ میلیارد تومان بود که ۳۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۶ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان رسید.

* ارزش صف‌های خرید و فروش بورس

در پایان معاملات امروز، ۵۴ درصد از نمادهای بازار معادل ۴۲۱ شرکت در بخش سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی منفی معامله شدند. ۴۶ درصد سهم ها یعنی ۳۷۶ نماد نیز با افزایش قیمت روبرو شدند.

در معاملات یکشنبه، ۶۷ نماد صف خرید داشتند و ۶۰ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۱۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۷۸ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۵۵ درصدی به ۳۸۹ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۲۵.۱ میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۲۰ میلیون تومان رسید.

Visits: 1