برخورد قاطع با عاملان قاچاق کالاهای سلامت محور
برخورد قاطع با عاملان قاچاق کالاهای سلامت محور
رئیس اداره امور پیشگیری و حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست جمهوری از برخورد قاطع با عاملان قاچاق کالاهای سلامت محور و تولید کنندگان کالاهای سلامت محور غیر مجاز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس اداره امور پیشگیری و حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست جمهوری در همایش ادارات مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور قطب های ۱۰ گانه کشور ضمن معرفی تشکیلات این ستاد، به قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اشاره کرد.

حمیدرضا دهقانی نیا افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان یکی از دستگاه های دوازده گانه در زمینه کشف کالاهای قاچاق فعالیت دارد و به تبع آن دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور نیز در این امر فعال هستند که امیدواریم با برگزاری این نشست های هم اندیشی، چالش های پیش رو در این زمینه مرتفع شود.

او با بیان وضعیت آماری برآورد قاچاق و تقلب کالاهای سلامت محور مانند فرآورده های آرایشی، بهداشتی، تجهیزات و ملزومات پزشکی، فرآورده های خوراکی و آشامیدنی و دارویی و مکمل، به سیاست ها و رویکردهای اصلی در مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور اشاره کرد.

رئیس اداره امور پیشگیری و حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: در قانون مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور، علاوه بر برخورد جدی با متخلفان، با تولیدکنندگان کالاهای سلامت محور که قابلیت مصرف ندارند نیز برخورد می شود.

دهقانی نیا همچنین بر تلاش بیش از پیش مسوولان و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی  و دستگاه های مرتبط در زمینه مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور تاکید کرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  در این همایش، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا گفت: مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور نیز در دستور کار وزارت بهداشت و به تبع آن دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته که دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با همکاری های بین بخشی، توانسته اقدامات مطلوبی را در این زمینه به دست بیاورد.

محمدجواد راعی افزود: امیدواریم نتیجه این نشست هم اندیشی و همفکری، اثربخش و راهگشایی برای جلوگیری از قاچاق کالاهای سلامت محور و غیر مجاز باشد.

معاون دادستان و رئیس دادسرای انقلاب اسلامی شیراز نیز در این همایش ضمن قدردانی از تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مبارزه به قاچاق کالاهای سلامت محور، به رسالت اصلی مجموعه سلامت، حفظ و ارتقای سلامت جامعه اشاره کرد و افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اقدامات مطلوبی در زمینه های مختلف مانند بهداشتی، درمانی و مراقبت و نظارت بر پخش و توزیع دارو انجام شده است.

ابوذر رنجبر در خصوص دلیل مقابله با داروهای قاچاق توضیح داد: ضرورت دارد دارو، از زمان تولید تا توزیع و مصرف، تحت نظارت مستقیم بازرسان و ناظران مرتبط با این امر باشد.

او ادامه داد: باید نظارت ها و بازرسی های مجموعه سلامت در زمینه جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق سلامت محور و توزیع آن تشدید شود.

علیرضا رستمی مدیرکل بازرسی سازمان غذا و دارو، دکتر «زین العابدین شیخ بگلو» معاون معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان غذا و دارو نیز در این همایش در خصوص موضوعات مرتبط در زمینه مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور توضیحاتی ارایه دادند.

Views: 2