بارش‌های رگباری کشور تا چهارشنبه ادامه دارد/ احتمال وزش باد شدید و خیزش گردوخاک
بارش‌های رگباری کشور تا چهارشنبه ادامه دارد/ احتمال وزش باد شدید و خیزش گردوخاک
سازمان هواشناسی با اعلام‌ تداوم بارش‌های رگباری کشور تا چهارشنبه از احتمال وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در برخی مناطق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،سازمان هواشناسی در پی فعالیت سامانه‌های بارشی و ناپایداری‌های همرفتی از روز شنبه ۱۹ اردیبهشت تا روز چهارشنبه ۲ خرداد، هشدار هواشناسی سطح زرد صادر کرد.

رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ از جمله مخاطرات این سامانه در کشور است.

مناطق اثر این سامانه در روزهای یاد شده به شرح زیر است:

شنبه: خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، نیمه شرقی سمنان، تهران، البرز، زنجان، ارتفاعات قزوین، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

یکشنبه: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات و دامنه استان‌های تهران، البرز، مازندران و قزوین، زنجان، گیلان و آذربایجان غربی.

دوشنبه: مازندران، زنجان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، شمال همدان، شمال مرکزی و دامنه و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، شمال غرب اصفهان، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات سمنان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

چهارشنبه: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، اصفهان، قم، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال یزد، سمنان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

در پی فعالیت این سامان احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی، به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

در نتیجه به اقداماتی از جمله احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه می‌شود.

همچنین در این روزها شاهد افزایش گرادیان فشاری و تغییر نوع توده هوا نیز خواهیم بود که این پدیده مخاطراتی از قبیل وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و گردوخاک در نواحی مستعد را در پی دارد.

مناطق اثر این سامانه در روزهای یاد شده به شرح زیر است:

شنبه: کردستان، کرمانشاه، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مرکزی، همدان، ایلام، قم، اصفهان و خوزستان.

یکشنبه: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، نوار شرقی کرمان، جنوب خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

دوشنبه: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و زنجان.

سه‌شنبه: خراسان جنوبی، شرق سمنان، جنوب خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

دوشنبه: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و زنجان.

سه‌شنبه: خراسان جنوبی، شرق سمنان، جنوب خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه: فارس، اصفهان، یزد، خراسان رضوی و نیمه شرقی سمنان.

احتمال خیزش گردوخاک در مناطق مستعد، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال در پی فعالیت این سامانه ممکن است.

از این رو به احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها توصیه می‌شود.

Visits: 1