امام جمعه شیراز:هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمومنین (ع) در هیچ فضایی انجام نشود
امام جمعه شیراز:هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمومنین (ع) در هیچ فضایی انجام نشود
امام جمعه شیراز با بیان اینکه امسال روز شهادت امیرالمومنین (ع) مصادف با روز طبیعت است، گفت:آنهایی که مسئول هستند برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند و این را مدنظر قرار دهند که هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمومنین (ع) در هیچ فضایی انجام نشود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نمازجمعه امروز شیراز اظهار کرد: امشب شب ضربت خوردن امیرالمومنین (ع) است و دوشنبه ۲۱ ماه رمضان هم روز شهادت آن حضرت است؛ در این شب‌ها همه جهان در مصیبت و بلایی که در آن صوت عدالت انسانی از کف رفت به سر می‌برند.

امام جمعه شیراز ادامه داد: تمامی جهان، ذرات آسمان و زمین و همه بشریت در این شب‌ها عزادار علی (ع) هستند، ما نیز پیشاپیش شهادت امام اول را تسلیت عرض می‌کنیم.

آیت‌الله دژکام افزود: بدبخت‌تر از آن از خدا بی‌خبری که بشریت را از نفس قدسی علی محروم کرد پیدا نمی‌شود، اینها بوده‌اند و هستند اما آنکه انسان است و انسانیت را می‌فهمد با شنیدن نام علی تواضع می‌کند و گردن خم می‌کند و می‌گوید انسان کامل علی (ع) بوده است.

دژکام ادامه داد: بر اساس تجاربی که در این شهر داریم نه‌ تنها مسلمانان بلکه غیر مسلمانان هم در ایام شهادت حضرت علی (ع) و در چنین شرایطی با مسلمانان همراهی می‌کنند.

وی اضافه کرد: این مصیبت بزرگ است، اگر کسی اهل مرام است می‌داند چه روز ۲۱ماه رمضان روز تفریح و تفرج نیست، البته فرصت جبران هم هست، حدود یک هفته بعد و هفت یا هشت روز دیگر تعطیلات عید فطر است.

امام جمعه شیراز گفت: ما با تفرج اگر در آن گناه نشود مخالف نیستیم اما ایام شهادت حضرت علی (ع) روز تفرج و تفریح نیست و مردم می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و تفریح را به تعطیلات عید فطر و اوایل اردیبهشت ماه که بهترین فصل برای تفرج است موکول کنند.

وی بیان کرد: آنهایی که مسئول هستند برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند و این را مدنظر قرار دهند که هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمومنین (ع) در هیچ فضایی انجام نمی‌شود.

امام جمعه شیراز گفت: برای شب‌های قدر برای همه مومنان دعا کنیم که خداوند توفیق درک شب‌های قدر را به ما عنایت کند و ما را مورد عنایت امام زمان (عج) قرار دهد.

دژکام ادامه داد: روز ۱۲ فروردین که روز عیدی برای مسلمانان و مردم ایران است روز جمهوری اسلامی و روزی است که رای مردم به جمهوری اسلامی تثبیت شد، لذا این روز برای ما روز ارزشمندی است و خاطره آن روزها را که جزو ایام الله بودند گرامی می‌داریم.

وی یادآور شد: ملت ایران در این روز به پا خاستند تا دین و اسلام را به میدان اقدام و عمل اجتماعی بیاورند و خوشبختانه در ۴۵ سال گذشته توفیقات زیادی داشته‌ایم، البته کارهای زمین مانده هم داریم.

دژکام افزود: ما خواسته‌ایم که دین اجرا و زمینه برای ظهور فراهم شود این هدف گذاری خیلی کار می‌برد و وای به حال کسانی که به این هدف مقدس خیانت می‌کنند، خدا می‌داند که اینها روز قیامت چه خواهند کشید؟

وی ادامه داد: باید حواسمان به جرم و جنایات و حق مردم را خوردن و ناراضی کردن مردم که طومار بلندی می‌شود باشد، امروز گناه این کارها خیلی بیشتر از قبل از انقلاب است‌ برای اینکه در آن زمان این کارها به اسم طاغوت گذاشته می‌شد اما امروز ممکن است گردنگیر مومنان شود، به هیچ‌وجه نباید اجازه این کارها را بدهیم.

وی با بیان اینکه ۱۵ فروردین ۱۸۰مین روز مقاومت مردم غزه است، گفت: ۱۸۰ روز جمعیت کوچک ۲میلیونی در یک باریکه‌ای در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی که مدعی بود قوی‌ترین ارتش دنیاست قرار گرفته‌اند.

امام جمعه شیراز ادامه داد: تفاوت مقابله آنها در اتفاقات قبلی نسبت به این جنگ که پس از ۱۸۰ روز هیچ غلطی نتوانستند بکنند این است که آنها حرفشان ناسیونالیسم عربی بود، امروز رییس جهاد اسلامی فلسطین که نزد رهبر و رییس جمهور می‌آید می‌گوید آنچه که در فلسطین رخ می‌دهد اقتباس از انقلاب عاشورای حسینی است، در واقع آنها امروز به عربیت تکیه نکردند بلکه به منطق امام حسین (ع) که منطق پیروزی متوسل شدند.

وی اعلام کرد: امروز بار دیگر تنفر خودمان را از رفتارهای غیر انسانی رژیم صهیونیستی با راهپیمایی پیس از نماز جمعه اعلام می‌کنیم و برای هفته آینده که روز قدس است هم آماده می‌شویم.

امام جمعه شیراز در خطبه‌های اول نماز هم گفت:چیزی که باید ثمره روزه گرفتن و تقوا در همه جهات زندگی از جمله در درآمدها و خرج کردن‌های ما باشد این است که به این نکته توجه کنیم که مال و دارایی را از کجا کسب کردیم و در کجا خرج کردیم؟ در واقع این پرسش جزو سوالاتی است که همان هنگامی که از قبر بیرون می‌آییم باید به آن جواب دهیم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: حالا چه مقدار در مسایل مالی تقوا داریم خدا به دادمان برسد چراکه حساب و کتاب قیامت آسان نیست.

وی که معتقد است اثر قرآن در رفتار و کردار ما از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: تابستان شروع می‌شود مساجد می‌گویند کلاس قرآن نمی‌گذاریم چراکه پدر و مادرها فرزندانشان را به کلاس قرآن نمی‌فرستند آنها هزینه‌ای برای کلاس قرآن نمی‌دهند اما بچه‌ها را به کلاس‌های دیگری می‌فرستند. آنها هزینه این کلاس‌ها را می‌دهند اما برای قرآن خرج نمی‌کنند و وقت نمی‌گذارند.

دژکام با بیان اینکه امور مساجد برای تابستان کار خود را شروع کرده است، گفت: البته مدیر مسجد باید با برگزاری برنامه‌های متنوع و مختلف به فکر حال خوش بچه‌ها هم باشد اما قرآن و آموزش قرآن را نیز باید به عنوان مهمترین برنامه در دستورکار قرار بدهد.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: پدر و مادرها باید فرزندان خود را به کلاس قرآن بفرستند چراکه قرآن یادگرفتن برای بچه‌ها مثل نان شب واجب است و حتی از نان شب واجب‌تر است.

وی ادامه داد: کسانی هستند که خانه، ویلا و ماشین گران قیمت دارند اما به فقیر و نیازمند کمکی نمی‌کنند.

آیت‌الله دژکام افزود: امشب که برای دعا به مسجد می‌رویم دل را پاک کنیم و از کینه‌ها خالی کنیم، دعواها را ببخشیم و دست را از اینکه به مال حرام آلوده شده باشد پاک کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: تصرف اموال دیگران و گرفتن به ناحق پول از دیگران شایسته نیست و باعث مستجاب نشدن دعا می‌شود،خدا فرموده من استجابت نمی‌کنم دعای کسی که مظالم خلق کرده است.

Views: 2