افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بالغ بر ۵۰ هزارمیلیارد پروژه طی دهه فجر در شیراز
افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بالغ بر ۵۰ هزارمیلیارد پروژه طی دهه فجر در شیراز
شهردار شیراز از آغاز عملیات اجرایی، افتتاح و بهره‌برداری ۴۵۶ پروژه با اعتبار بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، شهردار شیراز از آغاز عملیات اجرایی، افتتاح و بهره‌برداری ۴۵۶ پروژه با اعتبار بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.
 
محمدحسن اسدی در نشست خبری مشترک در خصوص پروژه‌های دهه فجر گفت: بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح و ییش از ۳۰ هزار میلیارد تومان کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی است و پروژه‌ها عمدتا در تمامی حوزه و معاونت‌ها و شهرداری مناطق فعال است که بخشی عملیات اجرایی آغاز و برخی به افتتاح می‌رسد‌.
 
وی تصریح کرد: سرعت فعالیت در پروژه‌های شهرداری ادامه دارد و امروز حتی یک پروژه تعطیل و نیمه تعطیل نداریم و با وجود سختی کار در تملک پروژه‌ها، جابحایی برق و تاسیسات و .. هیچ توقفی ایجاد نشده است. 

اسدی افزود: امروز شهرداری بار خیلی از دستگاه‌های اجرایی را به دوش می‌کشد. 

شهردار شیراز با اشاره به اینکه براساس ردیف‌های بودجه  و نیازهای شهر کار را پیش می‌یریم، بیان کرد: فصل جدیدی از اتفاقات در شهر داریم و در دهه فجر ابر پروژه‌هایی مدنظر است که در مسیر تحول عمرانی و پیشرفت خوبی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای جهش عمرانی و جهش آسفالت، دیگر جهش‌ها مانند شهرسازی،  خدمات شهری،  حمل‌ونقل و ترافیک  و سد معبر در دستور کار است.

وی با اشاره به تکمیل رینگ دور شهر، اصلاح نقاط حادثه خیز، روان‌سازی ترافیک، ساماندهی مشاغل مزاحم ، ایجاد و توسعه فضای سبز، تامین آب، جلوگیری از فرسایش و تثبیت سواحل رودخانه در کنترل سیلاب گفت: در حوزه گردشگری، فرهنگی و ورزشی نیز تعادل بخشی، افزایش سرانه ورزشی، زیرساخت فرهنگی،  مراکز فرهنگی گردشگری و سیاحتی مدنظر است.

اسدی عنوان کرد: پروژه بام سبز از بولوار چمران به سمت قصردشت، همت شمالی و خیابان شهید رمضانی با عنوان پل زندگی به عنوان پروژه گردشگری مدنظر است. 

شهردار شیراز گفت: ایمنی شهر به ویژه در کمربندی امروز شهرداری در ۱۸ کیلومتری کار خود را انجام داده‌ایم و شانه‌سازی، نیوجرسی، خط کشی، روشنایی و… در این محور انجام شده است. 

اسدی ادامه داد: ایستگاه دولت در سمت غربی فاز نخست خط ۲ مترو در دهه فجر به افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد. 

وی افزود: استفاده رایگان از مترو در ۲۲ بهمن، برگزاری مراسم ۱۲ و ۲۲ بهمن، اجرای ویدئو مپینگ در ارگ کریمخان، برگزاری پیاده‌روی ۱۰هزار نفری  و… از جمله برنامه‌هایی است که توسط شهرداری شیراز در دهه فجر امسال برگزار می‌شود. 

اسدی عنوان کرد: شهرداری شیراز امسال نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد و بیش از ۹ هزار میلیارد تومان هزینه داشته است و به پروژه‌ها نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان تزریق شده است. 

 وی خاطرنشان کرد: در قالب سند ارتقا کیفیت زندگی در ۱۵۲ محله کار را شروع و قرارگاه ایجاد شد تا تحولی در این بخش شاهد باشیم و در این راستا ۳۹۳ مورد از سوی مردم و یاوران شورای اسلامی شهر در سطح مناطق احصاء شد و آن را برطرف خواهیم کرد. 

اسدی بیان کرد: جشنواره بزرگ بازیافت در راستای آموزش شهروندی پیش‌بینی شده است. 

وی در خصوص تملکات شهرداری گفت: یکی از دلایل اصلی تعطیلی برخی از پروژه‌ها به دلیل مشکل تملک بود و امسال میزان تملکات شهرداری نسبت به همه سال‌ها بی‌نظیر بوده است. 

شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر همگامی زیرساخت‌ها و روبناها در پروژه‌های مدیریت شهری بیان کرد: اگرچه بخش قابل توجهی از پروژه‌ها زودبازده است اما در راستای ارتقای کیفیت سطح زندگی در این کلان‌شهر، ۱۵۲ محله شناسایی و قرارگاهی در این خصوص تشکیل شد تا شاهد تحول در این بخش باشیم. 

اسدی ادامه داد: ۲ هزار اولویت نیز در قالب طرح و پروژه‌های کوچک توسط یاوران شورا احصا شد که ۳۹۳ مورد آن به صورت مستقیم مربوط به شهرداری بود ودر راستای امیدآفرینی دیگر اولویت‌ها با امضای استاندار فارس به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شدند.  

وی همچنین در پاسخ به چرایی عدم پرداختن به موضوع انتخاب شیراز به عنوان پایتخت زیست محیطی آسیا، گفت: در اتاق فکر شهرداری این مهم مطرح شد تا از کنار این موضوع به راحتی نگذریم، چرا که با عنوانی که به شهرداری داده شده می‌توان گردشگری سلامت را رونق داد، گردشگر بیشتر جذب کرد و مسائلی همچون؛ پردازش و تفکیک پسماندها، استفاده از آب‌های خاکستری، نصب دستگاههای اندازه‌گیری، برگزاری جشنواره بزرگ بازیافت در راستای اموزش شهروندی و …نیز پیش‌بینی شده که در بودجه سال آینده نیز برای آنها اعتبار تعریف شده است. 

شهردار شیراز تصریح کرد: در این راستا اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی نیز در شیراز سرعت گرفته است.  

این مقام ارشد مدیریت شهری به موضوع تملک و تاخیر در اجرای برخی پروژه‌ها که توسط یک خبرنگار مطرح شد، پرداخت و گفت: در یکسال گذشته حجم زیادی تملک انجام شده که معادل ۳۰-۴۰ سال تملک انجام شده در سطح شهر است. 

وی با بیان اینکه برخی از پروژه‌ها طی سال‌های گذشته به دلیل عدم تملک با تاخیر در اجرا مواجه شده بودند، گفت: طی دو سه ماهه پایانی سال گذشته، ۳۰۰ هزار متر مربع تملک انجام شد که اقدامی کم سابقه است. 

شهردار شیراز تاکید کرد: تملک هم پول می‌خواهد و هم باید در آن منافع مردم و رضایتمندی دیده شود.  

اسدی در خصوص موضوع تملک پروژه میدات قصردشت و مسجد دستغیب نیز گفت: دو مدیر پروژه برای این دو پروژه در حال انتخاب است تا تملک انجام شود. 

وی همچنین اعلام کرد که در بودجه سال آینده اعتبار خوبی برای پروژه‌های حمل نقلی، زیست محیطی، خدمات شهری، گردشگری، فرهنگی، ورزشی، محرومیت‌زدایی و باغات پیش‌بینی شده است. شهردار شیراز همچنین با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد درآمد شهرداری این کلان‌شهر در سال آینده از روش‌های غیر ار عوارض و …است، عنوان کرد: ممیزی املاک در سطح شهر آغاز شده است.

اسدی اعلام کرد که بیش از ۳۰ درصد از ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه سرمایه‌گذاری، سهم شهرداری است. وی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص پروژه زیرگذر گویم، گفت: این پروژه اگرچه بحرانی بود اما امروز روی ریل افتاده و در دهه فجر سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار شیراز راجع به املاک شهرداری نیز گفت: املاک متعلق به شهرداری در سامانه املاک ثبت شده و البته طی شش ماه آینده سامانه جامع املاک شهرداری شیراز نیز به بهره‌برداری می‌رسد. اسدی در خصوص مسیر دوچرخه سواری ۲۵ کیلومتری از منصورآباد تا کوه نور نیز گفت: با کلنگ‌زنی مسیر، پروژه در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در خصوص تقاطع قصردشت نیز گفت: چند تملک در مسیر اجرای پروژه وجود داشت و تلاش می‌شود برای کاهش مشکلات ناشی از اجرای مسیر، یک زیرگذر نیز تعریف شود. شهردار شیراز خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی یک بوستان ۳ هزار هکتاری، ساماندهی بوستان‌های اطراف چنارراهدار، پروژه آکواریوم، دو شهربازی در بوستان جنت و آزادی، دو فرهنگسرا، ۱۱ سالن ورزشی غیر توپی، آمفی تئاتر روز باز، فرهنگسرای تعزیه، ساختمان کافه کتاب، باغات مهربانو و … از جمله پروژه‌هایی است که با سرفصل تفریحی، گردشگری و فرهنگی آغاز شده و یا در دستور اجرا قرار دارد.

وی در خصوص رودخانه خرم‌رود که در سفر هیئت دولت به شهرداری شیراز تحویل داده شد، هم گفت: در حال حاضر مطالعات در حال انجام است و معتقدیم این رودخانه برای شهر شیراز یک فرصت است و امید است بستر ساماندهی آن بهتر از گذشته مهیا شود.

شهردار شیراز همچنین با تاکید بر این نکته که فرهنگ شهروندی اولویت ما قرار دارد، گفت: همایش فرهنگ شهر‌وندی در حوزه‌های مختلف نیز در دستور کار قرار دارد. اسدی، توسعه حمل‌ونقل عمومی را از اولویت‌های مدیریت شهری ذکر و عنوان کرد: در این راستا مطالعات راه‌اندازی بی‌آر‌تی شروع شد اما در اجرا با مشکل مواجه شدیم. وی تصریح کرد: سال آینده برنامه هوشمندسازی وسیع در سطح شهر پیاده خواهد شد.

Views: 4