استقبال یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیک
استقبال یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیک
معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک میلیون خانوار از ۳ دهک پایین درآمدی از طرح کالابرگ الکترونیک استقبال کردند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا عسگریان در مورد مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: این مرحله از شب سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ آغاز شده و بر این اساس افرادی که از سه دهک پایین درآمدی بتوانند حداقل ۵۰ درصد یارانه نقدی خود را به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالای منتخب سبد معیشت خریداری کنند، مشمول شارژ ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافی خواهند شد.

وی افزود:‌ طرح کالابرگ الکترونیکی فعلاً برای سه دهک پایین درآمدی به تعداد ۸ تا ۹ میلیون خانوار و به استعداد ۲۹ میلیون نفر جمعیت کشور معادل یک سوم جمعیت اجرا می‌‌شود. 

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه تا چه میزان از طرح کالابرگ استقبال شده  است، عنوان کرد: در مدت اجرای کالابرگ تاکنون یک میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند که عمدتاً در سه دهک پایین درآمدی جامعه بودند و طرح نسبت به گذشته رشد قابل قبولی پیدا کرده است.

عسگریان در مورد اینکه چرا استقبال از کالابرگ ناچیز بوده است، گفت: دلایلی مختلفی دارد، از جمله آن عدم اطلاع‌رسانی کافی و همچنین شکل‌گیری رفتار مصرفی مردم در زمانی که هنوز زیرساخت اجرای کالابرگ فراهم نبود و مردم از یارانه معیشتی خود برای سایر هزینه‌ها مانند کرایه‌ خانه، هزینه ایاب و ذهاب و یا سایر هزینه‌های خانوار استفاده کرده‌اند.

وی در مورد اینکه آیا مغازه‌داران در طرح کالابرگ الکترونیکی می‌توانند گران‌فروشی کنند و یا کالاهای اجباری به مشتریان بدهند، اظهار داشت: این ۱۱ قلم کالای سبد معیشت‌ (شامل ماست،‌شیر،‌پنیر،‌قندو شکر، روغن،‌برنج، مرغ و تخم مرغ، گوشت، ماکارونی و حبوبات) همه از کالاهای تعزیراتی هستند که اگر کسی گران‌فروشی کند، حتی بدون کالابرگ الکترونیکی می‌توان به تعزیرات شکایت کرد.

وی در مورد فروش کالای اجباری هم گفت: اگر فردی هر تعداد کالای دیگر هم خریداری کند، فقط ۱۱ قلم کالای مورد نظر سبد معیشت مشمول یارانه‌است و اگر فردی بیش از این  اقلام خریداری کند مشمول اعتبار کالابرگ نمی‌شود.

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا دهک‌های جدیدی مشمول طرح کالابرگ الکترونیک می‌شوند، گفت: در حال حاضر سه دهک کم درآمد مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و احتمالاً تا یک ماه آینده دو دهک ۴ و ۵ هم مشمول خواهند شد.

وی تاکید کرد: البته طرح کالابرگ به صورت کاملاً اختیاری اجرا می‌شود و در حال حاضر برای همه یارانه‌بگیران کشور اعتبار یارانه‌ای در قالب کالابرگ یک ماه زودتر شارژ می‌شود، اما در مورد سه دهک کم درآمد به شرط خرید ۵۰ درصد از اعتبار یارانه در کالابرگ خود، ۱۲۰ هزار تومان هم شارژ اضافه داده خواهد شد تا از همان ۱۱ قلم کالا خریداری کنند.

عسگریان این را هم گفت: سیاست دولت این است که سبد معیشت خانوارها که براساس مؤسسه انستیتو تغذیه تعریف شده است، همه نیازهای غذایی خانوار از نظر پروتئین، ویتامین، ریزمغذی دارد و اصرار ما این است که این سبد به مصرف خانوارها برسد و دولت می‌خواهد هر گونه تورمی که به قیمت این کالاها وارد می‌شود را از طریق یارانه جبران کند.

وی ادامه داد: یارانه نقدی قبل از حذف ارز ترجیحی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود، اما از سال گذشته این یارانه یکباره ۸ تا ۹ برابر شد و برای سه دهک کم‌درآمد به ۴۰۰ هزار تومان و برای ۶ دهک دیگر به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت که بتواند تورم سبد غذایی را جبران کند.در حال حاضر منابع یارانه ماهانه معیشتی به ۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: دولت یارانه‌های متعددی مانند یارانه سوخت، نان، دارو و انرژی می‌دهد و یکی از آن یارانه بسته غذایی کالابرگ است که اصرار دارد به سفره مردم برسد تا پیش از این برای سه دهک کم درآمد جامعه به شرط اینکه از ۸۰ درصد کالاهای یاد شده خریداری می‌کردند ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافه پرداخت می‌شد. در گام بعدی این رقم خرید شرطی به ۵۰ درصد کاهش یافت و الان در گام جدید به شرط اینکه افراد سه دهک کم درآمد به میزان ۵۰ درصد از اعتبار یارانه از سبد یاد شده خریداری کند ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه شارژ خواهد شد.

عسگریان اظهار داشت:‌در حال حاضر آزادی برای افراد سه دهک کم درآمد بیشتر شده و نکته این است که اگر فرد ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه‌ای خود را از ۱۱ قلم خریداری کند ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه خواهد شد که آن را هم باید از همین اقلام خریداری کند.

وی افزود: در حال حاضر ۹۰ هزار مغازه در کشور به طرح کالابرگ الکترونیک پیوسته‌اند و مردم می‌توانند با نصب «برنامک شما» از نشانی مغازه‌ها و همچنین اعتبار یارانه و اعتبار خود اطلاع به دست بیاورند و از طریق کد دستوری #1463*500* هم از کد خرید و از هم کد اعتبار خود مطلع شوند.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: طرح کالابرگ الکترونیکی براساس تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۱ اجرا می‌شود و معیار محاسبه قیمت ۱۱ قلم کالا سال ۱۴۰۱ خواهد بود و تورم تحمیل شده به این اقلام با شارژ اضافی دولت جبران خواهد شد.

Visits: 1