احیای سنت وقف با آموزش فرهنگ وقف در کتب درسی
احیای سنت وقف با آموزش فرهنگ وقف در کتب درسی
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فرهنگ وقف باید در کتاب‌های درسی آورده شود، گفت: شبکه دانش آموزی شاد یک صفحه به جایزه البرز اختصاص می دهد تا هم دانش آموزان برتر شناخته شوند و هم سنت وقف بین خانواده های ایرانی احیا شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در شصت و یکمین سال جایزه البرز که در هتل ارم برگزار شد، گفت: هرکسی که بخواهد تصویری از آینده کشوری داشته باشد باید آموزش و پرورش آن کشور را ببیند. اگر بخواهیم بدانیم پدران، مادران، اقتصاد و قدرت آینده کشور چگونه خواهد بود می توان از آموزش و پرورش کنونی آن را مشاهده کرد.
وی با اشاره به  وقف و اهمیت آن گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند در شناسایی، جذب، هدایت، ساماندهی و شنیدن سخنان نخبگان شب و روز نشناسید و در جایی دیگر می فرمایند تا نفس دارم برای حمایت از نخبگان تلاش خواهم کرد؛ در هر جامعه یک و نیم تا دو درصد نخبه وجود دارد، نخبگان موتور پیشران کشور به حساب می آیند از این رو بی دلیل نیست که دیگران به دنبال جذب نخبگان دیگر کشورها هستند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: این روزها که شاهد جنگ غزه هستیم اگر نخبگان یک ماه آمریکا را تحریم کنند ببینید چیزی از این کشور باقی می ماند؟ ضریب هوشی آمریکایی ها بسیار پایین تر از دیگر کشورها است از این رو همواره اقدام به جذب نخبگان دیگر کشورها میکنند و این کار را با ناامید ساختن نخبگان انجام میدهد. بنابراین هر کشوری وظیفه دارد در حفظ نخبگان خویش بکوشد.
وی با بیان اینکه هر برنامه ای که برای آینده طراحی شود یک پای آن نخبگان هستند و نخبگان بابد برای آینده به خوبی تربیت شوند عنوان کرد: تعلیم و تربیت مطلوب، تعلیم و تربیت آینده نگر است. امروز باید دید آیا برای این جهان خودمان و فرزندانمان را آماده کرده ایم؟ جهان آینده فراروی ما چند ویژگی دارد اول تحولات سریع است امروز فاصله نسلها از ۲۵ سال بیشتر است و به زیر ۱۰ سال رسیده است برهمبن اساس لازم است معلمان نسل جدید را بشناسند. 
وزیر آموزش و پرورش بیان کرد:  امروز شکاف فرهنگی بین فرزندان و معلمان و خانواده ها چشمگیر است و درک آنها یک ضرورت قطعی است و اینکه افراد بتوانند در این تحولات تاب آوری داشته باشند مهم است. بسیاری از مشاغل امروز در ۲۰ سال آینده وجود نخواهند داشت برای همین ضرورت دارد بدانیم برای این نسل چه برنامه ای باید داشته باشیم.
صحرایی به رقابت‌های گسترده و جدی رسانه ای دنیای امروز اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز با جنگ روایتها مواجه هستیم و هوش مصنوعی و تکنولوژی های مختلف در نظامات تعلیم و تربیتی تحولات بزرگی را در دنیا ایجاد کرده بنابراین از نخبگان می خواهم نقش حلقه واسط بین تسلها را ایفا کنند.
 وی رقابت را یکی دیگر از ویژگی های آینده برشمرد و گفت: رقابتی که از روز اول وجود داشته چهره عوض کرده امروز رقابت تمدن‌ها را داریم افرادی که نتوانند جایگاه و منزلت تمدنی خود را پیدا کنند در گردانه رقابت باز می مانند. اینکه استکبار تلاش می کند هویت نخبگان را از آنها بستاند ناظر بر رقابت تمدنهاست. امروز به دیدگاه‌های فرا رشته ای رسیده ایم که ارتباط عمیق با جایگاه تمدنی انسان ها دارد برای سوق دادن نخبگان به دیدگاه تحلیلی ناگزیریم زمینه ای فراهم کنیم که رابطه تطبیقی بین تمدن‌ها ایجاد شود. 

صحرایی افزود: در این رقابت صریح پیش رو نقش خانواده بسیار مهم است و آموزش و پرورش به عنوان نخ تسبیح نقش مهمی بر عهده دارد.
صحرایی با بیان اینکه توسعه کمی و کیفی جشنواره های علمی از اقدامات مهمی است که پیش رو داریم تصریح کرد: در رابطه با این رویداد مهم وظیفه داریم امثال این مرد بزرگ را معرفی کنیم و فرهنگ وقف را به کتاب‌های درسی بیاوریم.
وی با بیان اینکه آقای البرز زنده تر از هر زمان دیگر خواهد بود، عنوان کرد: معرفی این بزرگان مانند آقای البرز از طریق معرفی شما دانش آموزان یک تکلیف است.  شبکه دانش آموزی شاد یک صفحه به این مهم اختصاص می دهد تا هم دانش آموزان برتر شناخته شوند و هم سنت وقف بین خانواده های ایرانی احیا شود.

Visits: 5