احداث صحن حضرت زینب(س) وضعیت اسکان زائران اربعین در کربلا را بهبود می‌دهد
احداث صحن حضرت زینب(س) وضعیت اسکان زائران اربعین در کربلا را بهبود می‌دهد
رئیس کمیته اسکان و تغذیه استان تهران با اشاره به وضعیت نامناسب اسکان زائران اربعین در کربلا گفت: احداث صحن حضرت زینب(س) وضعیت اسکان زائران اربعین در کربلا را بهبود می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود اسماعیل‌بیگی، رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین استان تهران با اشاره به خدمات موکب‌های اربعینی اظهار داشت: امسال تعداد زائران اربعین نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود و به تناسب آن نیز موکب‌ها هم رشد داشتند.

وی با بیان اینکه ساماندهی موکب‌ها و اسکان و تغذیه متمرکز، از مسؤولیت‌های ما در اربعین است، خاطر نشان کرد: امسال بیش از ۵۰۰ موکب استان تهران برای خدمت به زوار ثبت‌نام کرده و مجوز گرفتند. بیشتر این موکب‌ها در شهر کربلا مستقر بوده و به زوار خدمت‌ کردند.

 اسماعیل‌بیگی افزود: استان تهران با راه‌اندازی حدود ۳۰۰ موکب در کربلا، ۱۵۰ موکب در مسیر نجف تا کربلا، ۴۰ موکب در نجف و تعدادی موکب در کاظمین و‌ سامرا هم‌زمان با ایام اربعین به زائران خدمات ارائه دادند.

وی به اقدامات موکب‌های استان تهران در اربعین امسال اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود موکب‌های استان تهران در هر وعده یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرس غذا طبخ و بین زوار توزیع کرده باشند. همچنین خادمان ما بیش از ۵۰۰ هزار نفر را به صورت روزانه اسکان دادند.

اسماعیل‌بیگی با اشاره به اقدامات متمرکز در شهر نجف افزود: جدای از صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها که غذای زائران مستقر در آنجا توسط ستاد اربعین استان تهران تأمین می‌شود، به حدود ۲۰ هزار نفر از زوار هم در فضاهایی در مجاورت صحن، اسکان و تغذیه داده شده است‌.

اسماعیل‌بیگی‌ با بیان اینکه روزانه بیش از  ۱۰۰ هزار پرس غذا  در نجف اشرف به صورت متمرکز توسط ستاد اربعین استان تهران توزیع شد، تصریح کرد: از اول ماه صفر این ستاد برنامه‌های خود را با توزیع غذا، نان، آب سرد، شربت و میان وعده اجرایی کرد. البته نگرانی اصلی تأمین اسکان مناسب و آب سالم و خنک بود که در توزیع آب اقدامات خوبی صورت گرفت و یخ هم ساماندهی مناسبی شد؛ به طوری که بسیاری از مواکب کارخانه تولید یخ داشتند و آب سالم و خنک در اختیار زائران قرار دادند.

وی درباره فعالیت موکب‌ها دو تا سه روز بعد از اربعین، تصریح کرد: خدمات در نجف تا امروز ادامه دارد. با این‌وجود، از زائران خواستیم زودتر زیارت کرده و به کشور بازگردند که روز گذشته موج بازگشت را شاهد بودیم.

اسماعیل ‌بیگی همچنین با اشاره به احداث صحن‌ حضرت زهرا سلام‌الله علیها در جوار حرم علوی گفت: با ساخت این صحن، فضای مناسبی برای اسکان زائران اربعین ایجاد شد که امیدواریم با توجه به نامناسب بودن وضعیت اسکان در کربلا، با کمک خیران و مردم صحن حضرت زینب سلام‌الله علیها هم با سرعت ساخته شود تا وضعیت اسکان زائران در کربلا بهبود یابد.

Views: 1