آمادگی عراق برای پذیرش روزانه ۱۰۰ هزار زائر از مرزهای خوزستان
آمادگی عراق برای پذیرش روزانه ۱۰۰ هزار زائر از مرزهای خوزستان
وزرای دو کشور ایران و عراق بر آمادگی کامل برای پذیرش و تأمین امنیت زائران اربعین، تأکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، نشست مشترک وزرای دو کشور ایران و عراق پس از بازدید از چهار مرز غرب کشور و شریان‌های اصلی تردد زائران در ایام اربعین، در منطقه آزاد اروند نشست مشترک برگزار کردند.

استاندار خوزستان در این نشست، با تأکید بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب از سوی طرف عراقی، اظهار کرد: در خوزستان ظرفیت‌های خوبی برای پذیرایی از زائران سالار شهیدان ایجاد شده است که مجموعاً بیش از ۱۰۰۰ موکب در این استان و در ایام اربعین پذیرای زوار خواهند بود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در سراسر استان تا نقطه صفر مرزی ایجاد شده است و گیت‌های گذرنامه برای تسریع در تردد زائران افزایش یافته که باعث می‌شود زائران در کمتر از چند ثانیه از مرز عبور کنند، گفت: امکاناتی برای غلبه بر گرمای هوا، توقف خودروی زائران و تردد آسان در مرزهای خوزستان ایجاد شده است.

حسینی یادآور شد: ما آمادگی کامل داریم تا با راه‌اندازی اتاق عملیات مشترک با طرف عراقی در صورت بروز هرگونه مشکل در ایام اربعین با هم افزایی لازم معضلات احتمالی برچیده شود.

بر اساس این گزارش، «احمد وحیدی» وزیر کشور در دیدار با همتای عراقی خود، با اشاره به چگونگی پذیرش اتباع خارجی از مرزهای خوزستان توسط دولت عراق، اظهار کرد: در راستای پذیرش زائران از طریق خط ریلی شلمچه به بصره و ظرفیت‌های عراق برای پذیرش زائران از طریق رام‌های قطار، مورد توجه مسئولان عراقی باشد و در صورت امکان، از این طریق نیز زائران به خاک عراق منتقل شوند.

وزیر کشور با اشاره به لزوم تأمین اتوبوس و خودروهای سنگین در آنسوی مرزهای خوزستان برای انتقال زائران توسط دولت عراق، گفت: موضوع گذرنامه موقت به طور کامل مراحل آزمایشی را پشت سرگذاشته و هیچگونه نگرانی در این خصوص متوجه دولت عراق نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، «اسعد العیدانی» استاندار بصره عراق، با تأکید بر توانایی عراق برای پذیرش روزانه ۱۰۰ هزار زائر از مرزهای خوزستان، گفت: طرف ایرانی باید همکاری لازم را در خصوص تخلیه فوری خودروهای حمل بار از خاک عراق برای جلوگیری از ترافیک، تلاش لازم را صورت دهد.

وی با بیان اینکه پذیرش اتباع خارجی به‌صورت ویزای انفرادی برای عراق امکان‌پذیر نیست، خاطرنشان کرد: در نرخ حمل و نقل زائران از مبدأ مرزهای خوزستان تا عتبات عالیات در کشور عراق چاره‌اندیشی خواهد شد تا مشکلات گذشته رخ ندهد.

در پایان این نشست، وزرای دو کشور با حضور در کنفرانس خبری، در جمع خبرنگاران به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

«احمد وحیدی» وزیر کشور اظهار کرد: در ادامه هماهنگی‌هایی که با وزیر کشور عراق در موضوع اربعین حسینی و آماده سازی زمینه‌ها برای حضور پرشور و زائران امام حسین(ع) صورت گرفت، امروز به همراه استاندران مربوطه، از مرزهای چهارگانه غربی بازدید صورت پذیرفت و توافقات خوبی حاصل شد.

وی ضمن تشکر از ملت و دولت عراق برای حسن پذیرایی از ملت ایران در ایام عاشورا و اربعین، گفت: امیدوارم که بتوانیم با توجه به مشکلاتی که در سال جاری از جمله گرمای شدید هست شرایط بهتری را برای تردد زائران فراهم آوریم.

«عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق در این کنفرانس  مطبوعاتی که در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد، گفت: طی بازدیدهای امروز از چهار مرز غربی کشور ایران با طرف ایرانی به توافق‌های خوبی دست یافتیم، در حضور استانداران چهار استان شرقی عراق از مرزهای مشترک با ایران بازدید داشتیم و هم‌افزایی لازم در خصوص تامین امنیت زائران اربعین از مرزهای ایران تا خاک عراق صورت پذیرفت.

وی با تأکید بر اینکه دولت عراق از روز نخست تا آخرین روز خدمت رسانی به زائران را در دستور کار خود قرار خواهد داد و  امنیت ایشان را تأمین می‌کند، گفت: توضیحات لازم به همه معاونین وزرا در عراق داده شده تا به امنیت زوار خدشه‌ای وارد نشود.

Visits: 7