آغاز برداشت طلای زرد از مزارع فارس/پیش‌بینی تولید ۹۷۴ هزارتن محصول
آغاز برداشت طلای زرد از مزارع فارس/پیش‌بینی تولید ۹۷۴ هزارتن محصول
عملیات برداشت گندم در مناطق مختلف فارس آغاز شده و به گفته متولیان امر امسال سطح برداشت گندم آبی و دیم در این استان۴۰۶ هزار و ۵۷۸ هکتار با پیش‌بینی تولید ۹۷۴ هزارتن محصول است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا ،برداشت گندم همه ساله از فروردین‌ماه در استان‌های جنوب کشور از جمله استان فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان آغاز شده و تا شهریورماه ادامه دارد که این بازه زمانی به دلیل کشت گندم در اقلیم‌های متفاوت در سطح کشور است.

امسال قیمت خرید تضمینی گندم چقدر است؟

امسال هم نخستین برداشت گندم کشور عصر چهارشنبه هشتم فروردین‌ماه به صورت نمادین در روستای لاور فین هرمزگان با حضور وزیر جهادکشاورزی آغاز شد.

وزیر جهادکشاورزی در آیین آغاز برداشت این خوشه‌های طلایی با اشاره به سطح زیرکشت ۶ میلیون هکتار گندم در کشور گفت: از این میزان، ۲میلیون هکتار کشت آبی و چهار میلیون هکتار کشت دیم بوده که پیش‌بینی می‌شود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید و برداشت شود.

به گفته محمد علی نیکبخت ۱۰میلیون و ۵۰۰ هزار تن از گندم برداشت شده، خرید تضمینی می شود و امسال قیمت خرید تضمینی گندم نان ۱۷۵ هزار ریال و گندم دوروم ۱۸۰ هزار ریال تخمین زده شده است.

آغاز برداشت گندم در استان فارس

در حال حاضر عملیات برداشت گندم در مناطق مختلف استان فارس نیز آغاز شده است.

پیشتر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهر اعلام کرد که کار برداشت گندم آبی در این شهرستان از ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد.

وی همچنین گفت: بیش از ۸۰ دستگاه کمباین کار برداشت گندم آبی از سطح ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی بخش‌های وراوی، مرکزی، گله‌دار و اسیر شهرستان مهر برعهده دارند.

در حال حاضر هم رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از آغاز برداشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در این استان خبر داده و اعلام کرده که سطح برداشت گندم آبی و دیم در این استان ۴۰۶ هزار و ۵۷۸ هکتار با پیش‌بینی تولید ۹۷۴ هزار تن محصول است.

مجتبی دهقان پور اضافه کرد: از این مقادیر ۲۵۹ هزار و ۴۹۱ هکتار گندم آبی و ۱۴۷ هزار و ۸۷ هکتار گندم دیم است و بالغ بر ۵۸۴ هزار تن آن تولید مازاد بر نیاز استان است که به صورت تضمینی از کشاورزان استان خریداری می‌شود.

خسارت خشکسالی به مزارع گندم فارس

وی ادامه داد: به دلیل بروز خشکسالی و کاهش شدید بارش‌های سال گذشته حداقل سه درصد کاهش تولید نسبت به سال گذشته داشته‌ایم و بیش از ۲۷ هزار هکتار از مزارع گندم آبی و ۵۷ هزار هکتار از مزارع گندم دیم دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شده‌اند.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس استان فارس با سه هزار و ۷۰۰ دستگاه کمباین، بزرگترین ناوگان برداشت غلات کشور را دارا است و افزون بر برداشت محصول گندم این استان عملیات برداشت غلات سراسر کشور نیز توسط آنها صورت می‌گیرد به نحوی که کار برداشت حداقل ۹۰ درصد از مزارع نوار جنوبی و غربی کشور توسط این ناوگان انجام می‌شود.

برداشت زودهنگام

دهقان پور یادآور شد: زمان برداشت گندم در استان فارس به طور معمول از اواسط فروردین ماه آغاز و تا اواخر مرداد ماه به طول می‌انجامد اما در سال جاری به دلیل کاهش بارش‌ها و خشکی هوا، کار برداشت از ۱۰فروردین ماه در شهرستان‌های مهر و لامرد آغاز شده است.

رهاسازی ۶۱ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن

به گفته وی در سال زراعی جاری اقدامات متعددی از جمله رهاسازی ۶۱ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن به منظور آبیاری مزارع شهرستان‌های مرودشت، زرقان و خرامه، تأمین و توزیع ۵۱ هزار و ۶۸۸ تن بذر گندم اصلاح شده در سه طبقه پرورشی ۳، مادری و گواهی شده، تأمین و توزیع بالغ بر ۲۰۴ هزار تن کود شیمیایی به ویژه کود اوره صورت گرفته است.

سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تراکتور، کمباین و دنباله‌بندها

او به تامین و پرداخت سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تراکتور، کمباین و دنباله‌بندها و تأمین تسهیلات سرمایه در گردش برای تأمین نقدینگی کشاورزان و فراهم کردن انواع سموم آفت کش به منظور مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز نیز اشاره کرد که نقش مهمی در تحقق اهداف برنامه ملی جهش تولید در دیمزارها در استان فارس خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: قیمت خرید گندم در سال جاری توسط شورای قیمت گذاری به مبلغ ۱۷۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم محصول تعیین شده و عملیات خرید در ۱۴۴ مرکز خرید استان انجام می شود.

آن طور که دهقان پور می‌گوید کمیته برداشت استان فارس در تمام مراحل با حضور کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی بر عملیات برداشت در مدت حدود پنج ماه نظارت خواهند داشت.

وضعیت برداشت گندم در سال گذشته

برداشت گندم در استان فارس در حالی آغاز شده که این استان در حوزه تولید گندم از جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است؛ فارس سال گذشته با تولید یک میلیون و ۴۰۰هزار تن گندم از ۴۲۷ هزار هکتار کشت آبی و دیمی، با افزایش پنج برابری تولید در دیم‌زارها روبرو شد؛ این در حالی بود که شهرستان مرودشت واقع در فاصله ۴۵کیلومتری شمال شیراز، با ۲۰درصد تولید گندم، مقام نخست را در بین ۳۷شهرستان استان به خود اختصاص داد.

در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ بیش‌از ۲۴۸ هزار هکتار گندم آبی و ۱۴۴ هزار هکتار گندم دیم در فارس کشت شد و به گفته متولیان کشاورزی استان، یک میلیون و ۲هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شد و پس از ۱۳ سال میزان خرید گندم استان از مرز یک میلیون تن گذشت.

Visits: 2