تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۹/۴ ۲۲:۱۴ |
کد خبر: ۳۹۸۶۷۸

رئیس‌جمهور سودان: آمریکا می‌خواهد کشورم را ۵ تکه کند/ خواهان خرید اس-۳۰۰ هستیم

رئیس‌جمهور سودان ۲ روز پس از دیدار با پوتین، از آمریکا به دلیل داشتن نقشه‌های ضدسودانی و ضدعربی انتقاد کرد و گفت که کشورش برای بی‌دفاع نماندن در برابر هجمه‌های آمریکا، مشتاق به میزبانی پایگاه دریایی روس‌ها در دریای سرخ و خرید تسلیحات پیشرفته روسی است.

شباویز/به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان دو روز پس از دیدار با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود در شهر سوچی، از امکان افزایش چشمگیر تعاملات نظامی با روس‌ها خبر داد.

عمر البشیر در دیدار با پوتین، از دخالت «مخرب» آمریکا در امور کشورهای عربی و ایران انتقاد کرده و دفاع روسیه از کشورش در برابر واشنگتن را خواستار شده بود.

این مقام سودانی امروز هم در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، مواضع ضدآمریکایی خود را با لحنی شدیدتر تکرار و آمریکایی‌ها را به داشتن نقشه برای تجزیه سودان متهم کرد.

عمر البشیر در این خصوص گفت: «اطلاعاتی داریم مبنی بر این آمریکا در صورت بی‌دفاع ماندن سودان، رویای تجزیه کشورم به 5 کشور را در سر دارند.» وی همچنین گفت که کشورش هدف فشار گسترده و توطئه‌های آمریکا است.

رئیس‌جمهور سودان در ادامه به نوع تعامل آمریکا با کشورهای مسلمان پرداخت و ضمن «مخرب» خواندن آن، اوضاع کنونی افغانستان، عراق، سوریه و یمن را شاهدی بر مدعای خود آورد.

عمر البشیر در خصوص نتایج سفر به سوچی و دیدار با پوتین گفت: «در خصوص ایجاد یک پایگاه نظامی در دریای سرخ با رئیس‌جمهور روسیه و وزیر دفاع این کشور مذاکره کردم.»

رئیس‌جمهور سودان از واکنش مقامات روس به این پیشنهاد حرفی نزده است. روس‌ها پیش از این در شهر ساحلی طرطوس سوریه پایگاه نظامی داشتند که با شروع عملیات ضدتروریسم ارتش سرخ در این کشور عربی، این پایگاه در کنار پایگاه هوایی حمیمم، به سرتیتر خبرها آمد.

عمر البشیر بدون اشاره به سخنان رد و بدل شده با مقامات روس، به علاقه‌مندی‌های تسلیحاتی ارتش کشورش هم پرداخت و گفت که سودان نسبت به خرید جنگنده‌های سوخو 30 و سوخو 35، سامانه پدافندی اس-300، ناوچه‌های موشک‌انداز و شناورهای مین‌روب علاقه‌مند است

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۴ ارسال
398678