تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۱۰ ۱۱:۱۸ |
کد خبر: ۳۹۸۳۷۶

واردات برنج در زمان ممنوعیت + جدول

بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه سازمان توسعه تجارت، واردات برنج در فصل برداشت و از انتهای تیر ماه سال جاری ممنوع اعلام شد اما جدیدترین آمار منتشر شده از سوی گمرک نشان می‌دهد که در مرداد نیز برنج از مرزهای قانونی به کشور آمده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از تسنیم ،  باوجوداینکه برنج در چهار ماهه ابتدایی سال، اولین کالای وارداتی به کشور بوده و بیش از 562 هزار تن برنج به کشور وارد شده اما این واردات در ماه‌های بعد با وجود ممنوعیت ورود به کشور -برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی- از طرق مختلف به کشور وارد شده است. ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی نیز باوجود صدور مصوبه توسط سازمان توسعه تجارت، بارها دور زده شده است.

برای نمونه در هفته‌های اخیر خبر واردات این کلای سودآور برای تجار، از مناطق آزاد اعلام شد و یکی از برندهای معروف برنج هندی در کشور به‌راحتی در زمان ممنوعیت، اقدام به واردات 150 هزار تن از این محصول ، از طریق مناطق آزاد کرد.

بر اساس پیگیری‌های تسنیم مشخص شد که واردات برنج علاوه بر مناطق آزاد و قاچاق، مسیرهای دیگری نیز داشته است به‌طوری که جدیدترین آمار منتشرشده گمرک از تجارت کشور در 5 ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که در مردادماه نیز برنج به‌صورت شبه قانونی و از گمرکات آمده است.

 

جداول سازمان گمرک نشان می‌دهد؛ در 5 ماه ابتدایی سال جاری 563 هزار تن برنج به کشور آمده درحالی‌که این رقم در 4 ماهه 562 هزار تن بوده است. هرچند این رقم کمتر از هزار تن بوده اما نشان‌دهنده وجود راه‌ها و حفره های زیاد برای دور زدن مصوبات و ابلاغیه دولت است.

 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲ ارسال
398376