تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۰ ۰۱:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۸۱۸۸

صبا کمالی مدیر عامل شرکت نقش خرقه در گفتگویی صمیمانه با موضوع دنیای مد و صنعت

صبا کمالی، از بازیگران گزیده‌‏کار سال‏‌های نه‏‌چندان‏‌دور تلویزیون و تئاتر است که مدتی است کم کار شده. البته گاه و بی‏گاه، دوباره اسم او در رسانه‏‌ها مطرح می‏‌شود؛ یک‌بار به خاطر افشاگری‏‌هایش درباره مناسبات کارکردن بازیگران زن با تهیه‏‌کننده‏‌ها و دیگربار با اظهار نطری دیگر. اما به‏‌تازگی او شرکت مد و لباسی را راه‏‌اندازی کرده و به بازیگرانی پیوسته که سودای سینما، آنها را به صنعت مد می‏‌کشاند.

پایگاه خبری شباویز/ گفتگو با صبا کمالی

صبا کمالی بازیگر پس از باران ، از ورودش به دنیای مد و طراحی لباس گفت

 صبا کمالی، از بازیگران گزیده‌‏کار سال‏‌های نه‏‌چندان‏‌دور تلویزیون و تئاتر است که مدتی است کم کار شده. البته گاه و بی‏گاه، دوباره اسم او در رسانه‏‌ها مطرح می‏‌شود؛ یک‌بار به خاطر افشاگری‏‌هایش درباره مناسبات کارکردن بازیگران زن با تهیه‏‌کننده‏‌ها و دیگربار با اظهار نطری دیگر. اما به‏‌تازگی او شرکت مد و لباسی را راه‏‌اندازی کرده و به بازیگرانی پیوسته که سودای سینما، آنها را به صنعت مد می‏‌کشاند.

در این گفت‏‌وگو درخواهید یافت که ورود او به دنیای مد، آگاهانه است چرا که در این باره تحلیل‏‌هایی ارائه می‏‌دهد و ایده‏‌ها و گرایش‏‌های تخصصی دارد؛ مثلاً میگوید سالها پیش از دیدن عکس مانکنهای خارجی که پا روی اسبهای تخت جمشید گذاشته بودند ناراحت شده که چرا ما هویت مد و طراحی لباس خود را پیدا نکردهایم و فکر میکند همچنان هم اوضاع بر همین منوال است. او مدتی است مدیر عامل شرکت «نقش خرقه» است؛ شرکتی تازه‏‌کار در عرصه مد و پوشاک. کمالی در پنجمین دوره برگزاری جشنواره مد و لباس فجر هم حضور فعالانه‏‌ای داشت و البته نه با شرکتش؛ بلکه به دعوت حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس به جشنواره آمده بود تا به برگزاری آن کمک کند. او بعد از که لیسانس نمایش بگیرد، برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد، مدیریت بیزینس خوانده است.

گفت‏‌وگوی ما با صبا کمالی، درباره ورودش به دنیای مد و صنعت پوشاک است اما به فراخور بحث، سر از جاهای دیگر نیز درمی‏‌آورد.

بازیگران بسیاری وارد دنیای مد شده‏‌اند. البته بیشتر آن‏ها مدلینگ می‏‌کنند اما شما وارد دنیای مد و مشخصاً عرصه تولید پوشاک و طراحی لباس شده‏‌اید. چه پیش‏‌فرضی برای ورود به این عرصه داشتید؟
صبا کمالی: از سال‏‌های دور، دقیقا پانزده‏‌سال قبل، به لباس و طراحی آن علاقه داشتم. البته علاقه‏‌ام به دنیای رنگ‏‌ها باعث شده بود با نقاشی شروع کنم. همان موقع از این‏که می‏‌دیدم آدم‏‌ها می‏‌توانند با رنگ‏‌ها روی لباس جلوه‏‌گری داشته باشند، ذوق می‏‌کردم. حالا هم لباس به من شوق کودکانه و احساس تازگی و امنیت و پوشیدگی می‏‌دهد. این‏ها محسنات بازی با رنگ‏‌هاست. آرشیو درست می‏‌کردم از طراحی لباس‏‌ها اما پنهانی. تا این‏که همکارم پیشنهد داد و گفت ایده‏‌هایی درباره تاسیس شرکتی دارم. من هم از آرشیوم گفتم. به هر حال به فال نیک گرفتم و از لحظه‏‌ای که شروع به کار کردیم، همه چیز خوب بوده است.
آماری به دست آورده‏‌ام که می‏‌گوید در تهران، صدوسی مجتمع تجاری ساخته شده و آماده به بهره‏‌برداری است. این معنای مثبتی دارد. با این تحقیقات توانستم به افکارم در تجارت سمت و سو بدهم. از این رو تصمیم‏‌هایی گرفتم که یکی‏‌شان در ارتباط با مد و لباس است. لباس ما را با طبیعت و با گذشتگان‏مان آشتی می‏‌دهد. ما را مجبور به هماهنگ‏‌شدن با طبیعت می‏‌کند. انسان با لباس گونه‏‌گون می‏‌شود.

پیش از تأسیس شرکت‏‌تان، کار طراحی و مدلینگ کرده بودید؟
صبا کمالی: به صورت حرفه‏‌ای نه. مثلاً پیشنهاد طراحی داشتم که تولیدی مانتو بزنیم. اما خب بی‏‌ربط هم نبودم به این عرصه. مصاحبه‏‌ای کردم در سال 88؛ عکسی که از من در کنار آن گفت‏وگو منتشر شده، من را با شال بلندی نشان می‏‌دهد و با نوع خاصی از مانتو. چهار سال بعد این مانتو مد شد. دکمه‏‌های آن مانتو بسته نمی‏‌شد و مجبور شدم از شال بلند رنگی استفاده کنم. این طراحی من، چهار سال بعد مد شد.
 
حالا که وارد دنیای طراحی و پوشاک شده‏‌اید با طراحان لباس چه ارتباطی دارید؟
صبا کمالی: در اجتماع‏‌ها زیاد نیستم. حسابی در شبکه‏‌های اجتماعی ندارم اما از این به بعد که بیزینس می‏‌کنم مجبورم داشته باشم. از ایده‏‌های خوب استقبال می‏‌کنم. مثل بازیگرهای دیگر، طراح به‏‌خصوص ندارم. اغلب خودم طراحی می‏‌کنم. اجرای لباس‏‌هایی که برای خودم طراحی می‏‌کنم با خیاط است. با طراحان معروف کار نمی‏‌کنم چون ایده‏‌ام پخش می‏‌شود و از بکربودن درمی‏‌آید.
 
بنابراین در شرکت خودتان هم قصد دارید که تولید انبوده نکنید؟
صبا کمالی: بله، در شرکت تولید انبوه نخواهیم داشت. تمرکزمان بر تک‏‌دوزی است.

می‏‌گویید که سبک زندگی شما تا حالا مبتنی بر عدم حضور در شبکه‏‌های اجتماعی است، اما تصمیم گرفته‏‌اید از این به بعد حضور فعالی داشته باشید. تغییر شکل زندگی شما را مد و لباس رقم می‏‌زند؟
صبا کمالی: تجارت رقم می‏‌زند …
 
با عدم حضورتان در شبکه‏‌های اجتماعی پرطرفدار، در حالی که همه بازیگران، ازآن‏ها استقبال می‏‌کنند، می‏‌خواستید متفاوت باشید و این تفاوت را به رخ بکشید؟
صبا کمالی: نه. چون مدت‏‌هاست بازیگری نمی‏‌کنم و وقتی کاری نمی‏‌کنم دوست ندارم در صحنه باشم. معتقدم هر وقت در حوزه‏‌ای حرفی برای گفتن داشته باشیم باید جلوی چشم باشیم و جز آن، معنی ندارد؛ باید کارم به روز باشد و اگر می‏‌خواهم در شبکه اجتماعی از خودم حرف بزنم باید اطلاعات به روز بدهم. از انتشار عکس‏‏‌هایم و این‏که من را ببینید الان با دوستانم هستم، خوشگلم و … خوشم نمی‏‌آید.
 
ایده اصلی و محوری شما در رابطه با طراحی لباس چه خواهد بود؟
صبا کمالی: ما نیاز به تنوع داریم؛ علاقه مردم به برندهای خارجی نیز به همین دلیل است. اما آیا می‏‌دانید ریشه مقنعه از کجا می‏‌آید؟ این پوشش اسلامی، مانتو و مقنعه، از الجزایر و مراکش می‏‌آید. این در حالی است که ریشه‏‌های پوشش ما بسیار زیباتر است. مثلاً ما از حریر برای روبنده استفاده می‏‌کردیم. اما خب این پوشش‏‌های وارداتی، در بحبوحه اوایل انقلاب به‏‌سرعت وارد شد و جا افتاد. الان اما با فراغ بال می‏‌توانیم تغییراتی ایجاد کنیم.
 
چه تغییراتی؟ چه باید کرد؟
صبا کمالی:این همه قومیت با لباس‏‌های مختلف داریم. ایرانی‏‌ها بسیار رنگ‏‌شناس و باسلیقه‏‌اند. در همه هنرها. مگر می‏‌شود یک ایرانی که عالی‏‌قاپو را طراحی می‏‌کند، استعداد طراحی لباس نداشته باشد؟ همه سلایق قومی را می‏‌توانیم با ترکیب رنگ‏‌های دلخواه‏‌مان به‏‌روز کنیم.
مثالی می‏‌زنم. برندی هست به نام کنزو از ژاپن که خیلی معروف است؛ طراحی‏‌های این برند، ریشه در طراحی سنتی خودشان دارد. اما ما نمی‏‌پردازیم به سنت طراحی خودمان و ترجیح می‏‌دهیم مثلاً «گوچی» بخریم. نه اینکه بد باشد؛ هنر مرز ندارد و می‏‌توانیم از بضاعت‏‌های همه ملل استفاده کنیم ولی خودمان بسیار جای کار داریم.
 
در شرکت خودتان برای رفع این دغدغه چه خواهید کرد؟
صبا کمالی: ما تصمیم داریم از طراحان جوان و خوش‏فکر و خلاق دعوت کنیم و به سلایق مشترکی برسیم و سنت‏‌ها را هم در نظر بگیریم. امیدوارم بتوانیم از بانک طراحان سایت «مدآنلاین» استفاده کنیم و از این به بعد، از امکانات این‏‌چنینی سایت شما بهره ببریم.

شما گفتید به سنت‏‌های خودمان در طراحی لباس دقت کنیم. اتفاقا مدتی است جریانی در دنیای مد به راه افتاده؛ این‏که برندهای مشهور صنعت مد، روی آورده‏‌اند به طرح‏‌های اسلامی مبتنی بر حجاب و صنعتی چندین تریلیون دلاری راه انداخته‏‌اند. این‏که این بازار را نیز آن‏ها به نام خودشان و عوایدش را هم به حساب‏‌های خود جاری کرده‏‌اند از نقص ماست؟
صبا کمالی: نه، از هوش فراوان آن‏هاست. من منشوری برای صنعت مد تنظیم و طی آن تأکید کرده‏‌ام به راه‏‌هایی که بر اساس آن و البته حمایت‏‌های مسوولان، ما می‌‍‏توانیم صنعت جهانی مد داشته باشیم. من عکس‏‌هایی از پیش از انقلاب دیدم از مانکن‏‌های باحجاب و بی‏‌حجاب خارجی که پا گذاشته بودند روی اسب‏‌های تخت جمشید. خیلی به من برخورد از ورود زیرپوستی آن‏ها. اما حالا اتفاقات بهتری در حال رخ‏دادن است و من امیدوارم.
 
شما مدتی پیش به برگزاری جشنواره مد و لباس فجر کمک کردید. به نظرتان، بهترین خروجی چنین حرکت‏‌‎هایی، با توجه به حرف‏‌هایی که الان رد و بدل کرده‌‏ایم، چیست؟
صبا کمالی: من به عده‌‏ای از هنرمندان که زنگ می‌زدم و آنها را به جشنواره دعوت می‏‌کردم، ابراز ناامیدی می‏‌کردند و می‏‌گفتند فایده‏‌ای ندارد. به هر حال این گام‏‌ها، اولیه است و باید به فال نیک گرفت‏شان. به هر حال چشم‏‌ها در این این‏گونه جشنواره‏‌ها طراحان و طرح‏‌ها و رنگ‏‌ها را می‏‌بیند و به‏‌مرور ذهن‏‌ها تغییر می‏‌کند.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۸ ارسال
398188