تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۱۹ ۲۰:۴۰ |
کد خبر: ۳۹۸۰۰۱

گفت‌وگو با نویسنده«بهایی برای مقاومت»

شرح وقایعی از دفاع مقدس تا مبارزه با داعش/کتابی که به مقاومت بها می‌دهد

کتاب حماسی، سیاسی «بهایی برای مقاومت» به نویسندگی منوچهر نیاکان‌اصل به شرح وقایعی از هشت سال دفاع مقدس و مبارزه امروز رزمندگان با داعش می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، «بهایی برای مقاومت» عنوان کتابی است که به بیان یکسری عملیات سری اطلاعاتی ایران در موصل عراق پرداخته و مخاطب را به دانستن چرایی و چگونگی مقاومت ترغیب می‌کند.

نویسنده این اثر ضمن تحلیل ایثار رزمندگان طی هشت سال دفاع مقدس، مقاومت ایثارگرانه در نبرد با دشمن را هم بیان می‌دارد و به مخاطب یادآوری می‌‌کند که چگونه نیروهای ایرانی در بین داعش نفوذ کرده‌اند و با مشاوره دادن به کشورهای درگیر با پدیده شوم تروریسم مبارزه و آنها را از مرزهای ایران دور می‌کنند.

مطالب کتاب بیانگر حقایقی از هشت سال دفاع مقدس است و پناهندگی یک خانواده عراقی به ایران را شرح می‌دهد که بعداز پناهنده شدن دوشادوش ایرانیان با رژیم بعث می‌جنگند.

منوچهر نیاکان اصل نویسنده «بهایی برای مقاومت» در گفت‌وگو با فارس درباره اثر خود می‌گوید

فارس:سبک کتاب شما به نوعی تلفیقی از سیاست و حماسه است، درباره علت انتخاب این نوع سبک توضیح دهید

نویسنده: عامل اصلی که باعث شد من این سبک داستان (سیاسی، حماسی) بنویسم این بود که خودم از منتقدان فیلم‌هایی که در موضوع دفاع مقدس ساخته می‌شود،هستم. در این زمینه اکثر فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند چیز تازه‌ای برای مخاطب ندارند و این روند هر روز تکرار می‌شود و ما در زمینه سیاست‌های نوین واقعا خیلی کم کاری می‌کنیم در حالی که هالیوود بر روی این موارد هزینه‌های زیادی می‌کند و آثار زیادی که دارای کیفیت خوبی هم هستند ارائه می‌دهد و البته نتیجه آن را هم به بهترین نحو می‌گیرد.

فارس: چه عللی یا عواملی شما را به نگارش کتاب ترغیب کرد؟

نویسنده: با توجه به اینکه مسائل سیاسی روز را دنبال می‌کردم، فرقه‌های اسلامی از مهمترین جریان‌های مورد علاقه‌ام بودند و مطالعاتم در این زمینه بخش زیادی از توجه من را به خود جلب کرده بود و روز به روز به نقطه‌های جالبی می‌رسیدم که مرا به ادامه این راه ترغیب می‌کرد. فیلم‌ها و جریان‌هایی را که توسط هالیوود ساخته می‌شد و روی آنها مانور داده می‌شد را به دقت بررسی می‌کردم و آنها را تحلیل می‌کردم دوست داشتم جایی آنها را مطرح کنم که جامعه خصوصاً قشر جوان که جنگ تحمیلی را لمس نکردند و خوشبختانه بعد از آن تاکنون در آرامش به سر می‌برند، این شرایط به این معنی که ما دشمن نداریم نیست این امنیت حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای فرامرزی کشور عزیزمان ایران است که خیلی از شجاعت‌ها و فداکاری و از همه مهمتر نبوغ فرماندهی این عزیزان، کمتر نیروی است که بدون هیچ گونه تجلیلی از آنها، هیچ دلسردی و یأسی در وجودشان پیدا نمی‌شود.

این نیروی متدین و مقتدر دنیا را در حیرت گذاشتند.یادم می‌آید با شروع آشوب‌ها در سوریه مقامات امریکا اعلام کردند ما حکومت دیگری برای ثبات در خاورمیانه جایگزین او خواهیم کرد! ولی همه این پیش بینی‌های آنها سراب بود و چند ماه بعد با تغییرات میدانی و پیروزی‌های میدانی ارتش و نیروهای مقاومت باراک اوباما که نتوانست شگفت زدگی خود را در سخنرانیش پنهان کند، گفت: تا زمانی که ما از اطلاعات ایران و نحوه نفوذش در منطقه مطلع نشویم، شکست آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.لذا من به عنوان یک ایرانی بی‌انصافی می‌دانم که برای این نیروهای گمنام که نگین‌هایی هستند که زیبایی و عظمت ایران بسته به وجود آنهاست ننویسم. بخصوص اینکه ما در منطقه‌ای هستیم که سردمدارانش تشنه قدرت و بدتر از همه اینکه تمام دنیا روی این منطقه حساس سرمایه‌گزاری کرده‌اند و همین هم باعث شده که جنگی پایدار را بر قرار سازند.

*چندمین اثر شماست و آیا در چاپ و نشر آن مشکل و مانعی وجود داشت؟

من همیشه عاشق نویسندگی بودم و خدا را شکر می‌کنم که این نعمت به من داده شده،و وظیفه خودم می‌دانم که از شرایط روزی که جهان درگیر آن است بنویسم.اولین اثر منتشره است، کتاب‌های دیگری هم در دست چاپ دارم،در مورد این اثر موانع زیادی در این مدت باعث به تأخیر افتادن چاپ این اثر شدند. ولی خدا را شاکرم که بالاخره موفق شدم.

*به عنوان یک نویسنده تا چه حد نسبت به مخاطب شناخت دارید و ذائقه مخاطب توجه دارید؟

هر چند که سرانه مطالعه در کشور ما خیلی پایین است ولی خود این باید باعث خلاقیت نویسنده‌ها در جذب سلایق مختلف شود. از جمله قدرت جذب در آثار، به حاشیه نرفتن و کلاس گذاشتن در نوشتن و عدم استفاده از کلماتی که برای عوام گنگ است و مخاطب را زده می‌کند. هنرمند فرهنگ کشورش را یدک می‌کشد، امان از روزی که هنرمند خودش را گم کند.هنر هر هنرمند در پایداری در راهی است که یقین دارد سعادت او و مخاطبان در اوست.ما امروز در حال جنگ سرد هستیم و هنرمندان پیش قراولان این جنگ هستند. و سر آغاز هر هنری از قلب قلم به وجود قهرمانان سرایت می‌کند، وظیفه خودم دانستم از نعمتی که خداوند به من هدیه داده در راه عدالتی قدم بردارم که در دنیای ما دارد به فراموشی سپرده می‌شود و فجایعی که هر روز از گوشه‌ای از دنیا به ما میرسد حاکی از مرگ تدریجی انسانیت است.

چیزی که در طول تاریخ بر دنیای ما حکومت کرده است تعصب است تعصبی که امروز توسط رسانه‌های امپریالیسم با احساس آمیخته می‌شود و این بذر منجر به تولد حماقتی می‌شود که جهان ما را با جهل می‌سوزاند.
ولی بدتر از همه اینها بی‌سوادی است که آدمی را مثل برگ‌ خشک می‌کند که با هر بادی به چرخش در می آورد کاش روزی برسد که منطق بر آدمها حاکم شود نه احساسی که بوی جهالت می‌دهد.

فارس: نظر کلی شما درباره جنگ هشت ساله عراق علیه ایران چیست؟
حامیان صدام یک اقلیت بودند که با نظامی‌گری بر عراق حکومت می‌کردند. به نظر من در شرایط کنونی استفاده از عراقی‌ها نه تنها گزینه بدی هست بلکه یک توهین به ملت عراق محسوب می‌شود چون عراقی‌ها دارای اقلیتی شیعه کرد مسیحی و... هستند که چیزی در حدود 80درصد این جمعیت مخالف حکومت صدام بودند و حتی در زمان 8 سال جنگ تحمیلی علیه ایران آنها هم بدلایل مختلف از جمله حضور نیافتن در جبهه جنگ با ایران مورد خشونت‌های حزب بعث و قتل عام زیادی می‌شدند. همچنین اجباری بودن خدمت سربازی بین 6تا10 سال در شرایطی که امپریالیسم از اتحاد عراق و ایران می‌ترسد و دائماً سعی در شوراندن افکار عمومی با این عنوان که عراقی‌ها یک روز ایران را مورد هجوم قرار دادند.
بنا بر این عراقی خواندن حکومت بعثی‌ها بازی در زمینی هست که منافع امپریالیسم در آنهاست. و من هم با چنین شیوه‌ای کاملاً مخالفم،چون در تنش‌های سیاسی کوچکترین نقطه ضعف منجر می‌تواند منجر به بزرگترین شکست شود.

فارس:کلام پایانی شما؟

از متولیان فرهنگ و هنر استان آقایان: دهبانی‌پور، کاظمی‌جو و خردمند،مدیرکل امور عشایر استان جناب آقای علی‌پور، معاونت فرهنگی و مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جناب آقای خردمند و همچنین آقای دمساز بخاطر راهنمایی و ارشادشان تشکر می‌کنم.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۲ ارسال
398001