تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۴/۲۶ ۰۱:۴۰ |
کد خبر: ۳۹۷۸۹۲

وقوع کودتای نظامی در ترکیه / جلسه فوری شورای امنیت ملی در خصوص وقایع ترکیه

نخست‌وزیر ترکیه رویدادهای جمعه شب در آنکارا و استانبول را «تلاش غیرقانونی گروهی از نظامیان» توصیف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ،خبرگزاری‌ها در آخرین ساعات روز جمعه به وقت ترکیه، از وضعیت غیرعادی در شهرهای استانبول و آنکارا خبر داده‌اند. نخست‌وزیر ترکیه رویدادهای جمعه شب در آنکارا و استانبول را «تلاش غیرقانونی گروهی از نظامیان» توصیف کرده است.

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که گروهی از نظامیان این کشور در تلاشی برای کودتا شرکت کرده اند. بینالی ییلدیریم به جزئیات بیشتری از این تلاش اشاره نکرده است اما گفت ترکیه هرگز اجازه نخواهد تا اقدامی برای تخریب دموکراسی صورت بگیرد.
 
 
او همچنین تهدید کرد کسانی که در این اقدام غیرقانونی شرکت کرده اند به بدترین شکل مجازات می شوند.ییلدیریم گفته است هیچ گونه درگیری گزارش نشده و نیروهای امنیتی از زور علیه زور استفاده خواهند کرد.
 
در برخی مناطق استانبول صدای شلیک گلوله شنیده شده و دو پل این شهر بر فراز تنگه بسفور که بخش‌های آسیایی و اروپایی شهر را به هم وصل می‌کند، توسط ژاندارمری مسدود شده است.جت‌های جنگی و هلی‌کوپترها در ارتفاع پایین بر فراز آنکارا به پرواز در آمده‌اند، و در پایتخت ترکیه هم صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسد.

رویترز از به دست گرفتن قدرت توسط نیروهای ارتش خبر داده است.
 

۰۱:۲۹-جلسه فوری شورای امنیت ملی در کشور، احتمالاً روز شنبه در اولین ساعات اداری با حضور رئیس جمهور و دبیر این شورا و همچنین فرماندهان عالی رتبه نظام برگزار و در خصوص تحولات کشور همسایه(ترکیه) گفتگو خواهد شد.

۰۱:۲۵-ارتش ترکیه می گوید کنترل ترکیه را بدست گرفته است و این در حالی ست که جت های جنگی بر فراز پایتخت این کشر به پرواز درآمدند و تانک ها شریان های اصلی استانبول را مسدود کرده اند.ارتش در پیامی خاطرنشان کرده است که قدرت را به این دلیل بدست گرفته است که دمکراسی و آزادی را به این کشور باز گرداند ، همچنین ارتش گفته است که به تمام تعهدات و قراردادهای بین المللی پایبند خواهد بود./ بلومبرگ


۰۱:۲۳-گزارش شده است که رجب طیب اردوغان در یک تفرجگاه در شهر بدروم در حال گذراندن اوقات فراغت بوده است. وضعیت او در حال حاضر نامشخص است

۰۱:۱۶-  کودتاگران فرمانده ارتش ترکیه را به گروگان گرفته‌اند. خبرگزاری آناتولی گزارش داد ژنرال هولوسی آکار فرمانده کل ارتش ‏ترکیه‏ گروگان گرفته شده است

 

۰۱:۰۵: منابع خبری می‌گویند رجب طیب اردوغان از کاخ ریاست‌جمهوری گریخته است.

۰۱:۰۴: ارتش ترکیه در بیانیه‌ای به روزنامه‌نگاران اعلام کرده که کنترل دولت در اختیار ارتش است.

۰۱:۰۰- ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشور را به دست گرفته است.

۰۰:۵۸- تصویری از حضور نظامیان با تانک در خیابان‌های آنکارا.


۰۰:۵۱- تلویزیون دولتی ترکیه، قطع شد. فرودگاه استانبول هم به تصرف ارتش درآمده است.

۰۰:۴۰ - شبکه‌های اجتماعی توئیتر، فیسبوک و یوتیوب در ترکیه فیلتر شدند.

۰۰:۲۵- «بینالی ایلیدریم»، نخست‌وزیر ترکیه کودتا در ترکیه را تأیید کرد و گفت که عاملان این کودتا مجازات خواهند شد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۲ ارسال
397892