تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۲۶ ۱۶:۴۷ |
کد خبر: ۳۹۷۳۹۴

آمادگی بزرگترین شرکت نفتی ژاپن برای همکاری با ایران

در حالی که رفع تحریم های ناعادلانه بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران به ایجاد شرایط رقابتی میان کشورهای مختلف برای تعامل با کشورمان منجر شده، در تازه ترین مورد یکی از شرکت های معتبر و فعال ژاپنی در حوزه انرژی برای همکاری با تهران اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ، شرکت «جی.سی.سی.پی» ژاپن روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای خواستار از سرگیری فعالیت های فنی و همکاری تخصصی با همتایان ایرانی خود شد و اعلام کرد که همکاری در عرصه صنعت پالایشگاهی با تهران را در دستور کار قرار داده است.
این مرکز از سال 1981 و پس از بحران نفت در کشور ژاپن، اعزام متخصصان به کشورهای خاورمیانه را در دستور کار قرار داد و به همکاری در عرصه های نفتی از جمله تصفیه و توزیع نفت مصرفی پرداخته است.
در پی تشدید تحریم های بین المللی علیه تهران، همکاری این مجموعه نفتی ژاپنی از سال 2010 با کشورمان متوقف شده بود.
تلویزیون ان.اچ.کی ژاپن امروز گزارش داد که این شرکت معتبر ژاپنی تصمیم گرفته تا در چارچوب آغاز همکاری های مجدد با ایران، در ماه می سالجاری میلادی (اردیبهشت - خرداد سال 95) هیاتی متشکل از 10 کارشناس فروش محصولات انرژی و مهندسی را به تهران اعزام نماید.
بر اساس این گزارش، شرکت یاد شده تصمیم دارد تا مشکلات ایجاد شده در فضای تحریم ها برای متخصصان ایرانی در حوزه تعمیر، بازسازی یا موارد مشابه مربوط به تجهیزات پالایشگاهی را مرتفع نماید.
شرکت «جی.سی.سی.پی» همچنین برای ایفای نقش فعال در حوزه مسائل زیست محیطی و بهینه سازی ایمنی مراکز تولید انرژی در کشورمان نیز اعلام آمادگی کرده است.
این مجموعه صنعتی در عین حال ابراز امیدواری کرده است که در فضای مثبت ایجاد شده پس از رفع تحریم های بین المللی بتواند ضمن یاری کشورمان، به توسعه منابع انرژی و گسترش امنیت فنی انرژی در جمهوری اسلامی ایران بپردازد.
بر اساس آمارهای منتشر شده، در سال 2011 در نتیجه همراهی ژاپن با روند تحریم های ضد ایرانی، میزان صادرات نفت ایران به ژاپن به بیش از نصف میزان کنونی تقلیل یافت اما وزیر خارجه ژاپن چندی پیش، از لغو کامل تحریم های اقتصادی و مالی این کشور علیه ایران خبر داد.
وی در یک گفت وگوی خبری در توکیو، لغو این تحریم ها را زمینه ساز امضای قراردادهای سرمایه گذاری با ایران به عنوان دوست و شریک سنتی ژاپن دانسته و ابرازامیدواری کرده بود که هرچه سریعتر این قراردادهای اقتصادی بین دو کشور امضا شود.
بر اساس گزارش ها، حجم مبادلات تجاری ایران و ژاپن در سالهای گذشته (قبل از تحریم) نزدیک به 2.5 میلیارد دلار بود که این میزان کاهش یافت و به سطح 240 میلیون دلار رسید.
ژاپن تا پیش از اعلام تحریم های گسترده علیه ایران در سال 2012 از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود و مبادلات تجاری گسترده ای با ایران داشت.
گفتنی است، ایران و ژاپن در سفر اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به ژاپن موافقتنامه دوجانبه حمایت از سرمایه گذاری دو کشور را امضا کردند.
این توافقنامه 16 بهمن ماه جاری میان «علی طیب نیا» و «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن در توکیو امضا شد.

منبع.ایرنا

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۵ ارسال
397394