تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ ۱۱:۴۳ |
کد خبر: ۳۹۶۸۹۲

حسن روحانی تنها نیست – مسعود نوری*

در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ یکی از رویکردهای جدی که توسط حسن روحانی مطرح شد مبارزه با فسادهای مالی و شبکه های حامی این ناهنجاری در درون دولت بود که با استقبال مردم مواجه شد .

پایگاه خبری شباویز/مردم هرگز فراموش نمی کنند که در آن سال ها فساد گسترده تا چه میزان در بخش های مختلف دولتی که خود را پاکدست معرفی می کرد ، گسترده شده بود و فردی که به عنوان معاون اول رییس جمهوری ، مسئولیت ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را برعهده داشت ، بعدها به اتهام فساد مالی محاکمه و محکوم به حبس شد .
پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی نیز یکی از فاجعه بارترین مفاسد مالی دولت دهم بود که بدون دخالت و حمایت برخی عوامل در داخل دولت نمی توانست ، رخ دهد .
رتبه 168 ایران در رده بندی جهانی مبارزه با فساد اداری و اقتصادی در خاتمه دوران دولت دهم ، ننگین ترین دستاوردی است که این دولت برای مردم ایران به ارمغان آورد و انتخاب حسن روحانی برای ریاست جمهوری توسط مردم برای دور شدن کشور از چنین وضعیت خفت باری بود .
یکی از بارزترین فسادهای سازمان یافته در درون دولت قبل ، بروز و ظهور پدیده بابک زنجانی بود که کاسبان تحریم به بهانه دور زدن تحریم های ناحق ، بر منافع ملت ایران تحمیل کردند .
نتیجه این فساد درون دولتی ، مفقود شدن میلیارد ها دلار دارایی حاصل از فروش نفت توسط این دلال بود که با گذشت حدود 41 ماه از عمر دولت یازدهم هنوز سرنوشت این مبالغ با وجود محاکمه و صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی ، روشن نشده است .
تاکنون علاوه بر روشن نشدن سرنوشت مبالغ مفقود شده ، لایه های پیچیده این فساد و تباهی نیز آشکار نشده است و مشخص نیست چه کسانی و در چه رده هایی در دولت دهم در این فساد سازمان یافته ، مشارکت داشته اند .
شکی نیست که تمامی مقامات و عواملی که با بابک زنجانی همراهی کردند در این سرقت هنگفت ملی مشارکت داشته اند و از سهمی برخوردار بوده اند و افشای جزییات این پرونده به رسوایی این عوامل و دولت حامی انان منجر خواهد شد.
مردم هر روز از طریق رسانه های معتبر پیگیر اخبار مربوط به این پرونده هستند و اینک این موضوع به عنوان یک مطالبه ملی مطرح است که هیچ نهاد و مقامی نمی تواند از پاسخگویی در مورد ان طفره برود .
در این میان رسانه های حامی دولت گذشته که همواره مورد حمایت های خاص مالی نیز بودند ، فرار روبه جلو در این پرونده را تمرین می کنند و با فرافکنی تلاش دارند جزییات این تخلف بزرگ مالی همچنان پنهان بماند اما در عین حال دولت را به کم کاری در این موضوع متهم می کنند . پافشاری دولت یازدهم برای روشن شدن ابعاد این پرونده ، عصبانیت و هتاکی هرچه بیشتر این رسانه ها را بدنبال داشته است.
در تمامی این مدت حسن روحانی و بخش های مختلف دولتش پیگیر روشن شدن تکلیف این مبالغ بودند و هریک از این بخش ها در چارچوب وظایف خود تلاش کردند به باز شدن گره این پرونده پیچیده و دارای لایه های پنهان و مخوف کمک کنند.
در روزهای اخیر گزارش هایی از سوی بانک مرکزی ، وزارتخانه های اطلاعات ، امور خارجه و نفت در مورد اقدام های انجام شده توسط این دستگاه ها در مورد پرونده بابک زنجانی منتشر شد تا مشخص شود در این ماجرا دولت دست روی دست نگذاشته و بطور جدی پیگیر روشن کردن سرنوشت میلیارد ها دلار اموال مردم است .
در این ارتباط رییس جمهوری نیز بارها تکرار کرده که حق مردم است بدانند اموالشان چگونه و توسط چه کسانی در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته و این اموال الان کجاست؟
حسن روحانی در این مورد تاکید می کند موضع دولت همواره این بوده است که برای تکمیل پرونده بابک زنجانی ، باید متهم در اختیار وزارت اطلاعات قرار می‌گرفت که با کسب همه اطلاعات، پیگیری لازم در همه ابعاد صورت می‌پذیرفت و زمینه برای اقدام سریع و قاطع قضایی فراهم می‌شد.
به اعتقاد رییس شورای عالی امنیت ملی افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در کشور، نیازمند همکاری همه قوا و نهادها است و با فرافکنی و بی‌تدبیری، منافع مردم حراست نمی‌شود و هر دستگاه باید در حیطه اختیارات و وظایف خود عمل کند و به افکار عمومی پاسخ دهد.
حسن روحانی به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور با لحنی مناسب و قاطع مطالبات مردم را در یک پرونده فساد دنبال می کند، اما واکنش های تهدید آمیز و همراه با کنایه های تلخ در برابر این مطالبه مطرح می شود که سنخیتی با جایگاه افراد بیان کننده این اظهارات ندارد .
رییس جمهوری بارها در بحث ها و پرونده های مختلف از جمله پرونده برجام ، اصلاح وضعیت اقتصادی کشور ، دفاع از آزادی های قانونمند سیاسی و اجتماعی ، رویکرد بین المللی و منطقه ای و دیگر امور نشان داده که به هیچ وجه مرعوب تهدیدها و کنایه ها نخواهد شد و به راه اصولی و منطقی خود برای تحقق مطالبات بر حق مردم ادامه می دهد .
در این میان مردم که دولت یازدهم را با چنین جهت گیری و رویکرد شفافی انتخاب کرده اند ، حسن روحانی را تنها نخواهند گذاشت و حامی وی در مبارزه با هرگونه فسادی هستند .
---------------------------------------------------------
*کارشناس حوزه سیاست داخلی- ایرنا

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۵ ارسال
396892