تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۱ ۱۱:۳۵ |
کد خبر: ۳۹۶۷۷۴

انصاری: برنامه موشکی ایران ارتباطی با بحث هسته‌ای ندارد/ تلاش عربستان برای یارگیری در منطقه

سخنگوی وزارتخارجه گفت: برنامه موشکی ایران ارتباطی با بحث هسته‌ای ندارد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز  "حسین جابری انصاری" سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری این هفته خود(21 دی ماه) ضمن یاداوری از گذشت یک دهه محاصره نوار اشغالی غزه که متاسفانه در برابر چشمان جهانیان صورت می گیرد گفت: این محاصره در لایه های مختلف بر این مردم تحمیل شده و تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی بر مردم فلسطین وارد شده و آنها مشمول این محاصره غیر انسانی شدند که امیدواریم زمینه های رفع این مسئله فراهم شود.

تلاش عربستان برای یارگیری در منطقه

وی پیرامون نشست اتحادیه عرب اظهار داشت: سیاست عربستان مبتنی بر تحمیل سیاست های یکجانبه بر کشورهای دیگر است، آنها برای یارگیری تلاش میکنند.هیچ دولتی از سیاست های قطع رابطه این کشورحمایت نکرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: جریان اعدام شهید النمر برخلاف جریان حقوقی دنیا است و بسیاری کشورها مخالفت خود را اعلام کردند و تصمیم اتحادیه عرب، نوعی مخالفت با موضع جهانی و خلاف حقوق بشر است همچنین ایران مخالفت خود را انجام داده و ادامه خواهد داد.

جابری انصاری تاکید کرد: هیچگونه همراهی به شکل جمعی با عربستان در اتحادیه و شورای همکاری خلیج فارس اتفاق نیافتاده و اقدامات این کشور در زمینه نقض حقوق بشر به شکل گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است از سوی دیگر این قطع رابطه ها حتی در مجموعه های عربی نیز مورد حمایت جمعی قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: پیرامون این قطع رابطه ها مکانیزمی به نام دفتر حافظ منافع وجود دارد اما هنوز هیچ تصمیم ی اتخاذ نشده است وزارت خارجه همراه با سایر مردم برای بزرگداشت نمر از اقدامات صورت گرفته حمایت خواهد کرد .

 برنامه موشکی ایران ارتباطی با بحث هسته‌ای ندارد

سخنگوی وزارت امورخارجه با تاکید بر اینکه برنامه موشکی ایران ارتباطی به بحث هسته ای ندارد گفت: ما همزمان با مذاکرات هسته ای اعلام کردیم برنامه موشکی جزیی از منظومه دفاعی ایران است و ارتباطی با بحث هسته ای ندارد و در قالب همین سیاست برنامه های لازم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اینکه اجرای برجام به تعویق افتاده بر اساس یک خبر نادرست است ما هیچگاه تاریخ دقیقی رو اعلام نکردیم . تنها یک بازه زمانی اعلام شد که اگر مجوعه اقدامات مورد توافق طرفین در جدول زمانی پیش بینی شده قرار گیرد در بازه زمانی اعلام شده روز اجرایی فراخواهد رسید و باید در نظر داشت هرگونه مصوبه ای که به نقطه اجرا برسد توسط دولت آمریکا و نقض کننده تعهدات آمریکا باشد با اقدام جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد.

جابری انصاری تاکید کرد: به هیچ وجه اجازه نمی دهیم مسیله موشکی در قالب توافقات برجام باشد و این اصرار طرف مقابل بود که این مسئله مطرح شود. موضوع موشکی خارج از چارچوب توافقات برجام است . اما اینکه همزمان با مراحل پایانی اقدامات ضد ایرانی صورت می گیرد فضای توافقات برجام را خدشه دار می کند و صدمه زننده استث و یکی از دلایل اساسی به تعویق افتادن همین مسیله است، در ارتباط با برنامه موشکی هر گونه اقدام تحریمی قدیم با جدید هیچ صدمه ای به منظومه موشکی ما وارد نمی کند.

وی پیرامون  نامه اوباما گفت: تصمیم گیری در این زمینه ها و توافقات توسط یک وزارتخانه اتخاذ نخواهد شد .مرجع تصمیم گیری مرجع ملی است که توسط شورای عالی امنیت ملی صورت میگیرد و وزارت خارجه مجری این مسایل است .و اگر اسنادی هم باشد در همان جایی است که سایر اسناد قرار دارد.

ایران از هرگونه اقدام دولت کانادا برای برقراری ارتباط استقبال می کند

جابری انصاری گفت: قطع کننده رابطه با کانادا دولت این کشور بوده. سیاست قطع روابط یک سیاست شکست خوره است .ایران به طور طبیعی از هرگونه اقدام دولت کانادا در این زمینه برای برقراری ارتباط استقبال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران هرگونه اقداماتی را که مبتنی بر شناخت و مشروعیت رژیم صهیونیستی بوده باطل اعلام کرده است. اینکه حقوق اتباع ایران در مواردی از سوی دولت های دیگر مورد نقض قرار می گیرد برای ان سازو کارهایی وجو دارد که امور کنسولی آن را پیگیری خواهد کرد و ایران متعهد به پیگیری امور اتباع خود در هر جای دنیا است.

سخنگوی وزارتخارجه افزود: اینکه حکم کلی در مورد اعراب داده شود تعبیر دقیقی نیست ما مجموعه ای از کشورهای عربی را داریم. ما با یک مجموعه واحد مواجه نیستیم .ایران براساس منافع خود راهبردهایش را در  مناطق مختلف دنبال می کند. هیچ کشوری در دنیا فقط بر یک منطقه جغرافیایی خاص تمرکز نمی کند.

جابری انصاری پیرامون اظهارات اردوغان در مورد رژیم صهیونیستی گفت: این ایران نیست که روابط را با عربستان قطع کرده، ما همواره گفتیم سیاست ایران مبتنی بر تنش نیست. سیاست ما پیگیری اهداف در چارچوبه ظرفیت های مختلف است و پیرامون رژیم صهیونیستی سیاست ما روشن است و این رژیم با سیاست های مبتنی بر اشغال، زمینه های بهم ریخت گی را فراهم کرده است و در شکل گیری سازمان های افراطی نقش داشته است.

گفتگوها در ژنو پیرامون توافقات با آژانس برای راستی آزمایی

وی پیرامون اجرایی شدن برجام اظهار داشت: گفتگو هایی در ژنو برای نقطه اجرایی شدن برجام انجام شده است، بخشی از گفتگو ها پیرامون توافقات با آژانس برای راستی آزمایی است و امیدواریم در کوتاهترین زمان ممکن زمینه برای حصول نقطه نهایی فراهم شود .

ماموریت دیمیستورا در وین پیرامون فهرست های تروریستی

سخنگوی وزارتخارجه با اشاره به سفر دمیستورا گفت: سفر وی از قبل پیش بینی شده بود و این سفر در قالب ماموریتی پیرامون لیست گروه های تروریستی، قطعنامه و  آغاز پروسه صلح و آشتی در سوریه قرار داشت همچنین مصاددف شدن این سفر با تحولات اخیر، به نوعی اعلام نگرانی بود و ایران در گفتگوهای خود در چارچوب سیاست اصولی حرکت می کند و اجازه نمی دهد تحولات جدید صدمه ای به روند سوریه وارد کند که این موضوع  صراحتا اعلام شده است.

سخنگوی وزارتخارجه گفت: دمیستورا در وین سه ماموریتی پیرامون فهرست های تروریستی به عهده گرفت تا جمع بندی کشورها را در اختیار سازمان ملل قرار دهد. وی این موضوع را دنبال کرد و نظرات ایران در اختیار سازمان ملل قرار خواهد گرفت و جمع بندی اجماعی اعضای کمیته تعیین شده، مبنای عمل در این زمینه خواهد بود.

برخورد ترکش‌های متعدد به سفارت ایران در یمن

جابری انصاری پیرامون پیرامون حادثه سفارت ایران در یمن گفت: کل منطقه سفارت به شکل گسترده هدف قرار گرفته و ترکش های متعددی به افراد نمایندگی ما برخورد کرده است که دو نفر مجروح شدند، شیشه ها شکسته، منابع آب و امکانات هدف قرار گرفته است.

وی ادامه داد: عربستان تاریخ طولانی در مسئله حمله به امکان دیپلماتیک داشته است از جمله انفجار سفارت ایران در بیروت که از سوی آنها انجام شد امیدواریم این کشور به سیاست شکست خورده خود خاتمه دهد

عربستان در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارد

سخنگوی وزارتخارجه افزود پیرامون دعوت ریاض از ظریف گفت: عربستان درخواستی برای سازمان کشورهای همکاری اسلامی داده و می بایست 29 کشور موافقت خود را  اعلام کنند و عربستان عملا دعوت کننده نیست و تصمیمات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.

جابری انصاری افزود: نامه ظریف به همتایانش در کشورهای جهان و دبیر کل سازمان ملل و همکاری اسلامی متضمن نوع نگاه ایران در برابر تحولات است. عربستان باید به سیاست های خود پایان دهد‌. روح حاکم بر سیاست های کشورهای دنیا مخالفت با افزایش تنش است چراکه تروریسم و  کل جهان را تهدید خواهد کرد. عربستان در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارد و ادامه سیاست هایش به خودش باز می گردد.

وی اضافه کرد: براساس قوانین باید امکان دیپلماتیک میان ایران و عربستان حفظ شود و برخورد قانونی و قضایی در جریان باشد. اینکه در آمریکا هر روز یک مصوبه مطرح است به ما مرتبط نیست اینها رقابت و مسایل داخلی آنها است .

منبع.باشگاه خبرنگاران

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷ ارسال
396774