تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ ۱۳:۱۱ |
کد خبر: ۳۹۶۷۰۶

قول ایران‌ برای تلافی‌حمله‌ موشکی به سفارت خود توسط عربستان

خبر حمله موشکی هواپیماهای عربستان به سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا پایتخت یمن که موجب واردشدن خسارت‌هایی به ساختمان سفارت و زخمی‌شدن تعدادی از نیروهای حفاظت نمایندگی گردید، بار دیگر ماهیت حکومت نابخرد، مغرور و بی‌تدبیر آل‌سعود را به نمایش گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ،معاونت سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: خبر حمله موشکی امروز هواپیماهای عربستان به سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا پایتخت یمن که موجب وارد شدن خسارتهایی به ساختمان سفارت و زخمی شدن تعدادی از نیروهای حفاظت نمایندگی گردید، بار دیگر ماهیت حکومت نابخرد، مغرور و بی‌تدبیر آل سعود را به نمایش گذاشت.
 
 
متن بخشهای دیگری از این بیانیه به‌شرح ذیل است:
اقدام آگاهانه و عامدانه امروز دولت عربستان نقض تمامی کنوانسیون‌ها و قواعد حقوقی بین المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک در کلیه وضعیت‌ها بوده و مسئولیت این اقدام و همچنین جبران خسارت‌های وارده به ساختمان و جراحات وارده به تعدادی از کارکنان سفارت به‌عهده دولت عربستان است. بدیهی است جمهوری اسلامی ایران حق خود برای پیگیری این موضوع در مجامع بین المللی را محفوظ می‌دارد.
 
حمله به سفارت ایران در یمن برای دومین بار است که توسط رژیم تکفیری آل سعود صورت می‌پذیرد. پیش از این در ۳۱ فروردین ماه سال جاری، موشک‌های سعودی به چند متری سفارت کشورمان در صنعا اصابت کرده و شیشه‌های سفارتخانه شکسته شده بود؛ اما خوشبختانه سفیر و کادر دیپلماتیک ما صدمه ندیده بودند که با احضار کاردار عربستان در تهران و تذکر جدی و ارائه یادداشت اعتراضی به عربستان درباره وظایفشان در قبال حفظ دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک همراه شد.
 
حکام آل سعود در حالی روابط دیپلماتیک خود با ایران را به‌دلیل تعرض مشکوک برخی افراد به سفارتخانه‌شان در تهران قطع کرده که حدود دو سال پیش یعنی اواخر آبان ماه ۱۳۹۲ در حمله تروریستی یک گروه مورد حمایت دولت سعودی به سفارت ایران در بیروت ۲۳ تن از جمله حجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی ایران به شهادت رسیدند. بمب‌گذاری سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) در بیروت، انفجاری است که توسط دو بمب‌گذار انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت انجام گرفت و براثر آن ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران در بیروت کشته شدند.
 
گردان عبدالله عزام، از گروه جهادی سَلَفی وابسته به عربستان مسئولیت این انفجار را به‌عهده گرفت. این گروه در پیامی ویدئویی بمب‌گذاری‌ها را «اقدامی تلافی جویانه در مقابل دخالت ایران و حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه» دانسته بود. ۴ روز پس از حمله، پلیس لبنان از شناسایی هر دو عامل انتحاری حمله خبر داد. این افراد از سلفیان ساکن لبنان با تابعیت‌های متفاوت و از نزدیکان شیخ احمد الاسیر بودند. طراح حمله تروریستی به سفارت ایران در لبنان فردی سعودی‌تبار به‌نام "ماجد الماجد" بود که از سرکردگان گروه موسوم به عبدالله عزام به شمار می‌آمد. این گروه از ابزارهای سیاسی آل سعود در لبنان محسوب می‌شود.
 
در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، مقام‌های لبنانی از دستگیری ماجد الماجد، فرمانده سعودی‌تبار گردان عبدالله عزام خبر دادند. ماجد الماجد بعد از شناسایی توسط ارتش لبنان در یک حادثه مشکوک مجروح و نهایتاً کشته شد و جنازه‌اش به ریاض منتقل گردید. ماجد به عامل اجرایی پروژه‌های ضدایرانی "بندر بن ‎سلطان" رئیس وقت استخبارات عربستان شهرت داشت. بسیاری از مسئولان امنیتی لبنان و حزب‌الله، استخبارات عربستان سعودی را طراح پشت‌پرده حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت می‌دانند.
 
به نظر می‌رسد رژیم آل سعود با پیش‌دستی کردن در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران و شانتاژ خبری به‌دنبال منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام از اعدام غیرقابل توجیه شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان این کشور است. عربستان سعودی با اعدام ۴۶ تن دیگر به‌بهانه تروریست بودن و مقابله با تروریسم به‌دنبال فرار از اتهامات مربوط به حمایت از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در خاورمیانه است. بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان غربی ریاض را از حامیان اصلی گروه تروریستی داعش و همچنین گروه‌هایی نظیر جبهه النصره و احرار الشام در سوریه می‌دانند.
 
این در حالی است که پیام حق‌طلبانه و استکبار ستیزانه و رهایی‌بخش انقلاب اسلامی در دل‌ها و جان‌های مردم منطقه جای دارد. علی‌رغم همه خصومت‌ها، توطئه‌ها، فتنه‌ها، کارشکنی‌ها، جنگ‌طلبی‌ها، تحریم‌های ناجوانمردانه، دروغ پراکنی‌ها، اسلام هراسی‌ها و ایران هراسی‌ها، راه انقلاب اسلامی با استواری خاص خود به جلو می‌رود. راه انقلاب اسلامی راه رهایی است که نه با زور و خشونت بلکه با دین‌طلبی و حق‌مداری و هویت خواهی استمرار یافته است و ادامه پیدا خواهد کرد و شهادت شیخ نمر و شیخ نمرها مانع این گستردگی و نفوذ فرهنگی و دینی نخواهد شد.
 
دولت عربستان به‌خوبی از قدرت، وسعت و منطق دفاعی جمهوری اسلامی ایران در برابر هر تجاوز نابخردانه‌ای آگاه است و فرمان و منشأ رفتار ابلهانه امروز حکام دست‌نشانده آل سعود را فراتر از معادلات داخلی آن کشور می‌دانیم.
 
در خاتمه بار دیگر به حکام ریاض توصیه می‌نماییم دست از رفتارهای عجولانه و فاقد منطق خود برداشته و با رصد تحولات منطقه و کشورهای مسلمان به درک واقع‌بینانه از حقانیت پیام آزادی‌بخش و رهایی‌بخش انقلاب اسلامی در دل‌ها و جان‌های مردم منطقه دست یافته و ملاحظه نمایند که علی‌رغم همه خصومت‌ها، توطئه‌ها، فتنه‌ها، کارشکنی‌ها، جنگ طلبی‌ها، تحریم‌های ناجوانمردانه، دروغ پراکنی‌ها، اسلام هراسی‌ها و ایران هراسی‌ها، راه انقلاب اسلامی با استواری و عزت هرچه تمام به پیش می‌رود و این حکومت‌های دست‌نشانده و وابسته هستند که روزبه‌روز به زوال و فروپاشی نزدیکتر می‌شوند. این وعده محتوم و لایزال الهی است که خداوند به مؤمنان و صابران و یاری دهندگانش وعده نصر و پیروزی بشارت داده و آینده منطقه و جهان اسلام شاهد غلبه اسلام ناب محمدی(ص) بر اسلام‌های پوشالی وهابی، تکفیری و در یک کلام اسلام آمریکایی خواهد بود. إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعِیداً وَ نَرَاهُ قَرِیباً.
منبع.باشگاه خبرنگاران
 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۳ ارسال
396706