تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۵ ۱۴:۴۰ |
کد خبر: ۳۹۵۷۱۸

مهندس رحیم پور :

توانمندی جوامع محلی و بهره گیری از نعمت های خدادادی/فقر زدائی بوسیله خود مردم

علی رحم رحیم پور: از همان ابتدا در این اندیشه بودیم که چطور می توانیم با همان روح و اندیشه پاک و بی شائبه بسیجی و سخت کوشی های شبانه روزی در جهت توسعه پایدار و فقر زدایی در استانهای کمتر توسعه یافته (نه محروم ) خدماتی را به هموطنان و کشور ارائه دهیم.

متن سخنرانی مهندس علی رحم رحیم پور مدیرعامل موسسه خیریه خامی در همایش دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی  که به مناسبت هفته بسیج  امروز( چهارم آذرماه) برگزار گردید.

پایگاه خبری شباویز/ سلام و عرض ادب دارم خدمت فرهیختگان علم و دانش و پشگامان سازندگی و تولیدکنندگان علوم زیر بنایی و توسعه ای کشور ، خداوند متعال را شاکرم، پس از دو دهه، این توفیق را پیدا کرده ام که در جمع شما عزیزان هم دانشگاهی حضور پیدا کنم و از اینکه چند لحظه ای مزاحم اوقات شما سروران می شوم، پوزش می طلبم.

بنده رحیم پور هستم، در سن 14 سالگی به جبهه رفتم و در سن 15 سالگی در عملیات والفجر 8 با لشکر 25 کربلا در حمله به سکوی موشکی فاو مجروح شدم و در سال 1368 وارد این دانشگاه و در سال 1373 در رشته مهندسی عمران نقشه برداری فارغ التحصیل شدم .

امروز با توجه به هفته بسیج، نامی که لحظه لحظه های انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با آن مانوس بوده و نامی که نه تنها در ایران بلکه در هر کجای دنیای اسلام ، به تفکر بسیجی اهمیت داده شده و براساس شیوه و روش بسیج در ایران عمل کرده اند ،کشورشان را از لوث وجود دشمن پاک کرده و استقلال کشورشان را بیمه کرده اند،  بر آن شدیم که برحسب وظیفه چند کلامی را گزارش وار به سمع عزیزان برسانم.

بنده از سال 1373 که فارغ التحصل شدم، با تشکیل شرکت مهندسین مشاور و نقشه برداری و سپس ورود به رشته های آب، راهسازی ، ژئوفیزیک، ژئوتکنیک ، محیط زیست فعالیت خود را شروع کردم و با انجام 320 پروژه مطالعاتی عمرانی در 25 استان کشور، توانستیم خدمتی هر چند ناچیز را به میهن خود داشته باشیم.

از همان ابتدا در این اندیشه بودیم که چطور می توانیم با همان روح و اندیشه پاک و بی شائبه بسیجی و سخت کوشی های شبانه روزی در جهت توسعه پایدار و فقر زدایی در استانهای کمتر توسعه یافته (نه محروم ) خدماتی را به هموطنان و کشور ارائه دهیم. تا اینکه در سال 1390 با تاسیس موسسه خیریه و درمانی خامی( خدمت ، آبادانی و آسایش ، مردم، یاری رسانی زاگرس) با هدف توسعه پایدار و فقر زدایی و رشد فراگیر، فعالیت عام المنفعه خود را شروع کردیم. هر چند در جمع شما دانشگاهیان و فعالان علوم توسعه ای ، صحبت های بنده ناچیز است ولی جهت عقد کلامم چند اصطلاح بالا را خلاصه توضیح می دهم .

توسعه پایدار : توسعه پایدار آنگونه توسعه ای است که نیازهای زمان حال را بدون اینکه توانایی نسلهای آینده در  تامین  نیازهایشان را به مخاطره اندازد، فراهم می کند.

فقر: یکی از خطرناکترین پدیدهای اجتماعی است که می تواند حیات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ملت ها را تهدید کند.

رشد فراگیر: به مفهوم مشارکت در فرآیند رشد و سهم بردن و سهم رساندن از حاصل رشد است. از این روست که رشد فراگیر هم فرآیند و هم بازده خوانده می شود ( و این خود به معنای امکان تصمیم گیری برای سازمان دهی پیشروی در رشد و هم مشارکت در رشد آفرینی است.

مشارکت عاری از سهم بردن از رشد و نفع رساندن رشد مصداق ماندن در گرداب بی عدالتی ست.

و براساس نظریه بزرگان علم ، توانمندی هر کشوری ( نه به برتری و بهتری مدیران و قانون گذاران نه به سفرا ، نه به نویسندگان و مکانهای مذهبی و نه حتی به روزنامه ها و مخترعان آن، بلکه به مردم عادی آن وابسته است.

 

به همین خاطر موسسه خامی با اهداف:

1-  برگزاری کارگاههای مشورتی و همفکری با حضور کلیه دست اندرکاران کلیدی

2- انجام مطالعات نیازسنجی آموزشی و برگزاری کارگاههای آموزشی و ظرفیت سازی مورد نیاز

3- ایجاد تشکل های مردمی مناسب برای هر منطقه بر اساس نظرات خود آنها

4- ایجاد تشکل های مردمی مناسب و همچنین ارائه راهکارها و راه حل های مناسب با استفاده از روش های مشارکتی

5- ایجاد بستر مناسب برای پیاده سازی قرق های بومی و محلی مناطق در بحث محیط زیست

6- مستند سازی دانش بومی و نوآوری های محلی

7- پروژه یابی با هدف احیای منابع طبیعی و محیط زیست مناطق ( در اراضی جنگلی و مرتعی ) و همچنین حفظ و احیای حیات وحش مناطق

8- آموزش روش های مدرن در کشاورزی شامل کاشت، داشت، برداشت که کمترین خسارات زیست محیطی را در منطقه داشته باشد.

9- کار آفرینی، اشتغال زائی و معرفی الگوهایی برای معیشت جایگزین و پایدار در مناطق هدف

 

حال با توجه به شعار انقلاب که استقلال است، آنهم استقلال در تمام موارد، اعم از اقتصاد، صنایع، تولید، تکنولوژی و ... و با توجه به اینکه توانمندی بسیاری از مناطق کشور در جهت توسعه و رشد کشور مغفول ماند، در آن مناطق فقر مالی و قطعاً در جاهای فقر فرهنگی نیز وجود دارد و بیکاری و مسائل متعاقب آن نیز وجود خواهد داشت و وظیفه هر ایرانی، مخصوصاً بسیجیان و تفکر بسیجی که در راستای حل این معضل قدمی بردارد.

کاری را که ما پس از تاسیس موسسه برداشتیم بعضی از مناطق کشور از حاشیه تهران گرفته تا مناطق جنوب را به عنوان نمونه آزمایشی در نظر گرفتم و شروع به رایزنی با بخش فقر زدائی ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت کار، سازمان میراث فرهنگی و  (سازمان عمران و توسعه سازمان ملل) کردیم که الحمد الله دو تا از طرح ها در سه استان کشور اجرا می گردد:UNDPگردشگری، طرحها را هر کدام  در سه استان شامل : 

 استانهای مرکزی، لرستان، کردستان به عنوان یک نمونه آزمایشی و استانهای چهارمحال و بختیاری، سمنان و ...... به عنوان نمونه دیگر انتخاب شده اند و اخیراً  نیز محدوده اطراف کوه خامی که مخفف کلمات نام موسسه است و با بخشی از مناطق حاشیه ای تهران در حال انجام تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، سازمان ملل و نهاد ریاست جمهوری هستیم که انشالله بتوانیم خدماتی را به مناطق یاد شده داشته باشیم.

در این راستا ما بر آنیم که با بهره گیری از توانمندی محلی جوامع و بهره گیری از نعمت های خدادادی حرکتی زیر بنایی را در توسعه پایدار، رشد فراگیر و در نهایت فقر زدائی بوسیله خود مردم آغاز کنیم و در این حرکت بیشترین نیاز ما متخصصین متعهد و آگاه و دلسوز است که بتوانند ما را در این راه دشوار کمک کنند.

همانطور که حضرت امیرالمومنین امام علی(ع)  می فرمایند: زکات علم نشر آن است، پس بیایید با همان اخلاص بسیجی های زمان جنگ و با همان بی ریائئ  و سختکوشی گوشه گوشه کشورمان را با همت و غیرت بی بدیل ایرانی، از وجود فقر (مخصوصاً فقر مالی) که بیشترین سهم را در نابودی جوامع دارد پاک کنیم.

این نیز خود نیاز به فرهنگ سازی کار و اشتغال در کل مناطق کشور و حتی در وزارتخانه های ما وجود دارد.در آخر ضمن تشکر از حوصله ای که به خرج دادید، خواهشمندم بیایید در این جنگ بسیار سخت با هم و در کنار هم بجنگیم و خانه خویش را کنیم آباد.

 

والسلام

 

 

 

  

 

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۴ ارسال
395718