تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۳ ۰۸:۴۲ |
کد خبر: ۳۹۵۷۰۰

سرمقاله روزنامه جوان/ فرصت‌هاي بسيج براي کارآمدي دولت

« فرصت‌هاي بسيج براي کارآمدي دولت » عنوان يادداشت روز در روزنامه جوان به قلم محمدجواد اخوان است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« فرصت‌هاي بسيج براي کارآمدي دولت » عنوان يادداشت روز در روزنامه جوان به قلم محمدجواد اخوان است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

کارآمدي نظام‌هاي اجرايي، يکي از چالش‌هاي اساسي کشور در سال‌هاي اخير بوده است و مي‌توان گفت حل اين مسئله مي‌تواند ‌حل مسائل ديگر را نيز به همراه داشته باشد.
در اين ميان آنچه بايد بيشتر بدان توجه کرد، نقش و جايگاه مردم و نهادهاي مردمي در حل اين مسئله جدي و عمومي است. بر اين اساس بسيج به‌عنوان سرمايه اجتماعي نظام و تبلور نقش‌آفريني عمومي و تخصصي مردم در حاکميت جمهوري اسلامي ايران، مي‌تواند پاسخگوي مناسبي براي اين مسئله و مسائلي از اين ‌دست باشد. در ادامه کوشش خواهد شد به برخي نکات مهم حول فرصت‌هاي بالقوه و بالفعل درون بسيج براي کارآمدسازي دولت و نظام اجرايي کشور پرداخته شود.
1 ـ يکي از مهم‌ترين موانع کارآمدي نظام اجرايي، وجود تزاحم‌هايي است که باعث اتلاف انرژي جريان‌هاي فعال کشور است و از جمله اين تزاحمات، تزاحم‌هاي ميان‌دستگاهي و بين دستگاه‌ها و جامعه است. گاه دستگاه‌هاي مسئول در اجراي برخي تصميمات دچار اختلافاتي هستند که عدم همراهي و حتي مخالفت برخي ديگر از دستگاه‌ها، عملاً تصميمات را متوقف يا ناکارآمد مي‌سازد. گاه دستگاه‌هاي مسئول بدون در نظر گرفتن اقتضائات اجتماعي به دنبال پيشبرد سريع امور و اتخاذ تصميماتي هستند که با عدم همراهي مردم مواجه مي‌شود که نمونه آن ‌را در ماجراي انصراف از يارانه در سال گذشته مشاهده کرديم و گاه مطالبه‌اي در ميان مردم وجود دارد که به دليل وجود ديوان‌سالاري‌هاي دست و‌پاگير يا عدم تعامل مستقيم برخي مسئولان با مردم، به مرحله اجرا نمي‌رسد. در همه اين حالات تزاحمات نهادي و اجتماعي مانع کارآمدي نظام اجرايي است و همان‌گونه که پيداست، وجود ظرفيتي همچون بسيج با ويژگي‌هاي مردمي- حاکميتي مي‌تواند در حل بخش عمده‌اي از اين چالش‌ها مفيد فايده واقع شود.
2ـ از ديگر موانع کارآمدي، نگرش بروکراتيک و فرسودگي برخي سامانه‌هاي موجود است، به‌گونه‌اي که گاه برخي تصميمات مهم و راهبردي که اتفاقاً موردقبول نخبگان و جامعه نيز هست در ميان چرخ‌دنده‌هاي فرسوده و کند بدنه دستگاه‌هاي اجرايي متوقف ‌شده و سال‌ها به طول مي‌انجامد. ميزان هزينه مالي، انساني و رواني از چنين آسيبي در کشور به حدي زياد است که به‌هيچ‌عنوان قابل‌محاسبه نيست. در اين ميان آنچه مي‌تواند علاج‌بخش اين آسيب مديريتي کشور باشد، «نگرش، فرهنگ و مديريت جهادي» است که با هم‌افزايي همه ظرفيت‌هاي دلسوز انقلاب و متخصص در امور، تواني وارد عرصه اجرا مي‌کند که بسياري از گره‌هاي کور گشوده شده و تجربه تاريخي انقلاب ‌اسلامي در دوره دفاع مقدس و پس‌ از آن نيز مؤيد همين ادعا است. اکنون بسيج به‌عنوان مهم‌ترين منبع رشد و تسري گفتمان جهادي در جامعه و با وجود ظرفيت عظيم انساني نيروي «مؤمن جهادي» مي‌تواند رهاوردهاي بي‌نظيري را در دهه چهارم انقلاب ‌اسلامي در حل چالش کارآمدي به ارمغان آورد.
3 ـ يکي ديگر از موانع کارآمدي، عدم چرخش نخبگاني و خصوصاً نسلي در حوزه‌هاي مديريتي است. فرسودگي و رکود مديران در دستگاه‌هاي اجرايي، پس از مدتي آنها و دستگاه‌هاي تابعه‌شان را دچار روزمرگي و ناکارآمدي مي‌کند و متأسفانه اخيراً مشاهده مي‌شود که اين آسيب مهم در دستگاه‌ها، جدي‌تر نيز شده است، به‌گونه‌اي که مديري در ابتداي هشتمين دهه عمر خويش بر مسند يکي از اجرايي‌ترين دستگاه‌ها که با معيشت و سفره مردم مرتبط است، تکيه زده و متأسفانه گزارش‌ها نشان مي‌دهد «ميانگين» عمر کابينه در حال حاضر نه‌تنها در تاريخ انقلاب‌اسلامي بي‌سابقه بوده، بلکه در رده سني‌اي قرار دارد که به‌طور طبيعي بيشتر انسان‌ها در آن سن دوره بازنشستگي خود را سپري مي‌کنند. چنين وضعي نه‌تنها اميد را براي جوانان و نسل سومي‌ها براي رشد بالندگي به يأس بدل مي‌کند، بلکه فرصت‌هاي مدير را براي تربيت سرمايه انساني از ميان مي‌برد. در صورت تداوم وضع موجود، يکي از مهم‌ترين آسيب‌هاي جدي‌اي که نظام مديريتي و اجرايي و به‌طورکلي کارآمدي را تهديد مي‌کند، خلأ مدير جوان و متخصص در تراز انقلاب‌ اسلامي است. اکنون تا دير نشده است بايد براي اين مهم چاره‌اي انديشيد و يکي از بهترين ظرفيت‌هاي پرورش سرمايه انساني در تراز انقلاب ‌اسلامي، بسيج است که لزوم توجه هرچه بيشتر دستگاه‌هاي مسئول به اين فرصت راهبردي را نشان مي‌دهد.
4 ـ مهم‌ترين حوزه‌اي که ناکارآمدي نظامات موجود در آن رخ مي‌نمايد و به چشم اسفنديار کشور نيز تبديل ‌شده است، حوزه اقتصادي است.
مي‌توان گفت ناکارآمدي نظام اقتصادي کشور منشأ عمده نارضايتي‌ها و بستر بسياري از سوءاستفاده‌هاي بدخواهان ملت ايران بوده است. اکنون، به نظر مي‌رسد مقاوم‌سازي اقتصاد و تکيه به پيشرفت درون‌زا، يگانه راه‌حل عبور از چالش مزمن اقتصادي کشور است که دستيابي به اين جايگاه، نيازمند عزم عمومي نخبگان و آحاد جامعه در اجراي دقيق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي و نيز به ميدان آوردن همه ظرفيت‌ها، از جمله ظرفيت بي‌بديل بسيج است.
چنانچه رهبر معظم انقلاب ‌اسلامي، حضرت امام خامنه‌اي نيز مي‌فرمايند: «بخش‌هايي وجود دارند خارج از دولت؛ اينها مي‌توانند در اقتصاد مقاومتي نقش ايفا کنند، از جمله بسيج؛ من يک گزارشي [هم‌] ديدم. خيلي لازم است به نظر من - اگر وقت کنند آقاي رئيس‌جمهور يا لااقل آقاي جهانگيري ـ که بخواهيد و ببينيد مجموعه‌ بسيج در مورد اقتصاد مقاومتي چه ‌کارهايي مي‌توانند انجام بدهند و ظرفيتش را دارند؛ ظرفيت خيلي خوبي است. بسيج چيز کمي نيست، چيز کوچکي نيست؛ بسيج يک مجموعه‌ عظيم و آماده‌به‌کاري است؛ اينها را بخواهيد، ببينيد چه‌کار مي‌توانند بکنند؛ اينها مي‌آيند امکانات خودشان را عرضه مي‌کنند و مي‌گويند اين‌ کارها را هم کرده‌ايم. به نظر من امکاناتِ [خوبي هست‌]. حالا از جمله من بسيج را مثال زدم؛ بخش‌هاي گوناگوني هستند، افراد اقتصاددان و به‌اصطلاح اقتصادي‌عمل‌کنِ بيروني؛ بعضي‌ها هستند که شرکت‌هايي دارند و کارهايي دارند، از ظرفيت‌هاي اينها مي‌شود استفاده کرد.»
هرچند گام‌هاي مهمي از سوي مجموعه بسيج در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي برداشته ‌شده است، اما به نظر مي‌رسد هنوز آن‌گونه که شايسته است از سوي دولت ميدان لازم براي بروز و ظهور همه ظرفيت‌هاي بسيج در حوزه مقاوم‌سازي اقتصاد پديد نيامده است که ممکن است از سوي برخي نوعي برخورد سياسي تلقي شود.
با اين‌ حال بايد دانست که منافع ملي بر همه ترجيحات گروهي و سلايق سياسي مرجح است و امروز وظيفه دولت بهره‌گيري از همه ظرفيت‌هاي مفيد و در دسترس در جهت کارآمدي و مقاوم‌سازي اقتصاد است.
اکنون مي‌توان گفت بسيج يکي از کليدهاي اصلي گشايش چالش کارآمدي نظامات اجرايي و مديريتي کشور است و البته بسيج تنها منحصر به سازمان و تشکيلات آن نيست، بلکه هر آن که معتقد به اصول انقلاب‌ اسلامي و در پي حاکم‌سازي گفتمان «عزّت و پيشرفت» - مطابق آنچه از منويات امام خامنه‌اي استفاده مي‌شود - باشد در خط بسيج و ظرفيتي براي نظام اسلامي است.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱ ارسال
395700