تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۱ ۰۸:۲۱ |
کد خبر: ۳۹۵۶۶۲

سرمقاله روزنامه شرق/ دموکراسي، قرباني تروريسم

« دموکراسي، قرباني تروريسم » عنوان يادداشت روز روزنامه شرق به قلم صادق زيباکلام است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« دموکراسي، قرباني تروريسم » عنوان يادداشت روز روزنامه شرق به قلم صادق زيباکلام است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

فضاي امنيتي اين روزهاي اروپا و جهان در نوع خود از نظر تأثير رواني، دست کمي از ١١ سپتامبر ندارد. همان‌طور که ١١ سپتامبر تغييرات گسترده امنيتي- حفاظتي به بار آورد، عمليات تروريستي اخير در بيروت، پاريس و مالي هم تبعات گسترده امنيتي به همراه خواهد داشت. در فرانسه تا همينجا مشخص شده است دست‌کم يکي از تروريست‌ها در فهرست مظنونان تروريستي پليس فرانسه قرار دارد؛ يعني او را مي‌شناخته‌‌اند و مي‌دانسته‌‌اند افکار و عقايد افراطي دارد. اين فرد حتي با تروريست‌ها در سوريه در ارتباط بوده است. آنچه به ابعاد انتقادها از پليس فرانسه دامن مي‌زند، پيچيدگي عمليات اخير پاريس است. اينکه چگونه داعش مي‌تواند در قلب پاريس چنين برنامه‌ريزي را طراحي و با موفقيت اجرا کند؟ استفاده از اسلحه آک ٤٧، مسلسل، مواد منفجره و ساير تجهيزات نظامي در قلب پاريس کار ساده‌اي نيست. بي‌ترديد از پليس و تشکيلات امنيتي و ضد تروريستي فرانسه، سؤال‌هاي بسياري پرسيده خواهد شد. درعين‌حال از اين واقعيت هم نمي‌توان گريخت: يکي از دلايل اصلي‌اي که از يک سو زمينه قدرت مانور بالاي تروريست‌ها را فراهم مي‌کند و از ديگر سو دست‌وپاي پليس را مي‌بندد، حاکميت قانون است. حاکميت قانون در کشورهاي غربي سبب مي‌شود پليس مجبور شود يک‌سري ملاحظات را در اقدامات و عمليات‌هاي خود لحاظ کند و نتواند دست به هر اقدامي بزند. در اين کشور، قانون اجازه نمي‌دهد همه مظنونان بازداشت و تا هر زماني که لازم است در زندان نگه داشته شوند. پاسخ‌گوبودن نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي در اين کشورها نيز از ديگر مسائل موجود است. صرف‌نظر از آنکه پليس در استفاده از راه و روش‌هاي مقابله با متهمان دستگيرشده، محدوديت‌هايي دارد، درعين‌حال در قبال اقدامات و راه و روش‌هاي خود بايد به قانون و افکار عمومي پاسخ دهد. مطبوعات و رسانه‌ها عامل ديگري در اعمال محدوديت بر نيروهاي پليسي و امنيتي هستند. پليس در اين کشورها با اينکه مي‌خواهد، اما نتوانسته است به بهانه امنيتي‌بودن يا ضرورت مبارزه با تروريسم، جلوي آزادي رسانه‌ها و انتقال اخبار را بگيرد. بي‌ترديد پليس مي‌کوشد اقدامات و عمليات عليه تروريست‌ها و افراطي‌ها را از انظار عمومي و رسانه‌ها پنهان نگه دارد، اما مطبوعات و رسانه‌ها هيچ محدوديتي ندارند تا روش‌هاي تشکيلات امنيتي را گزارش دهند و سپس آن را به نقد بکشند. داستان زندان ابوغريب و آنچه در آن عليه مظنونان ازسوي مقامات نظامي آمريکايي انجام شده بود با وجود تمايل ارتش و حکومت آمريکا، توسط مطبوعات و رسانه‌ها از جمله گزارشگران «واشنگتن‌پست» و «سي‌ان‌ان» افشا شد. گزارش‌هاي فراوان مطبوعات درباره وضعيت رفتار با بازداشت‌‌شدگان زندان گوانتانامو، مثال برجسته ديگري از توان افشاگري رسانه‌هاي اين کشورها عليه رفتار با مظنونان اقدامات تروريستي است. بخش عمده‌اي از موفقيت تروريست‌ها و جريان‌هاي افراطي در غرب در حقيقت مديون حاکميت قانون است. درعين‌حال از اين واقعيت تلخ هم گريزي نيست که اتفاقا يکي از قربانيان اصلي ١١ سپتامبر و گروهک‌هايي مانند القاعده، طالبان و حالا داعش، دموکراسي و آزادي‌هاي مدني است. قدرت و اختيارات ويژه و اضطراري که در بسياري از کشورهاي غربي به پليس داده شده است و قوانين و مقررات اضطراري مبارزه با تروريسم که هر روز بيش‌ازپيش در اين کشورها اعمال مي‌شود، عملا در تناقض با روح دموکراسي که بزرگ‌ترين دستاورد تمدن غرب است، قرار دارد.
بدون ترديد وضع قوانين، مقررات، تصميم‌هاي اضطراري و رويکردهاي جديد پليسي، امنيتي، دادن اختيارات وسيع‌تر به پليس در بازداشت مظنونان و کنترل شهروندان، اعمال محدوديت بيشتر عليه مسلمانان و سخت‌ترشدن مهاجرت خارجي‌ها به کشورهاي غربي، از جمله پيامدهاي حوادث تروريستي خواهد بود. رئيس‌جمهور فرانسه حتي با تهديد اخراج مسلماناني که در فرانسه هم متولد شده‌اند عملا قانون اساسي کشورش را به چالش کشيده است. جالب است که همه براي او کف زدند و هيچ‌کس هم اعتراضي نکرد. داعش هر هدف و انگيزه‌اي براي اقداماتش داشته باشد، دست‌کم در کوتاه‌مدت، از يک سو شهروندان مسلمانان و از سوي ديگر نهاد ارزشمند دموکراسي در غرب است که بايد عجالتا تاوان افراطي‌گري اين گروه‌ها را بپردازند.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۲ ارسال
395662