تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۶ ۰۲:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۵۶۶۰

سرمقاله روزنامه آفرينش/ قدرت فکري داعش و بمب‌هاي بي اثر

« قدرت فکري داعش و بمب‌هاي بي اثر » عنوان يادداشت روز روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« قدرت فکري داعش و بمب‌هاي بي اثر » عنوان يادداشت روز روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

اقدامات داعش بسيار فراتر از يک گروه تروريستي صورت گرفته و همين موضوع کشورهاي دنيا را درتکاپو انداخته تا از ترکش‌هاي غيرقابل پيش بيني آن درامان بمانند. تشکيل ائتلاف‌هاي نظامي، بمباران‌هاي هوايي، نيروهاي مستشاري و... هنوز نتوانسته‌اند از شدت و غلظت خشونت‌هاي سياه داعش بکاهند و آن را منزوي نمايند. درعوض شاهديم که علي رغم فشارهاي سنگين نظامي عليه اين گروه تروريستي، شدت برخوردهاي انتقام جويانه‌ آنها بيش از پيش ‌گرديده است.
عده‌اي افزايش اين شدت عمل داعش را برگرفته از تنگ شدن عرصه بر تشکيلات تروريستي آنها مي‌دانند و معتقدند اين عمليات‌هاي ايضايي براي تهديد ائتلاف غرب و روسيه مي‌باشد، تا از شدت حملات خود و سرکوب مواضع آنها در سوريه و عراق بکاهند. درحالي که اين دست عمليات‌هاي تروريستي گسترده در قلب اروپا را مي‌توان نشان از قدرت نفوذ داعش در جوامع غربي دانست.
اقدامات تروريستي در تونس، آنکارا، بيروت، پاريس و شبه جزيره سيناء در مصر، اتفاقي و يا عمليات‌هاي کور نبوده، بلکه با برنامه ريزي صورت گرفته و بيانگر عمق نفوذ داعش در ميان لايه‌هاي قوميتي در کشورهاي مختلف مي‌باشد.
روزگذشته شوراي امنيت به اجماع قطعنامه‌اي را براي مبارزه با داعش در مناطق تحت نفوذ اين گروه تروريستي در عراق و سوريه صادر کرد و کشورهاي عضو برخورد جدي جامعه بين الملل با اين معضل امنيتي را خواستار شدند تا از اين طريق علاوه فشارها و سرکوب‌هاي نظامي عليه تروريست‌ها، منابع مالي و حمايتي از اين گروه تروريستي قطع گردد.
اما باقدري تامل به اين نتيجه مي رسيم که داعش صرفا يک مجموعه و سازمان نظامي نيست که بتوان آن را با حملات هوايي و مقابله نظامي از بين برد. در واقع جهان امروز با يک معضل پيچيده به ماهيت «تفکر داعشي» مواجه است که نمي‌توان با هيچ بمب و سلاحي آن را از نابود کرد. البته در مقطع کنوني با توجه به موقعيت حساس کشورهايي همچون عراق و سوريه، مقابله نظامي با تروريست‌ها که از امتياز خاک برخوردار شده‌اند ضروريست، اما تفکر داعش را نمي‌توان ازمرزهاي جغرافيايي بيرون راند، چرا که بر افکار و اعتقادات برخي اقشار مسلط شده و القائاتي را مطرح مي‌کند که در بسياري جوامع امروزي براي برخي اقشار که به لحاظ اقتصادي و پايگاه اجتماعي در فقر هستند، جذاب و قابل پذيرش است.
شايد بيان دلايل و مولفه‌هاي اجتماعي که اين که تفکرات داعش براي فرانسويان و مسلمانان افراطي اروپا قابل پذيرش است، قابل لمس نباشد اما جاگذاري آن درجامعه داخلي کشور خودمان مي‌تواند تهديدات اين ضعف‌هاي اجتماعي را تداعي کند و بيش از پيش درصدد رفع آنها برآييم. همانطور که گفته شد مهمترين دلايل نفوذ و پذيرش اين تفکرات افراطي در جوامع فقر اقتصادي و تزلزل پايگاه اجتماعي به سبب تبعيض‌ها و بي اهميت بودن شرايط برخي اقشار مي‌باشد.
حال اگر اين فقر و تبعيض با چاشني قوميت و مذهب توام شود، يک بمب انساني را مي‌سازد که تبعات انفجار آن در حد و مرزهاي جغرافياي نمي‌گنجد و بسيار فراتر از تدابير امنيتي و اطلاعاتي عمل مي‌کند. چراکه با اين تدابير صرفاً مي‌توان از ورود داعشي‌ها جلو گيري کرد، اما تفکرات داعشي با ورود به محدوده‌هاي از قبل مشخص شده به لحاظ فقر و تبعيضات اقتصادي و اختلافات قوميتي و مذهبي، زمينه خرابکاري‌ها و انجام عمليات‌هاي تروريستي را فراهم مي‌آورد.
مسلمان‌هاي افراطي و حاشيه نشين‌ فرانسه که خود را مورد ظلم و تبعيض حکومت مي دانند از گرفتن انتقام اين چنيني از دولت فرانسه مردم بي گناه را قرباني کردند، چرا که تبديل نفرت به خشونت سياه ترين تفکرات را بر افراد القا مي‌کنند تا حدي که فرد حاضر است جان خود را براي آن قرباني کند. مع الوصف بايد پذيرفت که امروز در ايران ما نيز هستند اقشاري که متاسفانه به سبب مديريت هاي ضعيف و عدم توجه لازم به وضعيت و خواسته‌هاي آنها مورد تبعيض وفقر قرار گرفته‌اند، لذا اين امکان وجود دارد که تنگ شدن عرصه برآنها موجب پذيرش برخي تفکرات داعشي در قالب پيشنهادات مالي و يا انتقام جويي هاي مذهبي گردد. امروز شفاف سازي خدمات و اقدامات حکومت در راستاي تحقق عدالت در کشور امري ضروريست و مسئولان بايد اين اعتماد را ايجاد کنند که اگر حقي از برخي اقشار و قوميت‌ها تضييع شده، عامل آن را مجازات و درصدد بهبود وضعيت مظلومان اقدام خواهند کرد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۵ ارسال
395660