تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۱ ۰۸:۱۴ |
کد خبر: ۳۹۵۶۵۶

سرمقاله روزنامه ابتکار/ کمپين جنگ با خدا را توسعه ندهيم

« کمپين جنگ با خدا را توسعه ندهيم » عنوان يادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته غلامرضا کمالي پناه است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« کمپين جنگ با خدا را توسعه ندهيم » عنوان يادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته غلامرضا کمالي پناه است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

در خبر آمده است که بانک هاي خارجي مشتاق سرمايه گذاري و تاسيس بانک در ايران هستند.اين خبر هم خوب است از اين جهت که هر چه ميزان سرمايه گذاري و اعتماد به اين مقوله در کشوري بالا برود، سطح رفاه و پيشرفت آن کشور فزوني خواهد يافت.اما از جهت ديگر نگران کننده است و آن در صورتي است که قوانين بانکي کشور ما که اسماً اسلامي است ولي رسماً با توصيه ها و تاکيدات دين حيات بخش اسلام، زمين تا آسمان فاصله دارد، بخواهد تعيين کننده مسير اجراي سرمايه گذاري بانک هاي خارجي در ايران باشد.
يعني به نوعي بخواهيم آنان را هم شريک عمل دريافت سودهاي کلان بانکي خود کنيم. حدود 10 سال پيش يادم هست که يکي از بزرگان ديني پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران صراحتاً بيان کرد که نظام بانکي کشور ما ، رباخوارترين نظام بانکي دنياست. اين در حالي است که ما ادعا داريم نظام بانکداري اسلامي را صرفاً به اجرا مي گذاريم. در کجاي قرآن و سيره و گفتار پيامبر(ص ) و ائمه و بزرگان ديني آمده است که تا 30 درصد بهره توسط بانک دريافت يا پرداخت شود؟ حداقل 10 آيه در قرآن سراغ داريم که صراحتاً يا تلويحاً ربا را حرام دانسته است و آن را به معناي اعلان جنگ با خدا و پيامبر(ص) قلمداد کرده اند(سوره روم/39، آل عمران/130تا 132، بقره آيات 275 تا 280) به عنوان نمونه آيه 279 سوره بقره صراحتاً ربا را جنگ با خدا و رسول دانسته است.
«فان لم تفعلوا فاذنوا بحرب من الله و رسوله و ان تبتم فلکم روس اموالکم لا تَضلمون و لا تُضلمون»
«اگر دست از رباخواري نکشيد ، بدانيد که با خدا و رسولش به جنگ برخواسته ايد و اگر توبه کنيد، اصل سرمايه از آن شماست در اين صورت نه ستم کرده‌ايد نه ستم شده‌ايد.»
بانک به مردم پول مي‌دهد يعني وام مي پردازد و از آن طرف حداقل 20 درصد از مردم سود دريافت مي کند اين در حالي است که در کشور ژاپن سود بانکي کمتر از يک درصد است. در بسياري از کشور هاي کافر از نظر ما، سود بانکي در حد همين يکي دو درصد است.
حالا به نظر مسئولين محترم کدام يک از اين دو نظام بانکي به اسلام نزديکتر است ؟؟ نمي دانم مسئولين محترم قراردادهايي را که بانکها با مردم مي بندند را مطالعه کرده اند يا نه؟؟ واقعا همه چيز يکطرفه و به نفع بانکهاست ، خدا نکند گيرندگان تسهيلات خرد در پرداخت به مشکل بخورند، دمار از روزگارشان در مي آورند.
حسابهاي ضامنين را که غالبا فرهنگي و کارمند آسيب پذير دولت هستند مسدود مي کنند و چه و چه.
البته با کساني که ميلياردي وام دريافت مي کنند اينگونه نگاه چپ نمي کنند. توليد کننده اي را سراغ دارم که سالهاي پيش در يکي از شهرستانها وام زود بازده گرفته است، کارش نگرفته است و ورشکسته شده بود، مجبور شده است تمام زندگي خود را بفروشد تا بتواند وام و سودش را تسويه کند، حالا رقم بالايي برايش تحت عنوان جريمه ديرکرد و ... تعيين کرده اند و حسابهاي ضامنين را مسدود کرده اند و اين فلک زده را مجبور کرده اند تا به هر دري بزند تا بتواند اين جريمه را پرداخت نمايد.
اين در حالي است که بانکها با اعطاي تسهيلات با توليدکننده شريک مي شوند ولي چطور مي شود که در زيان و ورشکستگي شريک نمي شوند و در هر صورت سود قطعي دريافت مي کنند. مگر معناي ربا غير از تعيين سود قطعي است؟

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۲ ارسال
395656