تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۳ ۰۲:۱۵ |
کد خبر: ۳۹۵۵۹۷

سرمقاله روزنامه ايران/ نيروي اميد، پشتوانه رشد اقتصاد ملي

« نيروي اميد، پشتوانه رشد اقتصاد ملي » عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم مهدي کرباسيان(رئيس سازمان توسعه و نوسازي) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« نيروي اميد، پشتوانه رشد اقتصاد ملي » عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم مهدي کرباسيان(رئيس سازمان توسعه و نوسازي) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

اقتصاد ايران در 4 دهه سپري شده با ميانگين رشد حدود 5/3 درصد و البته با نوسان‌ عجيب و غريب در دهه اخير روبه‌رو بوده است. نوسان زياد و پايين بودن نرخ رشد، اقتصاد ايران را در سطح کلان و در سطح خانوار و بنگاه‌ها با سخت‌ترين وضع دست کم 40 سال اخير مواجه کرده است. چرا ايران نتوانسته است به لحاظ صنعتي، معدني، حمل و نقل،کشاورزي و... مطابق با لياقت و توانايي‌هاي ذاتي خويش رشد و توسعه را تجربه کند؟ اين يک پرسش مهم و عمومي ايرانيان است که در هر محفل کارشناسي و سياسي مطرح است.
رشد اندک اقتصاد ايران در نيمه نخست امسال پس از رشد 3درصدي سال گذشته، نخبگان اقتصادي ايران را به صرافت انداخته و حتي موضوع رشد را در کانون توجه افکار عمومي نشانده است. اين روزها دو نگاه به موضوع بحث برانگيز «رشد اقتصادي» ديده مي‌شود: ديدگاه کساني که در دستيابي ايران به نرخ بالاي رشد ترديد ايجاد مي‌کنند و ديدگاه گروهي که به توانايي‌هاي ايران در اين باره باوردارند. طيف اميدوار و واقع بين معتقدند ايران اين شرايط ناخوشايند را پشت سر مي‌گذارد و از آن عبور مي‌کند. اين طيف به سابقه و تاريخ ايران استناد مي‌کند که توانسته از گردنه‌هاي سخت عبور کرده و خود را در مسير رشد قرار دهد.
با اين حال اين افراد مي‌گويند عبور از وضع فعلي اقتصادي مستلزم پذيرش چند الزام و چند اقدام است: الزام نخست اين است که بپذيريم ايران از نظر اقتصاد استعداد و ابزارهاي لازم براي دستيابي به جايگاه بالاتر اقتصادي را داراست. الزام ديگر آن است که در اين برهه حساس منافع ملي را برفراز منافع حزبي،گروهي و سياسي مرسوم نگه داشته و منازعات را در چارچوب گسترش منافع ملي سامان دهيم و توافق و اجماعي را در اصلاح ساختار اقتصاد جامعه در دستور کار قرار دهيم. براي رسيدن به درک مشترک حول رشد اقتصادي به تجربه جهان امروز بايد توجه کنيم؛ اينکه يادمان باشد در دنيايي زندگي مي‌کنيم که دسترسي به رشد شتابان به مثابه يک ضرورت اجتناب ناپذير در آمده است. دنياي امروز پر از رقابت‌هاي نفسگير براي کسب جايگاه بالاتر اقتصادي است و در هر گامي که بر مي‌داريم بايد اين مسأله را در کانون توجه قرار دهيم و بارفتار و گفتار‌هاي غيرکارشناسانه در تنور انتظارات غير واقعي ندميم.
نکته بسيار با اهميت اما در مسير عبور از شرايط سخت امروز اين است که اميد به رشد را در دل و ذهن خود زنده نگه‌داريم. تا زماني که مقوله اميد در قلب و ذهن آدمي نفس مي‌کشد مي‌توان به پيش رفت. هر رفتار و گفتاري از سوي هر جريان سياسي و اجتماعي که اميدهاي ايرانيان را زايل و نيروي آن را تهي کند آسيب ساز است و بايد از آن اجتناب کرد. اميد ايرانيان، پايدارترين و کارسازترين نيرويي است که رشد اقتصاد ايران را ممکن مي‌کند. رشد اميد، با رشد بهره وري و رشد اقتصادي مقوله هايي به هم مرتبط‌اند که تباه شدن هر کدام مي‌تواند ديگري را نابود کند. اقتصاد ايران اگر توانايي و استعداد واقعي براي دستيابي به رشد ميانگين 8 درصد در سال را براي يک دوره دست کم 15 ساله از دست دهد، آينده تلخي را تجربه خواهيم کرد. با توجه به تدبير درست و سياستگذاري‌هاي اقتصادي کارآمد که دولت فعلي داراي اين صفات است اميدواريم بتوانيم به اين ميزان رشد با ثبات دست يابيم تا ديو بيکاري، غول تورم و رکود آزار دهنده را از ايران دور کنيم. يادمان باشد که اميد و شادابي و نگاه خوشبينانه نيروهاي واقعي و پيش برنده فرد و جامعه است و فقط نادان‌ها و سخت سرها آن را نمي‌بينند.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۹ ارسال
395597