تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۳ ۰۲:۱۲ |
کد خبر: ۳۹۵۵۹۵

سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد/ ايران و گروه اقدام مالي

« ايران و گروه اقدام مالي » عنوان يادداشت روز روزنامه دنياي اقتصاد به قلم دکتر حميد قنبري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« ايران و گروه اقدام مالي » عنوان يادداشت روز روزنامه دنياي اقتصاد به قلم دکتر حميد قنبري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

ايران، ميانمار و کره شمالي. اين 3 را با هيچ چسبي نمي‏شود به هم چسباند الا با چسب غفلت ما. اين 3 کشور، تنها کشورهاي دنيا هستند که در فهرست سياه گروه اقدام مالي يا FATF قرار دارند. گروه اقدام مالي که يک سازمان بين‏المللي براي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم است و تقريبا تمامي دولت‏هاي توسعه‌يافته و از نظر اقتصادي مهم دنيا عضو آن هستند، ايران را در کنار ميانمار و کره شمالي در فهرست دولت‌هاي غيرهمکار و مناطق پرخطر از منظر مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم قرار داده است. جالب اينجاست که همين سازمان، عراق، سوريه، افغانستان و يمن را در فهرست خاکستري قرار داده است و وضعيت آنها در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم را بهتر از ايران ارزيابي کرده است. اما آيا اين وضعيت درست است؟
آيا ايران در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم از يمن، سوريه و افغانستان عقب‏تر است؟ قطعا خير. هرکس اندک آشنايي با بازار مالي ايران داشته باشد مي‏داند که در سال‌هاي اخير، تلاش‏هاي متعددي براي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در ايران انجام شده است. قانون مبارزه با پولشويي به تصويب مجلس رسيده است، آيين‏نامه اجرايي آن به تصويب هيات وزيران رسيده است، شوراي‌عالي مبارزه با پولشويي به طور مرتب تشکيل مي‏شود و جلساتي را برگزار مي‏کند که در آنها در خصوص سياست‏هاي کلان مبارزه با پولشويي در کشور تصميم‏گيري مي‏شود؛ بانک‌ها و موسسات مالي، واحدهاي سازماني مبارزه با پولشويي را تصويب کرده‏اند، بورس، بيمه، شرکت‏ها و نهادها و کليه نهادهاي مهم اقتصاد برنامه‏هاي آموزش مبارزه با پولشويي را براي کارکنان خود برگزار کرده و مي‏کنند و حتي حسابرسان و ناظران مالي نيز چک ليست‏هاي مبارزه با پولشويي را در هنگام ارائه خدمات خود مدنظر قرار مي‏دهند و عملکرد شرکت‏ها را از اين منظر نيز ارزيابي مي‏کنند.
با اين‌همه، چرا بايد ايران در فهرست سياه قرار داشته باشد؟ چرا نام ايران بايد در کنار ميانمار و کره شمالي قرار داشته باشد که در اين رابطه فرسنگ‏ها با ما فاصله دارند؟ برخي به اين پرسش اين‌طور پاسخ مي‏‏دهند که گروه اقدام مالي نيز مانند بسياري از سازمان‌ها و نهادهاي بين‏المللي ديگر، آلت‌دست و ابزار دولت‏هاي غربي است و به دليل دشمني و عداوتي که آنها با ايران دارند، گزارش‏ها و فهرست‏هاي آنها نيز جهت‌دار است و به جاي آنکه مبتني بر واقعيات باشد، هدفي جز ضربه زدن به ايران و انقلاب اسلامي ندارند. البته در صحت اين پاسخ مي‏توان ترديد کرد و پرسيد که مثلا ميانمار چه دشمني با غرب دارد که آن را در اين فهرست قرار داده‏اند يا اينکه چرا سوريه که دشمني غرب با آن تا حد مداخله نظامي نيز رسيده است، در فهرست سياه قرار ندارد يا حتي ليبي را مي‏توان مثال زد که در فهرست سفيد قرار دارد و آن را حتي در فهرست خاکستري نيز قرار نداده‏اند.
اما بياييد فرض کنيم که پاسخ بالا درست است و گروه اقدام مالي، نهادي است ساخته و پرداخته قدرت‏هاي استکباري براي تعقيب منافع آنان. راه برخورد با اين سازمان چيست؟ آيا بايد وجود آن و اثربخشي آن را انکار کرد و اعلاميه‏هاي آن را کاغذ پاره انگاشت. مگر ساير سازمان‌ها و نهادهاي بين‏المللي جز براي محقق ساختن منافع دولت‌هاي موسس آنها که عمدتا دولت‏هاي غربي بودند تشکيل شده‏اند؟ از سازمان ملل متحد گرفته تا آژانس بين‏المللي انرژي هسته‏اي تا سازمان تجارت جهاني، همه و همه يک وجه مشترک دارند و آن هم اين بوده که منافع دولت‌هاي غربي را تامين کرده‏اند. اما اين امر باعث نشده است که ما اين سازمان‌ها را کنار بگذاريم و در پي تحقق منافع ملي خود از رهگذر همين سازمان‌ها نباشيم.
مساله اين است که آيا فهرست‏هاي گروه اقدام مالي اثرگذار است يا خير؟ پاسخ مثبت است. وقتي که نام کشوري در فهرست دولت‏هاي غيرهمکار و مناطق پرخطر گروه اقدام مالي قرار داشته باشد، بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري مهم دنيا، در برخورد با بانک‏ها و شرکت‏هاي آن کشور، نهايت احتياط را به خرج مي‏دهند و گاه به همين دليل از برقراري روابط با آنها خودداري مي‏کنند. حتي در صورت برقراري روابط نيز سختگيرانه‏ترين شرايط را براي آنها در نظر مي‏گيرند تا از اين رهگذر بعدها براي آنها ريسک و دردسري ايجاد نشود. مساله اين است که حق ما نيست که در فضاي مالي بين‏المللي، همان رفتاري را با ما داشته باشند که با ميانمار و کره‌شمالي دارند. حق ما نيست که رفتاري که با افغانستان، يمن، سوريه و عراق مي‏شود، بهتر از رفتاري باشد که با ما مي‏شود. ما در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم غفلت نکرده‏‏ايم و حتي از بسياري از دولت‏هايي که در فهرست سفيد قرار دارند نيز جلوتريم؛ ما در شناساندن آنچه کرده‏ايم و در معرفي دستاوردهاي خود به دنيا غفلت کرده‏ايم. اگر امروز دنيا مي‏‏دانست که ما در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم چه کرده‏ايم، محال بود که ما در فهرست سياه قرار داشته باشيم و گروه اقدام مالي، هر چقدر هم که يک طرفه و سياسي قضاوت مي‏کرد، نمي‏توانست چنين اتهام بي‏اساسي را به ايران وارد کند. وقت آن است که دنيا بداند قضاوت گروه اقدام مالي، نادرست و مغرضانه است و راه انجام اين کار نيز چيزي نيست جز شناساندن فعالانه اقدامات ايران براي مبارزه با پولشويي در سطح جهان. بايد اين موضوع را با صدايي رسا که نتوان آن را نشنيد، به دنيا اعلام کرد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴ ارسال
395595