تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۳۵ |
کد خبر: ۳۹۵۲۲۷

سرمقاله روزنامه آرمان/ پوستين وارونه بر تن سياست

« پوستين وارونه بر تن سياست » عنوان يادداشت روز روزنامه آرمان به قلم محمد علي مشفق است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« پوستين وارونه بر تن سياست » عنوان يادداشت روز روزنامه آرمان به قلم محمد علي مشفق است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

حدود يک دهه است که بر تن سياست و ديپلماسي داخلي وخارجي، لباسي آويخته شده است که برخي آن را يا سفيد مي‌بينند يا سياه، و گويي رنگ ديگري در جهان وجود ندارد. چنين رويکردي به امور به‌ويژه به کشورهاي پيشرفته که به لحاظ اقتصادي و برخورداري از تکنولوژي برتر و شيوه مديريت بر ما پيشي دارند باعث شده که اين نگاه مبتني بر بدبيني و بدفهمي، بدون ديدن نقاط مثبت، متاسفانه در سياست آنچه جاي خود را باز کند که متاثر از آن، چنين فرض شود که کشورها يا با ما هستند يا بر ما. از منظر اين گروه، گويي که حق مطلق پيش يک جريان است و چون دنيا و بخش حداکثري مردم ايران چنين رويکردي ندارند لاجرم در مسير انحراف و البته باطلند. بنابراين بايد همواره با اين دشمنان فرضي و برساخته قدرت مسلط، در ستيز وجنگ بود. سيطره اين نگره، سبب شده تا يک جريان سياسي، بتواند با دامن زدن مستمر به اين انگاره‌ها، راه را بر ديگر جريانات سياسي و بخصوص رقيب -که در چارچوب قانون اساسي کنش‌هاي سياسي متفاوت خود را سامان مي‌دهند و دنبال دستيابي به قدرت مشروع هستند- را با انگ‌ها و برچسب‌هاي ناچسب از عرصه رقابت‌ها خارج کند. شکي نيست که تداوم اين روند، نيازمند محدوديت‌ها و ممنوعيت‌‌هايي است. بنابراين ضرورت دارد که با تئوريزه کردن دائمي دشمني‌ها تنور بهره‌برداري سياسي همواره گرم نگاه داشته شود. به‌زعم اين عده، بايد مناسبات سياسي و ديپلماتيک را با دشمنان در ساحتي چون استخوان در گلو نگاه داشت و تنها مناسبات را بايد در سطح کشورهايي خاص که در اين زمره به حساب نمي‌آيند به‌صورت نامحدود ادامه داد اما ترديد نمي‌توان کرد که ادامه چنين رويکردي، نمي‌تواند تامين‌کننده منافع ملي و رافع مشکلات مزمن تاريخي کشور باشد. متاسفانه پيشرفت وتوسعه کشور، قرباني استمرار چنين نگاهي شده است به طوري که روزي نيست که به بهانه‌هاي مختلف، گروهي اقليت، به خود اجازه ‌دهند با دامن زدن به منازعات سياسي عوامانه وعوام‌فريبانه، اينطور نشان دهند که بيش از سابقون انقلاب دلسوز ملک وآيين‌اند. و آنچه را که اين اقليت اندک مي‌فهمند اکثريت درک و فهم آن را ندارند. لذا با پوشيدن پوستيني وارونه از سياست، تلاش مي‌کنند هر اقدام و تدبير دولت فعلي که موردپسند آنها نيست را زير سوال ببرند و با دامن زدن به موضوعات و مسائل فرعي و پيش‌پا افتاده و بزرگ کردن آن در افکار عمومي، عملا آب به آسياب مخالفان بريزند. طبيعي است که با اين فضاسازي‌هاي غيرواقعي، مسائل اصلي کشور همواره تحت‌الشعاع موضوعات خرد قرار مي‌گيرد و موضوعات اصلي و فراروي کشور و ملت که حل آن نيازمند اراده و عزمي ملي است به فراموشي سپرده مي‌شود. مضافا اينکه اين اقليت فاقد پايگاه در ميان اکثريت ملت، همواره با بهره‌گيري سوء از رسانه‌هاي وابسته به خود اجازه مي‌دهند تا هر تدبير و اصلاح دولت را افساد جلوه دهند و تصويري غم‌انگيز ونگران‌کننده از وضعيت موجود به نمايش گذارند که اميد ملت به آينده‌اي روشن به نوميدي مبدل شود. مگر مي‌شود از دل منازعات بي‌حاصل و مستمر يک اقليت کوچک و زياده‌خواه، که منافع ملي و سياست‌هاي کلان را هدف تيرهاي انتقاد و هجمه خود قرار داده‌اند، انتظار توسعه وپيشرفت داشت. آن هم کشوري که هنوز بر سر رفتارها و روش‌هاي اجرايي دکترين سياست داخلي و خارجي و موضوعاتي مثل دست دادن يا بودن عکس رئيس يک دولت در دانشگاها مناقشه وجنجال ايجاد مي‌شود. اميد که مردم با آگاهي خود در انتخابات پيش‌رو فرصت به دوش کشيدن عنوان نمايندگي‌شان را از اين افراد بگيرند تا بتوان با قدرت و همدلي بيشتر کشور را به سمت توسعه رهنمون کرد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۲ ارسال
395227