تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۲۷ |
کد خبر: ۳۹۵۲۲۲

سرمقاله روزنامه شرق/ علم در خدمت صلح و توسعه

« علم در خدمت صلح و توسعه » عنوان يادداشت روز روزنامه شرق به قلم مهدي زارع(استاد پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله، عضو هيأت‌مديره انجمن ترويج علم ايران) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« علم در خدمت صلح و توسعه » عنوان يادداشت روز روزنامه شرق به قلم مهدي زارع(استاد پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله، عضو هيأت‌مديره انجمن ترويج علم ايران) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

امروز ١٩ آبان (١٠ نوامبر)، روز جهاني علم براي صلح و توسعه است. اين برنامه از سال ‌٢٠٠١ هر ساله از سوي سازمان علمي-‌فرهنگي ملل متحد (يونسکو) در جهان برگزار مي‌شود. مضمون اصلي اين برنامه در سال جاري (١٣٩٤/٢٠١٥) «علم براي آينده پايدار» است. مسئله توسعه پايدار، امروزه چالش اصلي در برنامه‌هاي سازمان ملل متحد تلقي مي‌شود. يونسکو چشم‌انداز ١٥ساله‌اي را براي سال‌٢٠٣٠ تدوين کرده و هر پنج‌ سال يک‌بار، گزارشي که شامل پايش روند مديريت، تصميم‌گيري و سرمايه‌گذاري اجراي برنامه‌هاي توسعه علم، فناوري و نوآوري در کشورهاي مختلف است، منتشر مي‌کند. امسال و در ١٩ آبان، گزارشي مربوط به نتيجه اين پايش در پنج‌ سال گذشته منتشر خواهد شد. براساس دانسته‌هاي اوليه، اين گزارش بر اين نکته و شعار محوري تأکيد خواهد داشت: «پژوهش بيشتر، توسعه بهتر». مسئله چالشي در مقابل توسعه پايدار، امروزه و تا دهه‌هاي آينده موضوع تغييرات اقليمي است. تغييرات اقليمي و گرم‌شدن زمين، دنياي امروز و آينده را تهديد مي‌کند. کنفرانس سازمان ملل متحد براي تغيير اقليم که در آذر ٩٤ در پاريس برگزار مي‌شود («COP٢١» ٣٠نوامبر تا ١١ دسامبر ٢٠١٥)، به‌عنوان رويداد مهم ديگري زير نظر سازمان ملل متحد و در همين راستاست. هدف اوليه‌اي که براي اين کنفرانس تدوين شده است، محدود‌کردن فرايند گرم‌شدن زمين به حداکثر دو درجه است. پيش‌بيني‌ها تا حدود شش‌ درجه گرم‌شدن تا پايان سده بيست‌ويکم را در بعضي مناطق زمين برآورد مي‌کنند و به‌اين‌ترتيب در بخش‌هايي از زمين عملا حيات غيرممکن خواهد شد. در آن کنفرانس هم سندي براي مقابله با پديده گرم‌شدن و تغيير اقليم منتشر خواهد شد. ٧٠ درصد خسارت سوانح طبيعي به تغييرات اقليمي مربوط است و ٩٠ درصد اين خسارت به کشورهاي توسعه‌نيافته و در حال توسعه وارد مي‌شود. مسئله مهم و محوري، فرايند مهاجرت در دنياي کنوني است؛ به‌نحوي‌که پيش‌بيني مي‌شود تا سال‌٢٠٥٠، ٩٠ درصد رشد جمعيت شهرنشين در آسيا و آفريقا باشد. گزارش برنامه جمعيت سازمان ملل متحد در سال ‌٢٠١٤ نشان مي‌دهد در سال‌١٩٥٠، سي‌درصد مردم در شهرها زندگي مي‌کردند. اين نسبت در سال‌٢٠١٤ به ٥٤ درصد رسيد و پيش‌بيني مي‌شود که در سال‌٢٠٥٠ به ٦٦ درصد برسد. از آنجايي که بيشترين و پرجمعيت‌ترين شهرها در کشورهاي در حال توسعه، به‌ويژه در قاره‌هاي آسيا و آفريقا قرار خواهند داشت، هر نوع فرايند مخاطره‌آميزي مي‌تواند زندگي تعداد بيشتري از جمعيت جهان را در دهه‌هاي بعد به خطر بيندازد؛ چراکه درصد مواجه‌بودن جمعيت با انواع سوانح احتمالي بالاتر خواهد رفت. اين وظيفه دانشمندان و سازمان‌هاي تخصصي در سطح ملي و بين‌المللي است که با پژوهش براي توسعه و زندگي با‌سعادت و کم‌مخاطره بشر در دهه‌هاي بعد، راه‌حلي بيابند و ارائه کنند و وظيفه دولتمردان و سياست‌گذاران است که از اين دستاوردها براي توسعه پايدار استفاده کنند. به‌اين‌ترتيب، پژوهش‌هاي بيشتر و با هدف راهبردي کم‌کردن چالش‌هاي توسعه، انجام خواهد شد و به توسعه بهتر خواهد انجاميد.
انجمن ترويج علم ايران از سال‌٩١، در هفته ترويج علم برنامه‌هاي متنوع علمي عمومي، از برگزاري سمينار، کارگاه، نشست‌هاي تخصصي، ميزگردها، نمايشگاه علم، با موضوعات گوناگون و درنهايت برگزاري مراسم جايزه ترويج علم ايران، در روز پاياني هفته است.
بيشتر اين برنامه‌ها امسال در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد در تهران متمرکز شده است. به نيابت از طرف هيأت‌مديره انجمن ترويج علم ايران از همه علاقه‌مندان دعوت مي‌کنم در برگزاري برنامه‌هاي اين هفته و بهره‌گيري از آنها مشارکت داشته باشند. ضمنا انجمن ترويج علم ايران به همه علاقه‌مندان به موضوع ترويج علم، به‌ويژه مبتکران، نوآوران و خلاقان در اين عرصه، پيشاپيش خوش‌آمد مي‌گويد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۷ ارسال
395222