تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۱۶ |
کد خبر: ۳۹۵۲۱۹

سرمقاله روزنامه جهان صنعت/ کاهش سود بانکي بايد معلول باشد نه علت

« کاهش سود بانکي بايد معلول باشد نه علت » عنوان يادداشت روز روزنامه جهان صنعت نوشته سالار ايرانزاد است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« کاهش سود بانکي بايد معلول باشد نه علت » عنوان يادداشت روز روزنامه جهان صنعت نوشته سالار ايرانزاد است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

اصولا بالا بودن سود سپرده‌هاي بانکي يک کشور نشانگر اقتصاد ضعيف و نامناسب آن کشور است. در کشورهاي مترقي صنعتي نرخ بهره حوالي دو درصد است (طبق آخرين آمارهاي جهاني کشورهاي سوييس و هنگ‌کنگ داراي نرخ بهره بانکي صفر درصد هستند). دليل اين پديده اقتصادي اين است که ميزان نرخ بهره بانکي با ميزان توليد آن کشورها نسبت عکس دارد. در کشوري که زمينه توليد و متعاقب آن فروش يا صادرات فراهم باشد، دليلي براي سپرده کردن پول در بانک و چشمداشت واريز بهره به‌منظور امرار معاش و سدجوع افراد وجود ندارد بلکه دارندگان سرمايه‌هاي کوچک تحت نظام اقتصادي صحيح و سالم سرمايه‌هاي خود را يک کاسه کرده و در زمينه‌ها و گزينه‌هايي که مناسب سرمايه آنها باشد به‌کار انداخته و هم خود از سود آن بهره‌مند مي‌شوند و هم از طريق پرداخت ماليات و جذب نيروي کار به جامعه خود خدمت مي‌کنند. در کشوري مثل ايران که عملا اقتصاد و اعاشه مردم در ته ليست توجهات مديران و مسوولان قرار گرفته است، سپرده‌گذاران بانکي به چه کاري مي‌توانند بپردازند جز اين کار غيرمولد و از نظر اقتصادي ناکارآمد. توضيح اينکه بانک‌ها نيز از جمع‌آوري سرمايه‌هاي کوچک و سرگردان و انداختن آنها به امور مفيد و موثر غافل شده و در ساختن ساختمان‌هاي بلندمرتبه، شيک و گران، پول‌فروشي و پرداختن وام‌هاي بعضا بي‌بازگشت با هم مسابقه گذاشته‌اند.
کاهش بهره بانکي بايد معلول باشد نه علت به اين ترتيب که چون راه براي سرمايه‌گذاري‌هاي مفيد و موثر اقتصادي هموار شده، کسي به سود سپرده‌هاي بانکي اعتنايي نکند نه اينکه نرخ سود بانکي را کاهش داد تا مردم به‌سوي ناکجاآباد روي بياورند. عزيزاني که اين تصميم را گرفته‌اند، به‌خاطر دارند که دولت قبلي نيز قاطعانه دست به چنين اقدامي زد اما گويا فراموش فرمودند که اين اقدام هيچ نتيجه‌اي در بر نداشت و دوباره اوضاع به حال اول برگشت.
از نقطه‌نظر اقتصادي بهترين و زيباترين شکل جمله اين است که گفته شود: بهره بانکي رو به کاهش است. به‌دليل اينکه توليد رو به افزايش است، کسب‌وکار رونق‌گرفته، بورس شکوفاشده، کشاورزي احيا و فعال شده، گردشگري در جايگاهي قرار گرفته که شايسته کشوري مثل ايران است، تجارت سالم رايج شده و. . . بنابراين سرمايه‌هاي متوسط و کوچک هم مي‌توانند در آنها به‌کار گرفته شده و سود عادله به صاحبان خود و رونق و رستگاري اقتصادي به کشور هديه کنند. به بيان ساده کاهش سود بانکي معلولي است که علت آن دگرگوني و تحول مثبت و مفيد در زمينه‌هاي مذکور است. خوب است سود بانکي خود به خود کاهش يابد به جهت اينکه سرمايه‌ها به‌سوي فرصت‌هاي سالم سرمايه‌گذاري گرايش پيدا کنند نه اينکه با استفاده از زور و اختيار سود را کاهش داد تا شايد در زمينه ديگر به‌کار گرفته شوند؛ زمينه‌اي که اصلا وجود ندارد.
در حالي که دلالي و واسطه‌گري، رانت و سوءاستفاده، بي‌توجهي به صنعت و توليد، ناديده گرفتن نقش ارزش‌افزوده و موارد مخرب ديگر تار‌وپود اقتصاد کشور را چنان فراگرفته و با نيرو و فشار فزاينده‌اي جاي هيچ‌گونه حرکت مفيد و موثر اقتصادي باقي نگذاشته است، کاهش دستوري سود سپرده‌هاي بانکي چه خواهد کرد؟!
تعبير ديگري که از دلايل کاهش سود مي‌شود، اين است که مسوولان و متفکران نظام پولي و بانکي کشور مي‌خواهند با اين حرکت انگيزه سپرده‌گذاري در بانک‌ها را از مردم گرفته و سرمايه‌ها و پس‌انداز آنها را به‌سوي بورس سوق دهند، شايد با اين روش بازار سرمايه رونق بگيرد. اما اگر اين نيت را دارند، خواهند ديد که چنين نيز نخواهد شد زيرا ستون‌هاي اصلي بورس را شرکت‌هاي پتروشيمي، سيمان و صنايع وابسته به مسکن، صنايع سلولزي، معدن، صنايع معدني و خودرو تشکيل مي‌دهند. پرداختن به وضع اسفناک هريک از ستون‌ها در اين مقوله نمي‌گنجد و فقط به يکي از آنها که پتروشيمي بوده و گل سرسبدشان است، به همين اندازه پرداخته مي‌شود که تمامي شرکت‌هاي پتروشيمي که خوراکشان گاز است از نظر سودآوري در تزلزل و خوف و رجا به سر مي‌برند زيرا قيمت خوراک آنها چالش بزرگ مديرانشان است؛ چالشي خيلي بزرگ‌تر از وقتي که تحريم‌ها در اوج خود ايران و صادراتش را فراگرفته بود زيرا با اينکه نرخ خوراک 13 سنت براي هر مترمکعب گاز تحويلي به مجتمع‌هاي پتروشيمي از ميانگين نرخ منطقه هم بيشتر است اما وزارت نفت به اين نرخ هم اکتفا نکرده و درصدد افزايش آن به 17-16 درصد است و اين در حالي است که گفته مي‌شود در منطقه جزيره خارک روزانه بين 350 تا400 ميليون فوت‌مکعب گاز مي‌سوزد و از بين مي‌رود. حال و روز بقيه ارکان بورس هم که بر همگان واضح و روشن است بنابراين لازم به داشتن دانش سرمايه‌گذاري و علم اقتصاد نيست که گفته شود و در آينده هم ديده شود که پرتاب اين تير از تيردان کاهش سود بانکي نيز به سنگ خواهد خورد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۴ ارسال
395219