تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۸/۱۹ ۰۸:۱۴ |
کد خبر: ۳۹۵۲۱۸

سرمقاله روزنامه تعادل/ نرخ ارز تا کجا بالا مي‌رود؟

« نرخ ارز تا کجا بالا مي‌رود؟ » عنوان يادداشت روز روزنامه تعادل به قلم ابوذر نجمي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« نرخ ارز تا کجا بالا مي‌رود؟ » عنوان يادداشت روز روزنامه تعادل به قلم ابوذر نجمي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

در روزهايي مثل ديروز سوال اغلب مردم و حتي فعالان اقتصادي اين است که علت بالارفتن نرخ دلار چيست؟ ولي به اعتقاد من سوال اساسي‌تر اين است: چه دليلي براي بالاتر نرفتن نرخ دلار وجود دارد؟ پيش از توافق هسته‌يي نظر بسياري از کارشناسان بر اين بود که پس از توافق، قيمت دلار کاهش خواهد يافت و هنوز هم عده‌يي هستند که نويد کاهش قيمت بعد از اجراي برجام و رفع تحريم‌ها را مي‌دهند. اشتباه اين تحليل‌ها بر اين اساس است که با رفع تحريم‌ها آرامش رواني بر بازار ارز بيشتر شده، ريسک آن کاهش پيدا مي‌کند و سيل ورود دلارها به ايران باعث کاهش قيمت مي‌شود. حتي عده‌يي هستند که منتظر دلار 2500توماني در بازار ارز ايران هستند اما آنچه ديروز بيش از عوامل رواني و سفته‌بازي تعيين‌کننده نرخ ارز در بازار ايران است عرضه و تقاضاي واقعي دلار است. عمده‌ترين محل عرضه دلار در ايران، ارز حاصل از فروش نفت است که توسط بانک مرکزي در قالب رسمي بانکي (ارز مبادله‌يي) يا با واسطه بعضي صرافي‌ها به بازار عرضه مي‌شود که در واقع اساسي‌ترين ابزار بانک مرکزي براي کنترل بازار ارز است. طي يک سال گذشته به واسطه کاهش درآمدهاي نفتي ايران، مشکلات نقل و انتقال منابع آزاد شده و... منابع ارزي بانک مرکزي کاهش پيدا کرده لذا ابزار کنترلي بانک مرکزي با محدوديت مواجه شده است(البته اين به معناي تاييد اين سياست بانک مرکزي از جانب نگارنده نيست). از طرف ديگر توافق هسته‌يي سيگنال مثبتي را به توليدکنندگان و بازرگانان داده که فعاليت خود را افزايش دهند و از آنجا که عمده مواد اوليه کارخانه‌هاي ايراني و بخشي از محصولات مصرفي وارداتي است و نياز به ارز دارد در نتيجه تقاضاي بازرگاني ارز افزايش پيدا کرده است. افزايش تقاضا از يک طرف و محدوديت منابع عرضه ارز از طرفي ديگر باعث افزايش نرخ ارز در بازار شده و ادامه پيدا کردن آن هم امري کاملا طبيعي است. اما اين افزايش نرخ ارز تا چه نرخي خواهد بود؟ بايد برگرديم به سوال بخش اول: چه دليلي براي بالاتر نرفتن نرخ دلار وجود دارد؟ به طور عمده دو عامل بازدارنده براي بالانرفتن (يا به عبارت بهتر عدم جهش) نرخ ارز وجود دارد: عامل اول مساله انتخابات مجلس در پايان سال است که انگيزه اساسي دولت و فشار به بانک مرکزي نه تنها براي کنترل که براي پايين نگه داشتن نرخ ارز است. عامل دوم رکود حاکم بر بازار و افزايش موجودي انبار و مشکل نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي است. علاوه بر اين عدم وجود سياست روشن و شفاف از طرف بانک مرکزي مانع تحليل دقيق و پيش‌بيني قابل اتکا براي حد بالاي نرخ ارز است.
به طور کلي بايد گفت آنچه اين روزها و طي يکي دو ماه اخير در بازار ارز ايران اتفاق افتاده نه تنها تحليل پيچيده‌يي ندارد بلکه امري کاملا طبيعي است. چيزي که در اين شرايط بسيار حساس و خطرناک است، مداخله بدون برنامه بانک مرکزي است که مي‌تواند اوضاع را از کنترل خارج کند. کما اينکه شيوه مداخلات يکي دو ماه گذشته اين نهاد نه تنها تاثيري در بازار نداشت بلکه صرفا باعث توزيع رانت و پرداخت هزينه بدون هيچ تاثيري بود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۸ ارسال
395218