تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۳۱ |
کد خبر: ۳۹۵۲۰۳

سرمقاله روزنامه مردم سالاري / دانشگاهي به نام رسانه ملي

« دانشگاهي به نام رسانه ملي » عنوان يادداشت روز روزنامه مردم سالاري به قلم منصور فرزامي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« دانشگاهي به نام رسانه ملي » عنوان يادداشت روز روزنامه مردم سالاري به قلم منصور فرزامي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:
رسانه ملي براساس سياست‌گذاري نظام، دانشگاه جامع و بسيار موثر و خط‌دهنده فکري جامعه ماست و حق اين است که تفسير عقايد و تبيين اصول انقلاب اسلامي‌ما را عالمانه بر ذمه خود داشته باشد. فلسفه وجودي اين دانشگاه عريض و طويل و بسيار پرهزينه آن است که با برنامه‌هاي مدون و آينده‌نگرانه، هم در انتقال و تسري فرهنگ خواص به عوام بکوشد و هم تمامي‌روزنه‌هاي نفود فرهنگ‌هاي مغاير با عقايد ما را ببندد چون آسيب‌هاي فرهنگي است که دستاوردهاي نجيبانه و افتخار آميز و عقلاني ما را به خطر مي‌اندازد و رو به نابودي مي‌برد. رجوع به عقل سليم و استدلال منطقي به ما مي‌فهماند که تا فرهنگ قومي ‌و غني و داراي پشتوانه‌ها و معيارهاي ارزشي هست از هيچ رابطه‌اي از جمله سياسي، اقتصادي، هنري، ورزشي و... متاثر نمي‌شود و نيز سدي نفوذ ناپذير در مقابل زور و شمشير است. به عنوان مثال به سابقه ديرين روابط اجتماعي و اقتصادي، اگر کسي از مسلمانان، با اقليت‌هاي مذهبي مراوده مشروع اقتصادي داشته باشد، به معناي تاثر از عقايد آنها نيست. بدان دليل و بنا به تجربه‌هاي تاريخي،عکس قضيه هم صورت گرفته است چون شمار اقليت‌هايي که تاکنون به دين مبين اسلام گرويده‌اند، چند برابر عکس قضيه است. بنابراين اگرپاي غناي فرهنگ تثبيت شده در ميان باشد، روابط سياسي و اقتصادي، آن طرفي را تحت تاثير قرار مي‌دهد که کفه ترازوي فرهنگي اش سبکتر و نازل تر است. به اين ترتيب، نفوذ فرهنگي از راه اقتصاد آن گاه صورت مي‌گيرد که ابزار مقابله با آن را نداشته و نشناخته باشيم. به عنوان نمونه اگر غربي‌ها قرن‌ها پيش با استعمار نامحسوس موذيانه به تخليه دستاوردهاي نجيبانه ما مبادرت کردند، براي اين بود که در مقابل آنها، ابزار مناسب و موثر را از ياد برديم و منفعلانه عمل کرديم تا کار آن نفوذ به غربزدگي ما انجاميد که مي‌دانيم و مي‌بينيم.
حال اگر نگراني و حساسيتي نسبت به نهاد‌هاي فرهنگي از جمله دستگاه بسيار موثر رسانه ملي مطرح مي‌شود براي اين است که بنيان مرصوصي در برابر فرهنگ‌هاي مضر و تخريبي باشد و براي اينکه اين بنيان آسيبي نبيند بايد شمول داشته باشد زيرا هر نوع تکروي خواه به راست يا به چپ، به سليقه آن يا به خواست اين،آن فلسفه وجودي را زير سوال مي‌برد. چنان که مدت‌هاست چنين شائبه‌اي در مورد رسانه ملي وجود دارد به اينکه آن شمول بايسته همه سلايق و طيف‌هاي فکري به تناسب واقعيت‌هاي موجود جامعه ما در آن نيست. و گرنه گرايش به رسانه‌هاي بيگانه از کجا پيدا شده است؟ چرا بايد هموطن ما حرف بيگانه را بر سخن ما ترجيح دهد و تحليل‌ها را از زبان آنان بشنود و مرغ همسايه را غاز ببيند؟در عصر انفجار اطلاعات که سيل خبر و نقد و تحليل بر اذهان وارد مي‌شود چرا نبايد رسانه ملي ما به سلاح تام و تمام فلسفه وجودي خود مجهز باشد تا انحطاط و ابتذال متوجه جامعه ما نشود. چرا با آن ابزار و عواملي که در اختيار دارد. آسيب‌شناسي، نيازسنجي و نظرخواهي نمي‌کند؟ چرا امکانات را به ميان همه مردم نمي‌برد و همه را بازوي فکري خود نمي‌داند؟ مگر کشور ايران متعلق به ملت ايران نيست؟ مگر اين دانشگاه جامع و عظيم، ملي نيست؟
وقتي که مرجع عاليقدر عالم تشيع از يک جانبه گرايي رسانه ملي انتقاد مي‌کند، بسيار قابل تامل است چون نه شائبه جناحي برآن مترتب است و نه نقدي جناحي در ميان است بلکه نگراني از خدشه دارشدن سيماي فرهنگي است که شناسنامه ديني و انقلابي دارد. آيت‌الله مکارم ضمن انتقاد سنجيده، مواردي را گوشزد کردند که با توجه به شان و منزلت ايشان، شايسته است که از نظر راهبردي ملحوظ نظر واقع و آن توصيه‌ها در برنامه‌ريزي‌ها لحاظ شود.
نامه‌اي که رئيس سازمان محيط‌زيست خطاب به رئيس سازمان صدا‌و‌سيما نوشته هم، حکايت از اين دارد که عواملي مدت‌هاست که از کاه کوهي عليه دولت يازدهم مي‌سازند، عواملي که در فراز و فرودهاي عجيب هشت ساله پيشين ساکت يا متمايل بوده‌اند.
بعيد است که رئيس اين دستگاه نداند که مردم ايران ذره را درته دريا هم مي‌بينند. دستگاهي که مردم هزينه‌اش را مي‌پردازند و صاحب حق‌اند، بي‌اعتنايي به حقوقشان مسئوليت چند جانبه اين جهاني و آن جهاني دارد. نشست اکثريت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ‌با رئيس رسانه ملي راجع به اقدامات ايشان بعد از انتصاب و نصب افراد خاص همان نگراني قاطبه ملت ايران است که اگر دفع نشود، چالش‌هاي پرهزينه آتي را در پي خواهد داشت. اين حق نماينده ملت است که بپرسد برنامه‌هاي صدا‌و‌سيما در مورد اقتصاد مقاومتي و... چيست و حق دارد که موضوع تحقيق و تفحص را اجرايي و عملياتي کند چون اين دانشگاه بايد امين مردم، فراگير و با برنامه‌هاي مدون، ميزبان کارشناسان مختلف از همه طيف‌هاي فکري و در تمامي ‌زمينه‌ها باشد. اگرچنين نباشد نگاه‌ها به سمت رسانه‌هايي برمي‌گردد که عامل پرنفوذ تهاجم فرهنگي‌اند به ويژه اگر با اذهان خالي و مايه‌هاي سطحي و استدلالات عاميانه مواجه شوند.
نکته پاياني اينکه اگر جناب سرافراز مي‌خواهد سرفراز از امتحان بيرون آيد، خانه تکاني در اين دستگاه و مجاب کردن برخي از لايه‌هاي فرودين به ضرورت‌هاي قانوني و رعايت حرمت‌ها و حفظ اصول و پرهيز از تخريب غيرمتعارف و غيرمنصفانه دولت برگزيده اکثريت مردم ، از ضروريات است.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۱۰ ارسال
395203